Jak połączyć kilka krajów, różne języki i mnóstwo pomysłów? Odpowiedź jest prosta – wystarczy projekt 'My Colourful Culture’!
Przez ostatnie miesiące uczestnicy projektu szlifowali język angielski i jednocześnie „podróżowali” po Europie bez paszportów i walizek. Współpracowali z rówieśnikami
z Turcji, Włoch, Łotwy, Czech, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej oraz Rumunii. Poznawali języki, tradycje i zwyczaje, a szybko okazało się, że mimo różnic łączy ich naprawdę wiele.
Za nami intensywny czas pełen pracy, prezentacji i różnorodnych zadań, które pozwoliły uczestnikom zaprezentować swoją kulturę, pomysły oraz codzienne życie. Był to okres owocnej współpracy – zarówno między dziećmi w naszej szkole, jak i z partnerami z zagranicy. Wymiana doświadczeń oraz wspólne działania pokazały, że pomimo odmiennych kultur i tradycji Europa potrafi być niezwykle bliska i pełna wspólnych wartości.
Ostatnie tygodnie eTwinningowej przygody były bardzo aktywne. Uczestnicy uczyli się, jak powiedzieć „cześć” i „do widzenia” w różnych językach, nagrywali krótkie filmiki, ćwiczyli wymowę i przekonali się, że niektóre słowa potrafią nieźle „zaskoczyć”. Efekt? Spisali się znakomicie, a nauczyciele z innych krajów zgodnie nazwali ich „mistrzami wymowy”.
Powstały również prezentacje o grach i zabawach z różnych krajów. Szybko wyszło na jaw, że dzieci w całej Europie bawią się bardzo podobnie – zmieniają się tylko nazwy, ale radość
i zasady zostają takie same.
Z okazji eTwinning Day uczestnicy projektu ze wszystkich krajów sprawdzili swoją wiedzę w quizie o projekcie, a także przygotowali życzenia z okazji Dnia Matki w różnych językach.
Najwięcej emocji przyniosło spotkanie online z partnerami projektu. Był lekki stres, dużo śmiechu, spontaniczne reakcje i odważne próby mówienia po angielsku. Szybko okazało się, że nie trzeba mówić idealnie – wystarczy chęć porozumienia, uśmiech i otwartość.
Na zakończenie uczestnicy projektu i zaproszeni nauczyciele obejrzeli prezentację podsumowującą projekt, która pozwoliła jeszcze raz wrócić do wszystkich działań
i najlepszych momentów. W ankiecie podsumowującej uczniowie podkreślali rozwój kompetencji językowych i cyfrowych oraz lepsze poznanie kultur innych krajów.
Jako nauczyciel mogę powiedzieć jedno – najważniejszym słowem całego projektu była WSPÓŁPRACA. To ona łączyła wszystkie działania i sprawiała, że projekt miał prawdziwy sens. Na szczególne uznanie zasługują dzieci, które z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w każdym etapie projektu. Wykazały się otwartością, kreatywnością i chęcią wspólnego działania. Ich entuzjazm i aktywność sprawiły, że był to wyjątkowy czas nauki, wymiany doświadczeń i budowania nowych relacji.
Na zakończenie zostaje nadzieja, że to dopiero początek takich przygód. Projekt pokazał,
że językowe i kulturowe różnice nie stanowią bariery, a wręcz przeciwnie – są inspiracją do poznawania siebie nawzajem. Dlatego z radością i nadzieją czekamy na kolejne wspólne projekty – pełne współpracy, otwartości i dobrej energii.
Katarzyna Luto-Przybylska
















