Miejski Zespół Szkół

Szkoła podstawowa Nr 1

Na naszym wigilijnym stole królują m. in. barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami oraz karp. Czesi również spożywają karpia, ale poza nim sałatkę ziemniaczaną, a u Niemców nie może zabraknąć Kartoffelsalat ( sałatki ziemniaczanej) i Bratwurst (smażonej białej kiełbasy).

Różnimy się tradycjami związanymi z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Ale dla wszystkich to jedne z najważniejszych świąt w roku kalendarzowym.
Jak spędzają ten czas nasi Sąsiedzi? To pytanie, na które szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów międzynarodowych zorganizowanych w MZS w Świeradowie- Zdroju. 11 grudnia spotkali się uczniowie trzech szkół partnerskich wraz z opiekunami, by wspólnie poznawać tradycje świąteczne, wykonywać ozdoby, śpiewać kolędy i w ten sposób zacieśniać więzi łączące szkoły w Rumburku ( Czechy), Seifhennersdorf ( Niemcy) oraz Szkołę Podstawową Numer 1 w Świeradowie- Zdroju. Te zajęcia, to doskonała okazja, aby uczniowie sprawdzili swoją znajomość języka niemieckiego i w praktyce doskonalili swoje umiejętności językowe. Piękna zimowa aura, dźwięk płynących w tle świątecznych melodii, pyszne potrawy ( w tym pierogi przygotowane przez p. M. Lonycz) sprawiły, że gościom żal było od nas wyjeżdżać.
Dziękuję Nauczycielom oraz Rodzicom uczniów biorących udział w projekcie za przygotowanie poczęstunku, Radzie Rodziców za wsparcie finansowe imprezy. Dziękuję Pani Ewie Pachocie za przygotowanie materiałów na warsztaty plastyczne, a uczennicom naszej szkoły za pomoc w organizacji spotkania. Podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu zajęć składam również na ręce dwóch absolwentek naszej szkoły: Gabrieli Wojsie oraz Magdalenie Filip ( Simińskiej). Cieszy fakt, że nasi byli uczniowie wracają do nas, dzieląc się wiedzą i umiejętnościami.