Szukaj
Close this search box.
news

Wstęp do historii Polski

Udostępnij:

Pewna legenda głosi, że w miejscu, gdzie Cybina wpada do Warty, spotkali się po długiej rozłące trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Mimo że czas zmienił ich, poznali się od razu  i równocześnie, radośnie zawołali: „Poznaję! Poznaję…” Na pamiątkę wydarzenia postanowili wybudować nad Wartą, w miejscu spotkania gród, który nazwali Poznaniem.

Wiedziona wspomnianą opowieścią drużyna pasjonatów historii z klas: 4a, 4b, 5a, 5b i 6a pod opieką pań: A. Wolanin, A. Jezierskiej  i M. Różalskiej wybrała się na wycieczkę szlakiem piastowskim aby  poznać i zrozumieć historię.

16 maja grupa turystów z MZS-u wyruszyła pokłonić się naszym protoplastom i pierwszym władcom. Zwiedziliśmy Biskupin, Gniezno, Ostrów Lednicki, Poznań, a w drodze powrotnej uroczy pałac w Rogalinie.  Przez trzy dni podziwialiśmy, poznawaliśmy i porównywaliśmy to, co do tej pory widzieliśmy jedynie na kartach podręczników do historii z rzeczywistym wyglądem. Wycieczka szkolna to nie tylko zwiedzanie zatem i naszej misji historycznej towarzyszyła świetna zabawa i zacieśnianie szkolnych przyjaźni.

W tym miejscu serdeczne wyrazy podziękowania dla pani Ewy Kapszewicz za przekazywanie nam wiedzy historycznej, którą wielokrotnie zadziwiliśmy naszych przewodników.

A na zakończenie konkurs z nagrodami związany z naszą wyprawą. Napiszcie na podpisanych  nazwiskami kartkach odpowiedzi na  poniższe pytania .

Odpowiedzi należy przekazywać  do 1 czerwca do pani A. Wolanin.

Prawidłowe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu słodkiej nagrody. Do udziału w konkursie zapraszamy tak uczniów, jak i  nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Powodzenia!

  1. Gdzie znajduje się symboliczny grobowiec pierwszych władców Polski.
  2. W czym Gniezno jest podobne do Rzymu.
  3. Przez ilu ludzi zamieszkiwana była osada w Biskupinie.
  4. Co oznacza słowo bamber?

I pamiętajcie, podróże kształcą !

Skip to content