Miejski Zespół Szkół

Szkoła podstawowa Nr 1

Dzień Pluszowego Misia, to święto obchodzone na całym świecie 25 listopada. Data nie jest przypadkowa, ale związana z rocznicą powstania maskotki. „Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Tę niezwykłą historię przeczytał pewien producent zabawek, który zainspirowany tym wydarzeniem stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Liczenie misiów, czytanie książek, występy, konkursy - to tylko niektóre ze punkty programu obchodów Dnia Pluszowego Misia. Dodatkowo w tym roku wszystkie klasy przygotowują po jednej paczce niespodziance z misiem będącym symbolem dobra i ciepła.

Prezenty zostaną przekazane do Domu Dziecka.

 

29.06.2021 w Sieradzu odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa ,,Lekkoatletyka dla każdego". Prawo udziału w zawodach mieli reprezentanci województw, najlepsi w swoich kategoriach wiekowych. Nasz uczeń Tymon Żyłkiewicz i zawodnik SL GKS Olsza Olszyna, reprezentował nasze województwo na dystansie 1000 metrów w kategorii U14. Tymon startował z rocznikiem o rok od siebie starszym.

W tym roku swój rekord życiowy na 1000 metrów poprawił o 14 sekund!!!

Swój debiut na imprezie ogólnopolskiej ukończył na 15 miejscu z czasem 3:22,57. Myślę, że doświadczenie z mistrzostw będzie bezcenne w przyszłym sezonie.

Wielkie gratulacje dla Tymona!
Sebastian Łoziński trener

 

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań, doceniania i nagradzania. Staramy się, by dostrzec naturalne talenty wszystkich uczniów systematycznie rozwijane i doskonalone. W klasach młodszych robimy to na różne sposoby. W tym roku kl. 1b otrzymała świadectwa z kolorowymi paskami. Uczniowie dostali je za swoje szczególne cechy: za życzliwość, za naturalność, za koleżeńskość, za dociekliwość, za uśmiech, za pomoc okazywaną innym. Wychowawczymi chciała w ten sposób pokazać dzieciom, że o tym kim są lub kim kiedyś zostaną, decydują nie tylko wyniki w nauce, a głównie to co mają w sercu. Każdy z nich jest niepowtarzalny. Natomiast uczniowie klasy 3b otrzymali pamiątkowe dyplomy z bardzo indywidualnym wpisem. Oprócz życzeń, wychowawczyni napisała, jak zapamięta poszczególnych z nich i jakimi wspaniałymi umiejętności się wykazali, które niewątpliwie pomogą im w kolejnych latach nauki.

 

Łącząc piękne z pożytecznym  grupa „Kasztanowa” i klasa 3b Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie- Zdroju włączyły się do akcji zakładania kwietnych łąk.

Wszędzie jest dobre miejsce na łąkę: park miejski, pasy zieleni i pobocza, a tym bardziej teren szkolny czy przedszkolny. Zakładanie kwietnej łąki, obserwacja efektów, wzrostu roślin, dbanie o estetykę świetnie wpasowuje się w cele i zadania realizowane w przedszkolu czy szkole. Dzieci od najmłodszych lat uczą się  jak zachować równowagę w środowisku i mądrze korzystać z dobrodziejstw natury. Łąka to miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów. Można na niej spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt, pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane. 
 
To także  przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy. W przeciwieństwie do traw, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar, dają też przestrzeń do życia i rozmnażania się a zimą schronienie. Rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawnikowe i dzięki temu ich zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze co ogranicza podlewanie. Łąka wchłania też dwa razy więcej wody niż trawnik a to ochrona przed podtopieniami i ratunek w czasie suszy. Łąki kosimy zdecydowanie rzadziej niż trawniki, a pięknie wyglądają nawet bez nawożenia i stosowania środków ochrony roślin. Pielęgnacja łąki jest mniej kosztowna i znacznie bardziej przyjazna dla środowiska.
 
 Nasze kwietne łąki  niewątpliwie upiększą okolicę poprzez wzbogacenie  estetyki terenu i urozmaicenie  krajobrazu oraz dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Obcowanie z  nimi może również wpływać kojąco na emocje dzięki aromaterapii i grze kolorów. Zakładanie kwietnej łąki jest doskonałą, praktyczną lekcją wyrabiania ekologicznych postaw już u najmłodszych dzieci.
 
 
.

26 czerwca w Lubawce odbył się 3. LubawkAthletics i 4. Mistrzostwa Dolnego Śląska Dzieci U12 i U14 zorganizowane przez klub SL GKS Olsza Olszyna, którego reprezentantami są nasi uczniowie ze SP nr 1 w Świeradowie-Zdroju. Na kameralnym i pięknie położonym stadionie uczniowie naszej szkoły uzyskali bardzo dobre wyniki.


W Mistrzostwach Dzieci:
Złoty medal w kategorii U14 na 1000m zdobył Tymon Żyłkiewicz z czasem 3:21.44. Tymon 29.06.2021 będzie reprezentować województwo dolnośląskie na zawodach ogólnopolskich w Sieradzu ,,Lekkoatletyka dla każdego”. Będzie tam biegał z rocznikiem o rok starszym 2008.

Czwarty na dystansie 1000m w kategorii U14, po walecznej końcówce, był Kajetan Rutkowski , który poprawił swoją życiówkę o 6 sekund na 3:26.93.
Michał Milewski na 600m poprawił życiówkę na 2:02.37 i był 6 w kategorii U14.
Najtrudniejsze zadanie przed sobą miała Aleksandra Sobierańska na jej dystansie 600m startowało 32 zawodniczki. Ola bez kompleksów, pomimo że z Nami trenuje zaledwie 3 miesiące poprawiła życiówkę na 1:57.09 i zajęła 11 pozycję.

Wszystkim zawodnikom gratuluje udanego startu.

Sebastian Łoziński - trener

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na zawody kolarskie MINI Sikora Enduro MTB Series, które odbędą się w najbliższą sobotę 26 czerwca.

Przedszkole oraz Szkoła Podstawowa Miejskiego Zespółu Szkół jest partnerem tego wydarzenia.

Skrócony harmonogram imprezy:

9:30 - 12:00 - start zawodników w grupach (1-16) spod Domu Zdrojowego

9:30 - 17:00 - zawody

ok. 19:00 - rozpoczęcie dekoracji zwycięzców i losowania nagród (czas trwania ok. 30-40 minut) - Hotel Cottonina

Szczegółowe informacje na:

enduromtbseries.pl/pl/kalendarz/swieradow-zdroj 

 

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO KLAS VIII ODBĘDZIE SIĘ 25.06.2021r. (PIĄTEK) O GODZ. 9,00  W MIEJSKIM ZESPOLE SZKÓŁ W ŚWIERADOWIE-ZDROJU W SALI GIMNASTYCZNEJ. 
 
Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią prosimy o przybycie tylko 1 rodzica/opiekuna z uczniem.
Uroczystość będzie rejestrowana, a relacja zostanie zamieszczona na stronie internetowej szkoły.
 
PRZEWÓZ
ODJAZD - Pobiedna o godz. 8,15, Czerniawa 8,35 , Rębiszów 8,10
POWRÓT godz. 10,40
 
  
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS I-VII ODBĘDZIE SIĘ 25.06.2021r. (PIĄTEK) O GODZ. 10,00  W MIEJSKIM ZESPOLE SZKÓŁW ŚWIERADOWIE-ZDROJU W  KLASACH Z WYCHOWAWCĄ. 
 
Z uwagi  na obostrzenia związane z pandemią nie jest możliwy udział rodziców.
  
PRZEWÓZ
ODJAZD - Świecie o godz. 9,15, Pobiedna 9,35 , Czerniawa 930, Krobica 9,35 , Rębiszów 9,00
POWRÓT godz. 10,40
 

W przyszłym tygodniu ruszają klasowe wycieczki śladami świeradowskiego sportu z zakończeniem na wieży widokowej Sky Walk.

 Zapraszamy :)

 

12 czerwca 2021 roku odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Dolnego Śląska w biegach przełajowych. Biegi organizowane były przez Szkolny Związek Sportowy Dolny Śląsk. Zawody odbywały się na trasach przygotowanych w okolicach malowniczego Zamku Chojnik. Długości dystansów dostosowane były odpowiednio do kategorii wiekowych. Nasza skromna reprezentacja uzyskała znakomite wyniki.
W kategorii chłopców rocznik 2008 i młodsi: Tymon Żyłkiewicz zajął 1 miejsce, Kajetan Rutkowski po walecznym finiszu zajął 2 miejsce, a Michał Milewski ukończył bieg na dystansie 900 metrów na 8 pozycji.
W kategorii dziewcząt rocznik 2008 i młodsze: Natalka Rutkowska była 10, a Martyna Rutkowska 13. Dziewczyny startowały dzielnie z koleżankami o 2 lata starszymi od siebie.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Sebastian Łoziński - trener

 

Kodowanie dla klas młodszych stało się częścią zajęć lekcyjnych. Zabawy w kodowanie takie jak „ kubeczkowy zawrót glowy” w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Stopniowo oswaja dzieci z pojęciami, które stają się dla uczniów zrozumiałe i pozytywnie kojarzone, bo programowanie może być świetną zabawą. Dzięki robotom takim jak Gemibot, Photon, Ozobot nauka stała się łatwa i przyjemna.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Każdy człowiek, bez względu na wiek powinien być traktowany z szacunkiem. Codziennie powinniśmy dbać o to, żeby osoby starsze mogły godnie i szczęśliwie żyć. Okazujmy im zainteresowanie i troskę oraz traktujmy tak,
jak sami chcielibyśmy być traktowani. Światowy Dzień Praw Osób Starszych został ustanowiony w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Zapobieganiu Przemocy wobec Osób Starszych i Światowej Organizacji Zdrowia.
Zwraca uwagę na powszechny problem łamania praw osób starszych.

 

10 czerwca w Leśnej odbyły się zawody organizowane przez Dolnośląski Szkolny Związek Sportowy, finał strefy jeleniogórskiej w Trójboju Lekkoatletycznym kl. IV. Dzieci brały udział w trzech konkurencjach lekkoatletycznych: biegu na dystansie 60 m, skoku w dal i rzucie piłeczka palantowa. Uzyskane wyniki zostały przeliczone na punkty.

Podczas zawodów nasi uczniowie walczyli bardzo dzielnie a niektórzy poprawili swoje rekordy życiowe. Po przeliczeniu wszystkich punktów ostatecznie zajęliśmy 5 miejsce.

Wszystkim uczestnikom zawodów za swoja postawę należą się wielkie brawa. Dzieci otrzymały pamiątkowe medale i dyplomy.

Drużyna naszej szkoły wystąpiła w następującym składzie: Lena Łuczak, Pola Matyaszczyk, Martyna i Natalia Rutkowskie, Julia Ciosk, Zuzia Syrewicz, Marcel Leśniewski, Dawid Ganuszewicz, Antek Kijewski i Hubert Dziedziński. Młodych sportowców do zawodów przygotowali Joanna Szaniawska i Mirosław Kijewski

 

 

Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju informuje, że w dniu 16.06.2021 r. o godzinie 15:00 w Miejskim Zespole Szkół  w sali 2N (nowa część budynku), odbędzie się zebranie rodziców przyszłych uczniów klas pierwszych. 

Prosimy wchodzić wejściem głównym od strony Biblioteki „Izerka”.

 

29 maja 2021 roku w Bolesławcu odbyły się regionalne zawody ,,Lekkoatletyka dla każdego”. W zawodach startowały dzieci w kategoriach do 12 i 14 lat z Bogatyni, Bolesławca, Leśnej, Lwówka, Nowogrodźca, Olszyny, Rakowic i Zgorzelca. W zawodach wzięło udział 5 Naszych uczniów.
Klasą dla siebie był występ Naszych zawodników na 1000 metrów. Od początku Tymon Żyłkiewicz i Kajetan Rutkowski narzucili własne tempo. Dublując nawet swoich przeciwników. Bieg ukończyli z nowymi życiówkami. Tymon Żyłkiewicz 3:28 - miejsce 1, Kajetan Rutkowski 3:32 - 2 miejsce w kategorii do 14 lat. Mają 13.Bardzo dobre występy zaliczyli również nasi debiutanci: Antek Kijewski z wynikiem 25 m w kategorii do 12 lat zajął 1 miejsce, Marcel Leśniewski na 600m zajął 3 miejsce. Michał Milewski zajął 5 miejsce na dystansie 300 metrów w kategorii do 14 lat.

Wszystkim zawodnikom gratuluje!!!
trener Sebastian Łoziński

Wszystkim Mamom, z okazji ich święta, życzymy zdrowia i pogody ducha, jak najwięcej powodów do radości ze swoich pociech, a także uśmiechu każdego dnia!

1. Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
2. Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, z zastrzeżeniem sytuacji opisanej w pkt 3.
3. Osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.
4. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
5. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.
6. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
7. Cudzoziemcy przystępujący do danego egzaminu, którym jako sposób dostosowania egzaminu przyznano możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego, są zobowiązani przynieść własne słowniki, które przed egzaminem powinny zostać sprawdzone przez członka zespołu nadzorującego (w rękawiczkach lub dezynfekując ręce po każdej takiej czynności).
8. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
9. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
10. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos (maseczką jedno - lub wielorazową).
11. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5- metrowego odstępu).
12. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1) podchodzi do niego przewodniczący albo członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2) wychodzi do toalety
3) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
13. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego
i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
14. Zdający, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności
w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających
z niewydolnością oddechową lub krążenia, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.
15. Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż na tydzień przed terminem przystępowania do egzaminu.
16. Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.

 

„My nie chcemy więcej wojny

Chcemy żyć życiem spokojnym

Jaki długi i szeroki jest nasz świat

Ref: Chcemy miłość stworzyć wszędzie

wojna niech legendą będzie

szczęście, miłość niech okryje

wojny ślad, z dawnych lat.”

76 lat temu zakończył się największy w historii świata konflikt zbrojny. Pamiętamy o poległych bohaterach, którzy zginęli podczas bombardowań, publicznych egzekucji, pacyfikacji, więzieniach, w miejscach kaźni i obozach koncentracyjnych.

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, uczciliśmy pamięć ofiar poprzez symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na obelisku w imieniu całej społeczności szkolnej.