Szukaj
Close this search box.
kronika

Kwietne łąki w Miejskim Zespole Szkół w Świeradowie-Zdroju

Udostępnij

Łącząc piękne z pożytecznym  grupa „Kasztanowa” i klasa 3b Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie- Zdroju włączyły się do akcji zakładania kwietnych łąk.

Wszędzie jest dobre miejsce na łąkę: park miejski, pasy zieleni i pobocza, a tym bardziej teren szkolny czy przedszkolny. Zakładanie kwietnej łąki, obserwacja efektów, wzrostu roślin, dbanie o estetykę świetnie wpasowuje się w cele i zadania realizowane w przedszkolu czy szkole. Dzieci od najmłodszych lat uczą się  jak zachować równowagę w środowisku i mądrze korzystać z dobrodziejstw natury. Łąka to miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów. Można na niej spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt, pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane.

To także  przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy. W przeciwieństwie do traw, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar, dają też przestrzeń do życia i rozmnażania się a zimą schronienie. Rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawnikowe i dzięki temu ich zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze co ogranicza podlewanie. Łąka wchłania też dwa razy więcej wody niż trawnik a to ochrona przed podtopieniami i ratunek w czasie suszy. Łąki kosimy zdecydowanie rzadziej niż trawniki, a pięknie wyglądają nawet bez nawożenia i stosowania środków ochrony roślin. Pielęgnacja łąki jest mniej kosztowna i znacznie bardziej przyjazna dla środowiska.

 Nasze kwietne łąki  niewątpliwie upiększą okolicę poprzez wzbogacenie  estetyki terenu i urozmaicenie  krajobrazu oraz dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Obcowanie z  nimi może również wpływać kojąco na emocje dzięki aromaterapii i grze kolorów. Zakładanie kwietnej łąki jest doskonałą, praktyczną lekcją wyrabiania ekologicznych postaw już u najmłodszych dzieci.
Skip to content