kronika

OBCHODY 100.ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 8. 11. 2018r. NIEPODLEGŁA W GRZE, KAŻDY WYGRAĆ CHCE… (Klasy 1-3)

Udostępnij

Na początku był chaos… Potem z niego narodził się pomysł. Miało być inaczej niż zwykle – kolorowo, wesoło, mądrze. Czy tak było, sami oceńcie.
Zaczęło się od wspólnego czytania książeczki J.J.Szarków “Jeszcze Polska nie zginęła…”. Przez dwa tygodnie gościliśmy znamienitych mieszkańców miasteczka: Eugenię Kuderę, Helenę Mandziej, ks. Franciszka Molskiego, Kierownika MBP Krystynę Piotrowską, Przewodniczącą Rady Rodziców Katarzynę Bałę, Monikę Hajny-Daszko, Alicję Bigus, Ewę Hoffman, które przepięknie odczytały dzieciom tę publikację., istna skarbnica wiadomości dla małego Patrioty! Zaś ks. Franciszek Molski spotkał się z uczniami klas starszych na czytaniu poezji patriotycznej. Na tych, którzy uważnie słuchali, czekały drobne suweniry, które przekazali nam nieodpłatnie właściciele sklepu papierniczego KLEKS Państwo A.M. Kaszyńscy. Do niej były pytania i odpowiedzi, które rozwiesiłyśmy z Izą Salawą na korytarzach szkolnych. Nawet późnym wieczorem do szkoły przychodzili uczniowie, by napić się ze źródła wiedzy! Kto nie wierzy, niech uwierzy. Monitoring wszystko wypatrzy!  8.11.18r. godzinie 8.00 odbyła się pierwsza potyczka historyczna pt. “NIEPODLEGŁA W GRZE”. Emocje były ogromne!

Na korytarzu pojawiła się plansza o wymiarach 4,5m x 4,5m. Kolorowa i wesoła. Uczniowie podzieleni dwa dni wcześniej w drodze losowania na 4 oddziały utworzyli: Pierwszą Kompanię, Błękitną Armię, Drugą Brygadę, Kompanię Kadrową stanęli na planszy. Ogromne kolorowe kostki też wywołały emocje, zarówno zawodników, jak i publiczności. Całość poprowadzili uczniowie najstarszych klas: Marcel Jurkiewicz z kl. 3C-G i Antonina M z kl.8A. Jeden z uczniów losował pytanie, jeden rzucał kostką, a czterech przesuwało się po planszy.

Warunkiem była prawidłowa odpowiedź na pytanie dotyczące okoliczności Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Czy wiecie np. kto wybudował pierwszy polski port nad Bałtykiem? Albo jakie ciasto lubił najbardziej Józef Piłsudski? Nie?! A nasi uczniowie… wiedzieli!! Kto czyta, nie błądzi! Nad wszystkim czuwało jury.
Zasiadali w nim: nauczyciel historii oraz goście z miasta oraz członkowie Rady Rodziców naszej szkoły. Emocje były ogromne… Kiedy sięgały zenitu, klasa 2a SP pod batutą wychowawczyni p. Izabeli Salawy inicjowała znane pieśni patriotyczne, które śpiewaliśmy wszyscy z szerokim uśmiechem na ustach.


Poziom wiedzy nasi nauczyciele ocenili bardzo wysoko! Pracowali na to wszyscy: nauczyciele, nasi goście, którzy czytali uczniom książkę, dzieci oraz rodzice. Na koniec rozgrywki w klasach 1-3 jury wręczyło wszystkim uczestnikom nagrody – medale z pamiątkowym napisem NIEPODLEGŁA W GRZE 1918-2018 za I ,II, III m. oraz przypinki z takim samym napisem jako nagrody pocieszenia. Były też łzy… Ale chłopaki płaczą… krótko!

W klasach 1-3 wygrała Kompania Kadrowa poruszająca się po polach zielonych. Najwięcej punktów dla Zielonych zdobył Michał Różycki z klasy 2a, którą prowadzi p. Danuta Wiatr. Jesteśmy pełni podziwu dla jego wiedzy i ogromnego zaangażowania. Brawo, Michał! II m. zajęła Pierwsza Brygada w kolorze czerwonym. III m. zdobyła Druga Brygada chodząca po polach żółtych. Piękne pamiątkowe przypinki otrzymali żołnierze Błękitnej Armii.


Świetnie bawiła się też publiczność. Śpiewaliśmy, klaskaliśmy i dopingowaliśmy nasze koleżanki i kolegów. Podziwialiśmy ich wiedzę. Gdy się nudziliśmy, skandowaliśmy hasła, zagrzewając do walki zawodników. Było wesoło i odświętnie. I trochę głośno… ale nam to nie przeszkadza! Jeśli lekcje historii będą takie jak ta, to chcemy się już od dziś jej uczyć! No przecież… Już się uczyliśmy, biorąc udział w takim święcie. Miało być wesoło, kolorowo i mądrze. Czy było? Oceńcie sami. Ostatnie pytanie… Dlaczego Józef Piłsudski nosił sumiaste wąsy? Kto wie? :)) Odpowiedź w tym artykule

Organizatorki szkolnych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Agnieszka Całko i Izabela Salawa bardzo dziękują za pomoc: Zuzannie Białkowskiej, Krzysztofowi Burzawie, Józefowi Drużga, Magdalenie Lonycz, Ewie Pachocie, Agnieszce Kurec, Teresie Fierkowicz, Grażynie Kasprzak, Danucie Wiatr, Ewie Kapszewicz, Iwonie Korzeniowskiej-Wojsa, Małgorzacie Dzik, Sylwii Śliwińskiej oraz naszym uczniom prowadzącym: Antoninie Marchel ucz. kl.VIIIA, Marcelowi Jurkiewiczowi kl.3A-G; akustykowi Kacprowi Baudurowi kl.3C-G. Podziękowania również należy skierować do Rady Rodziców, ze środków której zakupione zostały: 2 plansze do gry, medale, przypinki oraz 3 bony podarunkowe MPIK jako nagrody indywidualne dla wyróżniających się uczniów.

Zebrała dla Państwa: Agnieszka Całko

J.Piłsudski nosił długie wąsy…, bo nie miał dwóch przednich zębów. Dwóch jedynek?

 

 

cdn… 🙂 Miejcie uszy i oczy szeroko otwarte!

 

 

Skip to content