Szukaj
Close this search box.
kronika

Słów kilka o naszym patronie

Udostępnij

Dnia 28.05.1983r. Szkoła Podstawowa w Świeradowie-Zdroju otrzymała imię wybitnej Polki Marii Skłodowskiej-Curie odkrywczyni radu, który występuje w świeradowskich wodach.Przez minione lata funkcję Dyrektorów Szkoły pełnili: Kazimierz Sarzyński, Teresa Wysocka, Eugenia Kudera, Janina Tomczyk, Zofia Andrzejewska, Sylwia Śliwińska, Wiesława Stasik, Iwona Korzeniowska – Wojsa.Obecnie Dyrektorem Miejskiego Zespołu Szkół w skład, którego wchodzi Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie jest Renata Simińska , zastępcą Małgorzata Dzik.

W 2007r. uczniowie gimnazjum brali udział w ogólnopolskim konkursie „Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie”, który zorganizowało Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie z okazji obchodów: 140 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, 75 rocznicy otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie, 40 rocznicy powstania jedynego na świecie biograficznego muzeum uczonej w Warszawie. Lęba Anna i Rzeźnik Anna zajęły II miejsce w konkursie w kategorii: praca literacka i multimedialna dzięki czemu zwiedziły Politechnikę Warszawską, w której znajduje się pomnik poświęcony naszej patronce. Obecnie szkoła utrzymuje kontakt z Muzeum, dzięki czemu otrzymaliśmy książki „Autobiografia i wspomnienia o Piotrze Curie” autorstwa Marii Skłodowskiej-Curie i zakupiliśmy kalendarze na rok 2010 wspierając działalność Muzeum.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867r. jako 5 dziecko w znanej rodzinie nauczycielskiej w Warszawie przy ul. Freta 16. Mania, Maniusia, Ancupecio, jak ją nazywano w rodzinie, już od najmłodszych lat wykazywała ponadprzeciętne uzdolnienia. Nauczyła się czytać mając 4 lata, ukończyła Rządowe Gimnazjum ze złotym medalem, a w 1884 i 1889r. uczęszczała na kursy nielegalnej uczelni – Uniwersytetu Latającego, którego program obejmował głównie nauki przyrodnicze i społeczne. W 1891r. wyjechała do Francji, gdzie spędziła większą część swojego życia.

Jako pierwsza kobieta w historii zdała egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii Sorbony. W 1893 roku uzyskała licencjat z fizyki i zaczęła pracować jako laborantka w przemysłowym laboratorium zakładów Lippmana nadal studiując na uczelni, by w 1894r. uzyskać drugi licencjat z matematyki.
W Paryżu poznała miłość swojego życia, Piotra Curie, który zarekomendował Marię Becquerelowi, pod którego opieką rozpoczęła pracę doktorancką, badając zjawisko radioaktywność niektórych rodzajów rudy uranowej. Badania te, po czterech latach doprowadziły do odkrycia najpierw polonu a następnie dużo bardziej radioaktywnego radu a także do wyjaśnienia prawdopodobnych przyczyn zjawiska radioaktywności jako efektu rozpadu jąder atomów.
Opracowała teorię promieniotwórczości, techniki rozdzielenia izotopów promieniotwórczych, a pod Jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości dzięki czemu stała się prekursorką radiochemii. Za osiągnięcia naukowe została dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla. Po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki wraz z mężem Piotrem Curie za badania nad odkrytym przez Antoine Henri Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, a drugi raz w roku 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu.
W czasie I wojny światowej Maria została szefem wojskowej komórki medycznej, która zajmowała się organizowaniem polowych stacji rentgenograficznych – które w sumie obsłużyły ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy.
Po wojnie uczona nadal szefowała Instytutowi Radowemu w Paryżu i jednocześnie jeździła po świecie pomagając poprzez swoją fundację zakładać medyczne instytuty leczenia chorób nowotworowych. W 1932 z pomocą prezydenta Mościckiego jeden z takich instytutów został założony w Warszawie.
Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 w klinice w Sancellemoz na białaczkę spowodowaną najprawdopodobniej silnym napromieniowaniem. Została pochowana w Sceaux, we wspólnym grobie z mężem. Uczeni spoczywali tam do kwietnia 1995r., bo w uznaniu za zasługi zostali pochowani pod kopułą paryskiego Panteonu. Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą i osobą nie urodzoną we Francji, która spoczywa w Panteonie. Była również odznaczona Legią Honorową, a Albert Einstein, po jej śmierci napisał, że była jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem, spośród tych, których znał.

 

{youtube}gUjXNJnNKN0{/youtube}

 {pgslideshow id=59||pgslink=1|width=1024|height=577|delay=500|image=O}

Skip to content