Szukaj
Close this search box.
news

Stresujący sylwester…

Udostępnij:

Rok temu zintensyfikowaliśmy działania na rzecz zwierząt. Ponawiamy apel !

Grudzień w naszej szkole obfituje w liczne wydarzenia. W jednym z nich miały możliwość uczestniczyć klasy szóste. Spotkanie w ramach szkolnego projektu „Działam świadomie” prowadziła pani Monika Wolczecka – teriolog oraz edukator przyrodniczy. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawego wykładu, uzyskaliśmy odpowiedzi na każde nasze pytanie i wyruszyliśmy na wycieczkę terenową, aby wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.
Pani teriolog poruszyła ważne dla nas tematy. Dyskutowaliśmy o zachowaniu ssaków w zimie oraz o tym, czy należy dokarmiać zwierzęta. Zdobyliśmy ogrom wiedzy na temat wilków i ich zachowań.

Ważnym dla nas momentem były zagadnienia związane z wpływem fajerwerków na zwierzęta dzikie i domowe. Okazuje się, że pies słyszy wystrzały 3-4 razy głośniej niż człowiek, kot odczuje je z mocą eksplozji bomby. Zwierzęta reagują paniczną ucieczką, próbując się ukryć. Najgorszy jest długotrwały, powtarzający się hałas. Wywołuje on silny stres. Kiedy towarzyszy mu seria silnych eksplozji, strach zwierząt się potęguje. Pani edukator przestawiła nam wyniki badań Hangover bird count – noworocznego liczenia martwych ptaków, które wyraźnie wskazują na negatywny wpływ fajerwerków na ptaki.

Swoje przemyślenia przelaliśmy na papier. Powstały plakaty, które zachęcają społeczeństwo do powstrzymania się od używania fajerwerków i powitania Nowego Roku tak, aby nasza fauna nie ucierpiała.

Uczniowie klas szóstych

Skip to content