Szukaj
Close this search box.
kronika

OBCHODY 100.ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 8. LISTOPADA 2018r. NIEPODLEGŁA W GRZE, KAŻDY WYGRAĆ CHCE… Klasy IV-V

Udostępnij

Przez 3 tygodnie przygotowywaliśmy sie do tego dnia. Czytaliśmy książkę “Jeszcze Polska nie zginęła’. Zadawaliśmy pytania, odpowiadaliśmy na nie. Spotykaliśmy się z mieszkańcami naszego miasteczka, którzy w ciekawy sposób przedstwaili nam historię odzyskania niepodległosci po 123 latach niewoli. I wreszcie nadszedł ten dzień! Mogliśmy sprawdzić swoja wiedzę. Nad wszystkim czuwało jury: p. Jolanta Puchala z Rady Rodziców, p. Eugeniusz Grabas jako przedstawiciel Urzędu Miasta i przyjaciel szkoły oraz p. Ewa Kapszewicz – nauczycielka historii.

8.11.18r. o godzinie 11. 00 ropzoczęła się II potyczka historyczna pt. “NIEPODLEGŁA W GRZE”, tym razem bawiły się klasy IV-V. Emocje były ogromne! Nie wierzycie? Obejrzyjcie zdjęcia…
Na korytarzu pojawiła się plansza o wymiarach 4,5m x 4,5m. Kolorowa i wesoła. Uczniowie podzieleni dwa dni wcześniej w drodze losowania na 4 oddziały utworzyli: Pierwszą Kompanię, Błękitną Armię, Drugą Brygadę, Kompanię Kadrową stanęli na planszy. Ogromne kolorowe kostki też wywołały emocje, zarówno zawodników, jak i publiczności. Marcel Jurkiewicz z kl. 3C-G i Antonina Marchel z kl.8A prowadzili nas ku niepodległości – od roku 1918 do 2018. Jeden z uczniów losował pytanie, jeden rzucał kostką, a czterech przesuwało się po planszy, jeśli drużyna dobrze odpowiedziała na pytanie. Pytania były trudne, bo diabeł tkwi w szczegółach. A nasze młode głowy chłoną wiedzę jak gąbka!

Po wielu emocjach okazało się, że najwięcej zapamiętali… żołnierze Błękitnej Armii i zajęli I m. Otrzymali pamiątkowe złote medale z okolicznościowym napisem NIEPODLEGŁA W GRZE 1918-2018. Radość z wygranej widoczna jest na ich buziach! Srebro zdobyła zielona Kompania Kadrowa. Trzecie miejsce i brązowe medale wywalczyła Druga Brygada. Dzielnie walczyła też Pierwsza Brygada I otrzymała okolicznościowe przypinki. Pani Ewa Kapszewicz pochwaliła gorąco wiedzę historyczną naszych uczniów, którzy naprawdę przygotowali się do rywalizacji. Najwięcej punktów dla swojej Kompanii Kadrowej zdobył Wojciech Lonycz z klasy 5c. Jego wiedza okazała się imponująca!
Niektórzy bardzo przeżywali naszą niepodległościową przygodę. Towarzyszyły nam krzyki, śmiechy, czasem złość… Wdzięczne dla obiektywu! Najważniejsze były współpraca i wspólna radość z sukcesu. Prawie nikomu nie przeszkadzało, że zespoły składały się z dzieci z rożnych klas. Sprzyjało to integracji w zabawie. Przyjaźń jest najważniejsza!
Błękitna Armia z wypiekami na twarzy czekała na ogłoszenie wyników. I to chyba nie była niespodzianka. Byli obkuci na cztery nogi. Nie było trudnych pytań. Pani Ewa Kapszewicz była z nich dumna jak paw! Publiczność też się bawiła. W przerwach śpiewaliśmy razem z klasą 2a SP i wychowawczynią Izabelą Salawą polskie pieśni patriotyczne, klaskaliśmy i dopingowaliśmy nasze koleżanki i kolegów. Podziwialiśmy ich wiedzę. Gdy się nudziliśmy, skandowalismy hasła, zagrzewając do walki zawodników. Było wesoło i odświętnie. Galowe stroje podkreśliły wagę tego swięta. Historia okazała się nauką łatwą i ciekawą! Chcemy takich lekcji. Jedno pytanie na zakończenie: Dlaczego Józef Piłsudski nosił sumiaste wąsy? Kto wie? :))

Organizatorki szkolnych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Agnieszka Całko i Izabela Salawa bardzo dziękują za pomoc: Zuzannie Białkowskiej, Krzysztofowi Burzawie, Józefowi Drużga, Magdalenie Lonycz, Ewie Pachocie, Agnieszce Kurec, Teresie Fierkowicz, Grażynie Kasprzak, Danucie Wiatr, Ewie Kapszewicz, Iwonie Korzeniowskiej-Wojsa, Małgorzacie Dzik, Sylwii Śliwińskiej oraz naszym uczniom prowadzącym: Antoninie Marchel ucz. kl.VIIIA, Marcelowi Jurkiewiczowi kl.3A-G; akustykowi Kacprowi Baudurowi kl.3C-G. Podziękowania również należy skierować do Rady Rodziców, ze środków której zakupiłyśmy: 2 plansze do gry, medale, przypinki oraz 3 bony podarunkowe EMPiK jako nagrody indywidualne dla wyróżniających się uczniów.

cdn… 🙂 Miejcie uszy i oczy szeroko otwarte!

{pgslideshow id=6||pgslink=1|width=1024|height=680|delay=500|image=O}

Skip to content