Miejski Zespół Szkół

Szkoła podstawowa Nr 1

Poznawanie kultury fińskiej, zajęcie integracyjne, karmienie reniferów, spacer z przemiłymi psami husky, to tylko niektóre z atrakcji, które były udziałem uczestników wycieczki do Borowic. Klasy: 4a, 5b i 6a - 13 czerwca zwiedziły fińską wioskę Kalevala. Gospodarze to wielcy pasjonaci kultury skandynawskiej. Swoimi opowieściami sprawili, że na chwilę poczuliśmy się jak w Finlandii. Byliśmy nawet w prawdziwym domku Muminków. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.
Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy.
Uczniowie klasy 6a.

 

Dzień Pluszowego Misia, to święto obchodzone na całym świecie 25 listopada. Data nie jest przypadkowa, ale związana z rocznicą powstania maskotki. „Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Tę niezwykłą historię przeczytał pewien producent zabawek, który zainspirowany tym wydarzeniem stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Liczenie misiów, czytanie książek, występy, konkursy - to tylko niektóre ze punkty programu obchodów Dnia Pluszowego Misia. Dodatkowo w tym roku wszystkie klasy przygotowują po jednej paczce niespodziance z misiem będącym symbolem dobra i ciepła.

Prezenty zostaną przekazane do Domu Dziecka.

 

29.06.2021 w Sieradzu odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa ,,Lekkoatletyka dla każdego". Prawo udziału w zawodach mieli reprezentanci województw, najlepsi w swoich kategoriach wiekowych. Nasz uczeń Tymon Żyłkiewicz i zawodnik SL GKS Olsza Olszyna, reprezentował nasze województwo na dystansie 1000 metrów w kategorii U14. Tymon startował z rocznikiem o rok od siebie starszym.

W tym roku swój rekord życiowy na 1000 metrów poprawił o 14 sekund!!!

Swój debiut na imprezie ogólnopolskiej ukończył na 15 miejscu z czasem 3:22,57. Myślę, że doświadczenie z mistrzostw będzie bezcenne w przyszłym sezonie.

Wielkie gratulacje dla Tymona!
Sebastian Łoziński trener

 

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań, doceniania i nagradzania. Staramy się, by dostrzec naturalne talenty wszystkich uczniów systematycznie rozwijane i doskonalone. W klasach młodszych robimy to na różne sposoby. W tym roku kl. 1b otrzymała świadectwa z kolorowymi paskami. Uczniowie dostali je za swoje szczególne cechy: za życzliwość, za naturalność, za koleżeńskość, za dociekliwość, za uśmiech, za pomoc okazywaną innym. Wychowawczymi chciała w ten sposób pokazać dzieciom, że o tym kim są lub kim kiedyś zostaną, decydują nie tylko wyniki w nauce, a głównie to co mają w sercu. Każdy z nich jest niepowtarzalny. Natomiast uczniowie klasy 3b otrzymali pamiątkowe dyplomy z bardzo indywidualnym wpisem. Oprócz życzeń, wychowawczyni napisała, jak zapamięta poszczególnych z nich i jakimi wspaniałymi umiejętności się wykazali, które niewątpliwie pomogą im w kolejnych latach nauki.

 

Łącząc piękne z pożytecznym  grupa „Kasztanowa” i klasa 3b Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie- Zdroju włączyły się do akcji zakładania kwietnych łąk.

Wszędzie jest dobre miejsce na łąkę: park miejski, pasy zieleni i pobocza, a tym bardziej teren szkolny czy przedszkolny. Zakładanie kwietnej łąki, obserwacja efektów, wzrostu roślin, dbanie o estetykę świetnie wpasowuje się w cele i zadania realizowane w przedszkolu czy szkole. Dzieci od najmłodszych lat uczą się  jak zachować równowagę w środowisku i mądrze korzystać z dobrodziejstw natury. Łąka to miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów. Można na niej spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt, pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane. 
 
To także  przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy. W przeciwieństwie do traw, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar, dają też przestrzeń do życia i rozmnażania się a zimą schronienie. Rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawnikowe i dzięki temu ich zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze co ogranicza podlewanie. Łąka wchłania też dwa razy więcej wody niż trawnik a to ochrona przed podtopieniami i ratunek w czasie suszy. Łąki kosimy zdecydowanie rzadziej niż trawniki, a pięknie wyglądają nawet bez nawożenia i stosowania środków ochrony roślin. Pielęgnacja łąki jest mniej kosztowna i znacznie bardziej przyjazna dla środowiska.
 
 Nasze kwietne łąki  niewątpliwie upiększą okolicę poprzez wzbogacenie  estetyki terenu i urozmaicenie  krajobrazu oraz dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Obcowanie z  nimi może również wpływać kojąco na emocje dzięki aromaterapii i grze kolorów. Zakładanie kwietnej łąki jest doskonałą, praktyczną lekcją wyrabiania ekologicznych postaw już u najmłodszych dzieci.
 
 
.

26 czerwca w Lubawce odbył się 3. LubawkAthletics i 4. Mistrzostwa Dolnego Śląska Dzieci U12 i U14 zorganizowane przez klub SL GKS Olsza Olszyna, którego reprezentantami są nasi uczniowie ze SP nr 1 w Świeradowie-Zdroju. Na kameralnym i pięknie położonym stadionie uczniowie naszej szkoły uzyskali bardzo dobre wyniki.


W Mistrzostwach Dzieci:
Złoty medal w kategorii U14 na 1000m zdobył Tymon Żyłkiewicz z czasem 3:21.44. Tymon 29.06.2021 będzie reprezentować województwo dolnośląskie na zawodach ogólnopolskich w Sieradzu ,,Lekkoatletyka dla każdego”. Będzie tam biegał z rocznikiem o rok starszym 2008.

Czwarty na dystansie 1000m w kategorii U14, po walecznej końcówce, był Kajetan Rutkowski , który poprawił swoją życiówkę o 6 sekund na 3:26.93.
Michał Milewski na 600m poprawił życiówkę na 2:02.37 i był 6 w kategorii U14.
Najtrudniejsze zadanie przed sobą miała Aleksandra Sobierańska na jej dystansie 600m startowało 32 zawodniczki. Ola bez kompleksów, pomimo że z Nami trenuje zaledwie 3 miesiące poprawiła życiówkę na 1:57.09 i zajęła 11 pozycję.

Wszystkim zawodnikom gratuluje udanego startu.

Sebastian Łoziński - trener

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na zawody kolarskie MINI Sikora Enduro MTB Series, które odbędą się w najbliższą sobotę 26 czerwca.

Przedszkole oraz Szkoła Podstawowa Miejskiego Zespółu Szkół jest partnerem tego wydarzenia.

Skrócony harmonogram imprezy:

9:30 - 12:00 - start zawodników w grupach (1-16) spod Domu Zdrojowego

9:30 - 17:00 - zawody

ok. 19:00 - rozpoczęcie dekoracji zwycięzców i losowania nagród (czas trwania ok. 30-40 minut) - Hotel Cottonina

Szczegółowe informacje na:

enduromtbseries.pl/pl/kalendarz/swieradow-zdroj 

 

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO KLAS VIII ODBĘDZIE SIĘ 25.06.2021r. (PIĄTEK) O GODZ. 9,00  W MIEJSKIM ZESPOLE SZKÓŁ W ŚWIERADOWIE-ZDROJU W SALI GIMNASTYCZNEJ. 
 
Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią prosimy o przybycie tylko 1 rodzica/opiekuna z uczniem.
Uroczystość będzie rejestrowana, a relacja zostanie zamieszczona na stronie internetowej szkoły.
 
PRZEWÓZ
ODJAZD - Pobiedna o godz. 8,15, Czerniawa 8,35 , Rębiszów 8,10
POWRÓT godz. 10,40
 
  
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS I-VII ODBĘDZIE SIĘ 25.06.2021r. (PIĄTEK) O GODZ. 10,00  W MIEJSKIM ZESPOLE SZKÓŁW ŚWIERADOWIE-ZDROJU W  KLASACH Z WYCHOWAWCĄ. 
 
Z uwagi  na obostrzenia związane z pandemią nie jest możliwy udział rodziców.
  
PRZEWÓZ
ODJAZD - Świecie o godz. 9,15, Pobiedna 9,35 , Czerniawa 930, Krobica 9,35 , Rębiszów 9,00
POWRÓT godz. 10,40
 

W przyszłym tygodniu ruszają klasowe wycieczki śladami świeradowskiego sportu z zakończeniem na wieży widokowej Sky Walk.

 Zapraszamy :)

 

12 czerwca 2021 roku odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Dolnego Śląska w biegach przełajowych. Biegi organizowane były przez Szkolny Związek Sportowy Dolny Śląsk. Zawody odbywały się na trasach przygotowanych w okolicach malowniczego Zamku Chojnik. Długości dystansów dostosowane były odpowiednio do kategorii wiekowych. Nasza skromna reprezentacja uzyskała znakomite wyniki.
W kategorii chłopców rocznik 2008 i młodsi: Tymon Żyłkiewicz zajął 1 miejsce, Kajetan Rutkowski po walecznym finiszu zajął 2 miejsce, a Michał Milewski ukończył bieg na dystansie 900 metrów na 8 pozycji.
W kategorii dziewcząt rocznik 2008 i młodsze: Natalka Rutkowska była 10, a Martyna Rutkowska 13. Dziewczyny startowały dzielnie z koleżankami o 2 lata starszymi od siebie.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Sebastian Łoziński - trener

 

Kodowanie dla klas młodszych stało się częścią zajęć lekcyjnych. Zabawy w kodowanie takie jak „ kubeczkowy zawrót glowy” w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Stopniowo oswaja dzieci z pojęciami, które stają się dla uczniów zrozumiałe i pozytywnie kojarzone, bo programowanie może być świetną zabawą. Dzięki robotom takim jak Gemibot, Photon, Ozobot nauka stała się łatwa i przyjemna.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Każdy człowiek, bez względu na wiek powinien być traktowany z szacunkiem. Codziennie powinniśmy dbać o to, żeby osoby starsze mogły godnie i szczęśliwie żyć. Okazujmy im zainteresowanie i troskę oraz traktujmy tak,
jak sami chcielibyśmy być traktowani. Światowy Dzień Praw Osób Starszych został ustanowiony w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Zapobieganiu Przemocy wobec Osób Starszych i Światowej Organizacji Zdrowia.
Zwraca uwagę na powszechny problem łamania praw osób starszych.

 

10 czerwca w Leśnej odbyły się zawody organizowane przez Dolnośląski Szkolny Związek Sportowy, finał strefy jeleniogórskiej w Trójboju Lekkoatletycznym kl. IV. Dzieci brały udział w trzech konkurencjach lekkoatletycznych: biegu na dystansie 60 m, skoku w dal i rzucie piłeczka palantowa. Uzyskane wyniki zostały przeliczone na punkty.

Podczas zawodów nasi uczniowie walczyli bardzo dzielnie a niektórzy poprawili swoje rekordy życiowe. Po przeliczeniu wszystkich punktów ostatecznie zajęliśmy 5 miejsce.

Wszystkim uczestnikom zawodów za swoja postawę należą się wielkie brawa. Dzieci otrzymały pamiątkowe medale i dyplomy.

Drużyna naszej szkoły wystąpiła w następującym składzie: Lena Łuczak, Pola Matyaszczyk, Martyna i Natalia Rutkowskie, Julia Ciosk, Zuzia Syrewicz, Marcel Leśniewski, Dawid Ganuszewicz, Antek Kijewski i Hubert Dziedziński. Młodych sportowców do zawodów przygotowali Joanna Szaniawska i Mirosław Kijewski

 

 

Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju informuje, że w dniu 16.06.2021 r. o godzinie 15:00 w Miejskim Zespole Szkół  w sali 2N (nowa część budynku), odbędzie się zebranie rodziców przyszłych uczniów klas pierwszych. 

Prosimy wchodzić wejściem głównym od strony Biblioteki „Izerka”.

 

29 maja 2021 roku w Bolesławcu odbyły się regionalne zawody ,,Lekkoatletyka dla każdego”. W zawodach startowały dzieci w kategoriach do 12 i 14 lat z Bogatyni, Bolesławca, Leśnej, Lwówka, Nowogrodźca, Olszyny, Rakowic i Zgorzelca. W zawodach wzięło udział 5 Naszych uczniów.
Klasą dla siebie był występ Naszych zawodników na 1000 metrów. Od początku Tymon Żyłkiewicz i Kajetan Rutkowski narzucili własne tempo. Dublując nawet swoich przeciwników. Bieg ukończyli z nowymi życiówkami. Tymon Żyłkiewicz 3:28 - miejsce 1, Kajetan Rutkowski 3:32 - 2 miejsce w kategorii do 14 lat. Mają 13.Bardzo dobre występy zaliczyli również nasi debiutanci: Antek Kijewski z wynikiem 25 m w kategorii do 12 lat zajął 1 miejsce, Marcel Leśniewski na 600m zajął 3 miejsce. Michał Milewski zajął 5 miejsce na dystansie 300 metrów w kategorii do 14 lat.

Wszystkim zawodnikom gratuluje!!!
trener Sebastian Łoziński

Wszystkim Mamom, z okazji ich święta, życzymy zdrowia i pogody ducha, jak najwięcej powodów do radości ze swoich pociech, a także uśmiechu każdego dnia!