Szukaj
Close this search box.
kronika

Jak przygotować się do egzaminu?

Udostępnij

     W przyszłym tygodniu uczniowie ósmych klas przystąpią do egzaminu i zmierzą się nie tylko z zadaniami, ale także ze stresem. Co zrobić, aby stres nie zdominował naszych działań? Poniżej kilka wskazówek dla uczniów:

  • Zapewnijcie sobie ciszę i porządek w miejscu nauki.
  • Działanie jest jedną ze strategii radzenia sobie ze zbyt wysokim stresem – każde rozwiązane zadanie, przerobiony arkusz egzaminacyjny, czy zrealizowany temat buduje nasze poczucie wiary w siebie.
  • Skupcie się na zdobytej dotychczas wiedzy i utwalaniu wiadomości. Zaplanowanie powtórek pozwoli uniknąć chaosu i zdenerwowania. Należy też pamiętać o odpoczynku, o przerwach podczas powtórek. Warto ten odpoczynek spędzić aktywnie – iść na spacer, pojeździć na rowerze, zrobić coś, co lubimy, ale ważne jest, żeby spędzić ten czas w ruchu i aktywnie.
  • Mózg potrzebuje też snu, ponieważ właśnie wtedy zapisuje i utrwala informacje zdobyte w ciągu dnia.
  • Aby napięcie towarzyszące egzaminom spadło warto porozmawiać o swoich obawach z rodzicami.
  • Potraktujcie egzamin jako jedno z nowych doświadczeń, których wiele przed Wami. Istotne jest pozytywne myślenie, szukanie jasnej strony trudnej sytuacji, której przed jej wykonaniem być może trudno sprostać. Negatywne myślenie o tym, co ma się wydarzyć nie jest pomocne. Nastawcie się na sukces!

Ósmoklasiści trzymam za Was kciuki!

 Aneta Wośko, psycholog szkolny

Skip to content