Szukaj
Close this search box.
kronika

Życzliwość na co dzień

Udostępnij

Światowy Dzień Życzliwości jest obchodzony co roku 21 listopada. Życzliwość jest jedną z najważniejszych cech człowieka. Szczególnego znaczenia nabiera obecnie, gdy czasami jest nam trudno radzić sobie ze zmianami i poszukujemy sposobów odnalezienia się w nowej sytuacji. Bycie życzliwym cechuje wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Życzliwość nie ocenia, nie wyklucza ludzi, pozwala nam ufać innym.

Czasami jesteśmy dla kogoś niemili, mamy trudności z radzeniem sobie z emocjami. Ale świadomość tego daje nam wgląd w swoje zachowanie. Mamy wybór odnośnie naszej reakcji w danej sytuacji. Jeśli zadziałamy pod wpływem chwili i nasza reakcja zrani czyjeś uczucia zawsze możemy przeprosić. Ze względu na pracę i naukę zdalną gdy częściej komunikujemy się poprzez media społecznościowe i aplikacje, zwracajmy uwagę na język komunikacji. Przypomnijmy dzieciom, że po drugiej stronie telefonu czy komputera jest osoba, która może nie radzić sobie z raniącymi słowami. Uczniowie korzystając z internetu powinni pamiętać o zasadach. Nie wspierajmy hejtu. Nie lajkujmy obraźliwych treści. Pamiętajmy o życzliwości na co dzień.

Książka „Uważność i spokój żabki” autorstwa Eline Snel zawiera szereg ćwiczeń rozwijających umiejętność otwartego i przyjaznego nastawienia oraz rozumienia swoich emocji i uspokojenia gonitwy myśli. Ćwiczenia przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Na stronie wydawnictwa Co Ja Na To można bezpłatnie pobrać ćwiczenia w wersji audio.

Aneta Wośko, psycholog

Skip to content