Miejski Zespół Szkół

Szkoła podstawowa Nr 1

Drogie Dzieci i Drodzy Rodzice!


zachęcamy do lektury oraz wysłuchania „Bajki o złym królu Korona Wirusie i Dobrej Kwarantannie”.


Autorką utworu jest Pani Dorota Bródka. Psycholog, terapeuta uzależnień, psychoterapeuta Gestalt, agile coach, fanka nowych mediów, nauczycielka jogi i anglistka, która po 15 latach życia w Poznaniu wyprowadziła się do Oslo, gdzie mieszka od roku. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła jej powrót do rodzinnej Warszawy.
Udało nam się skontaktować z Panią Dorotą, która zgodziła się, aby „Bajkę o złym królu Korona Wirusie i Dobrej Kwarantannie”, specjalnie dla uczniów Miejskiego Zespołu Szkół
w Świeradowie – Zdroju oraz ich rodzin, nagrali poznańscy aktorzy: Paula Głowacka i Mariusz Adamski.

Artyści z wielkim entuzjazmem zareagowali na propozycję przeczytania tego utworu dla Was.


Życzymy miłego czytania i słuchania!

Pedagog szkolny Oliwia Głowacka - Dańkowska


Link do książki w wersji elektronicznej jest TU 

  

Propozycje ćwiczeń z przyrządem nietypowym jakim jest kij. Pamiętaj aby wszystkie ćwiczenia wykonywać w obecności rodzica bądź opiekuna prawnego.

  


Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień to priorytet pracy naszej szkoły. Jednym ze sposobów jest udział w konkursach do udziału w których serdecznie zapraszamy:
1. Otwarty konkurs plastyczny dla najmłodszych w powiecie lubańskim pt. „Kwiaty i ich przyjaciele”. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci przedszkolnych i nauczania zintegrowanego i będzie rozegrany w dwóch kategoriach wiekowych: 5-6 lat i 7-9 lat. Indywidualna praca w formacie A3 powinna być samodzielna, ma ukazywać świat roślin kwiatowych żyjących w najbliższym otoczeniu dziecka i owadów je zapylających, a do jej wykonania pracy należy użyć materiałów plastycznych bez wykorzystania materiałów naturalnych: mech, kora, liście, zboża, makarony, kasze, ryż itp.
Termin dostarczania prac to 26.05.2020r.
Szczegółowy regulamin na stronie: www.rceeluban.pl


2. Kryzysowy Konkurs Fotografii Domowej "Za oknem 2020" organizowany przez Fundację Nowin Jeleniogórskich. Temat prac jest dowolny. Prace wykonane muszą być jednak bez wychodzenia z domu (miejsca aktualnego zamieszkania) przez ich autorów.
Konkurs prowadzony jest w dwóch głównych kategoriach: „Świat przez okno” oraz „Portret wewnętrzny”. W obu kategoriach chodzi o spojrzenie na najbliższe otoczenie i obecność w nim autorów fotografii. Można spojrzeć z domu i zarejestrować krajobraz widziany przez okno budynku, w którym przebywa fotografujący albo sportretować domowe wnętrze czy jego mieszkańców i w ten sposób zarejestrować obraz, jaki zobaczyć można zaglądając do wnętrza domu zza okna. Dla autorów, którzy opatrzą fotografie dowcipnym słowem wkomponowanym graficznie w obraz przewidziana jest dodatkowa kategoria specjalna "Memów zainfekowanych koronawirusem".
Prace wraz z czytelnie wypełnionymi kartami zgłoszenia (w postaci elektronicznej, skanu, bądź zdjęcia dokumentu) należy do 30.04.2020r. przesyłać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres Fundacji Nowin Jeleniogórskich: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szczegółowe informacje na temat konkursu: Fundacja Nowin Jeleniogórskich, ul. M. Skłodowskiej-Curie 13, 58-500 Jelenia Góra. tel. + 48 756424420, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.nj24.pl.


3. KONKURS PLASTYCZNY! „Astronomia jest ciekawa”
Format plakatu do wyboru: A3, A2, A1, A0
Plakat może być wykonany dowolną techniką: rysunku, malarstwa, grafiki komputerowej, fotografii itp. I dostarczony do 10.04.2020 r. do Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka”.


4. KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI – wykonaj do 07.04.2020r. „żabawną” opowiastkę obrazkową i weź udział w konkursie na najciekawszy KOMIKS – czyli historię obrazkową o ŻABACH. W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy Gór i Pogórza Izerskiego wykonując prace w formacie A5, A4 lub B5; Komiks może być wykonany dowolną techniką: rysunku, malarstwa, grafiki komputerowej, fotografii itp. Wymogiem jest, aby praca konkursowa zawierała minimalnie 3, a maksymalnie 10 stron. Informacje i regulaminy na stronie https://swieradowzdroj.pl/

Zapraszamy do udziału i artystycznego tworzenia

 Już z pewnością wiecie, że przerwa w uczęszczaniu dzieci do szkoły została decyzją Rządu wydłużona do Świąt Wielkanocnych. Jest to sytuacja nietypowa i z pewnością całkiem nowa dla nas wszystkich. Staramy się jak tylko możemy, by zorganizować naukę naszych uczniów w sposób efektywny, ale i możliwy do zrealizowania. Z jednej strony troska o umiejętności, z drugiej świadomość ograniczeń takich jak choćby zmęczenie dzieci, trudność zadań, którą niełatwo na odległość ocenić czy brak możliwości sprzętowych. To niełatwe zadanie, bo wiele dodatkowych obowiązków spadło na Wasze barki.

W tym czasie nie ma możliwości, by prowadzić edukację w ustalonym do tej pory porządku. Nie mamy też możliwości, by prowadzić w 100% zdalne nauczanie. Z niektórych treści musimy zrezygnować lub przełożyć je na późniejszy czas. Szczególną opieką chcemy otoczyć ósmoklasistów, których czeka egzamin. Stąd bardzo ważna jest Ich aktywność i Wasze troskliwe spojrzenie. Wspólnie z nauczycielami ustaliliśmy sposób działania, który będziemy modyfikować i udoskonalać w razie potrzeby. Musimy mieć od Was, Drodzy Rodzice, informację jak nasze wysiłki są odbierane. Stąd bardzo ważny jest kontakt z nauczycielem prowadzącym, który jest w stanie dostosować materiał do możliwości ucznia. Zgłaszajcie więc swoje uwagi te pozytywne i negatywne nauczycielom. Pedagog i psycholog szkolny przygotowały krótką ankietę, która pozwoli nam lepiej rozpoznać potrzeby Wasze i Uczniów. Poświęćcie chwilkę na jej wypełnienie.

Wszyscy otrzymacie za pomocą dziennika elektronicznego służbowe adresy mailowe nauczycieli, gdyby była potrzeba kontaktu poza dziennikiem. Wszelkie prace i tematy będą zapisywane w module ”zadania domowe”, ewentualne doprecyzowane w wiadomościach. Nauczyciele będą informować Was o zasadach i sposobie oceniania oraz o postępach dzieci.

Koniecznie zwróćcie uwagę na wypoczynek dzieci. Niech wykorzystają ten czas na realizację zainteresowań i talentów oraz wspólny czas z rodziną. Polecam, wraz z Kołem Medialnym, zabawę w „Mistrza Aktywności Domowej” oraz zestaw ćwiczeń fizycznych. Informacji szukajcie na naszej stronie.

 

W razie potrzeby piszcie, odpowiem na wszelkie nurtujące Was pytania

Dajmy o siebie i innych

Renata Simińska

Dyrektor MZS

 

Pierwsze prace z techniki z modelarstwa kartonowego, w którym głównym surowcem jest papier i klej. Oto pierwsze wyniki Waszej pracy. Zdjęcia modeli, jak dotąd, udostępnili Jaś, Nadia, Błażej, Adaś, Zuzia, Igor, Daniel i Michelle.


Zadanie proste w szkole – w domu wymaga samodzielności i „koronkowej” cierpliwości.

 

Dnia 4 marca 2020 r. w bibliotece szkolnej Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie – Zdroju odbył się etap szkolny XIV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Wiersze, które lubimy”, który zorganizowały i przeprowadziły Renata Tomaszewska oraz Monika Podolska. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV–VI oraz VII–VIII SP. Do recytacji przystąpiło łącznie 11 uczniów, w tym 10 z klas IV-VI i 1 osoba z klas VII-VIII. Komisja konkursowa w składzie: Grażyna Kasprzak – przewodnicząca, Renata Tomaszewska, Monika Podolska oceniały uczestników w czterech kategoriach: dykcja, dostosowanie tematyki do wieku i tematu, interpretacja, ogólne wrażenie (prezentacja). Po burzliwych obradach jury dokonało następującego rozstrzygnięcia:
klasy IV-VI SP:


I miejsce – Zuzanna Wolanin, 5c
II miejsce – Kajetan Rutkowski, 5c
III miejsce – Nadia Mularczyk, 5c
Klasy VII-VIII SP:
I miejsce – Julia Porada, 7c

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a zwyciężczyniom życzymy powodzenia podczas eliminacji powiatowych w Olszynie i Smolniku. Trzymamy kciuki!!!

 Monika Podolska
Renata Tomaszewska

 

Dzień Kobiet w naszej szkole to od wielu lat święto pełne radości, uśmiechu i wdzięczności. W tym roku nie mogło być inaczej. 6 marca, dwa dni przed obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet, męska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała wiele niespodzianek, aby w tym szczególnym dniu wszystkie Panie w naszej szkole poczuły się wyjątkowo. Wiele pozytywnych emocji wzbudziły występy uczniów z klas V, VII i VIII, którzy przedstawili porywający montaż słowno - muzyczny, ujawniając swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne. Nie zabrakło ciepłych słów i życzeń skierowanych do wszystkich kobiet, dziewczyn i dziewczynek, a dodatkowy miły akcent stanowił słodki poczęstunek przygotowany przez chłopców.

 

 

Uczniowie klas: Ia, Ib i IIIa w dniach 02-06.03.2020 r. uczyli się, bawili i integrowali na białej szkole w Domu Wczasów Dziecięcych w Szklarskiej Porębie. Zajęcia dydaktyczne miały formę warsztatów (grawerskich, malowania na szkle, zdobienia w Hucie „Julia” w Piechowicach, płukania złota, poszukiwania minerałów w Muzeum Ziemi „Juna” w Szklarskiej Porębie), zwiedzania wcześniej wymienionych obiektów oraz „Time Gates – Bramy Czasu” i Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, wycieczek pieszych po Szklarskiej Porębie, do Wodospadów Szklarki i Kamieńczyka, Kruczych Skał, Wysokiego Kamienia oraz podróży pociągiem do Jeleniej Góry i powrót do Szklarskiej Poręby. Dodatkowo podczas wyprawy wieczorami czekały na dzieci atrakcje takie jak: dyskoteka, ognisko, Talent Show, wieczór legend, wspólne śpiewanie piosenek przy akompaniamencie gitary oraz codzienne słuchanie fragmentów książek przed zaśnięciem.


Czas płynął szybko, a wiedza zdobyta przez praktyczne działanie pozostanie na zawsze. W planach już są kolejne wyprawy, bo Podróżnicy i Odkrywcy lubią się uczyć, wędrować i poznawać w myśl chińskiego przysłowia „Lepiej zobaczyć coś raz, niż słyszeć o tym tysiąc razy”. Serdecznie dziękujemy rodzicom za wspieranie działań dydaktyczno-wychowawczych i zaufanie, a panu Ireneuszowi Bogusowi za bezpieczną podróż.
Teresa Fierkowicz, Ewa Mazur i Izabela Salawa

 

W okresie ferii zimowych, od 10.02-21.02.2020 r. (poniedziałek-piątek) w godz. 9.00-14.00 w Świetlicy Środowiskowej „UL’’ będą zorganizowane zajęcia opiekuńczo- wychowawcze dla dzieci i młodzieży. Zapisy do 07.02.2020 r. w sekretariacie szkoły.

29 stycznia odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 1-3. Zabawę prowadził DJ Michał, który dysponował profesjonalnym sprzętem muzycznym i oświetleniowym. Pięknie przebrane dzieci bawiły się świetnie w rytm różnorodnej muzyki. Z przyjemnością uczestniczyły w atrakcyjnych konkursach. Ustawiły się w kolejce po pyszne ciasteczka, smakołyki, owoce oraz napoje, które mamy serwowały w kawiarence.

Dziękujemy mamom za cierpliwe obsługiwanie rozbawionych balowiczów. Wszyscy wyrazili nadzieję, że za rok będzie również świetna zabawa.

 

28 stycznia 2020r. uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez trenerów Ośrodka Profilaktyki i Edukacji. Celem warsztatów było rozwijanie umiejętności rozpoznawania, wyrażania i akceptowania uczuć swoich i innych oraz dobrego współdziałania w grupie i znajdowania w sobie oparcia w trudnych sytuacjach. Uczniowie nabyli podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie komunikacji i zachowań asertywnych poprzez pracę nad zwiększeniem świadomości siebie: swoich uczuć, postaw, wartości, sposobów funkcjonowania w grupie. Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z informacjami dotyczącymi negatywnego działania alkoholu na organizm człowieka.
Mamy nadzieję, że warsztaty przyczynią się do podejmowania przez uczniów naszej szkoły rozsądnych i przemyślanych decyzji w przyszłości.

 

 

 

Ważna nowinę ogłaszamy i na BAL KARNAWAŁOWY dla klas 1 – 3 zapraszamy.
ŚRODA, 29 stycznia 2020 r., godzina 16:00-18:00

Prosimy o zabranie ze sobą:
- uśmiechu,
- humoru dobrego,
- i stroju karnawałowego.

 

 Uczniowie pokochali pufy, teraz czas na sofy. Idealne miejsce spotkań, relaksu i rozmów podczas przerw. Uśmiech dzieciaków, tych dużych i małych, mówi wszystko.

 

Sześć Zespołów Kolędniczych 14.01.2020r. wzięło udział w XXII Otwartym Przeglądzie Amatorskich Kapel Kolędniczych zorganizowanym w Stacji Kultura. Konkurs miał na celu kultywowanie tradycyjnej formy kolędowania w okresie Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz popularyzowanie tego zwyczaju.

Jury w składzie: Dorota Marek, Grażyna Kasprzak, Marianna Marek i Waldemar Mazurkiewicz podczas oceny szczególną uwagę zwracało na ogólny wyraz artystyczny, nowatorstwo, nawiązanie do tradycji, dykcję, śpiew i stroje młodych wykonawców

Wyniki przedstawiają się następująco:

GRUPA STARSZA:

I miejsce: „Weterani”

II miejsce: „Świeradowscy Kolędnicy”

GRUPA MŁODSZA:

I miejsce: „Mali Kolędnicy”

II miejsce: „Izerscy Kolędnicy”

Wyróżnienia powędrowały natomiast do grup przedszkolnych: „Jarzębinowych Kolędników” i „Orzechowych Kolędników”.

Serdecznie dziękujemy Opiekunom grup za przygotowanie dzieci do udziału w konkursie, a uczestnikom za wspaniałą grę aktorską i występy wokalne.

Jest czas na naukę, jest czas na relaksik. W ubiegłym tygodniu na korytarzach szkolnych zagościły wygodne, miękkie i nowoczesne pufy. Nasza młodzież radośnie zareagowała na takie rozwiązanie i z rozmarzeniem korzysta z możliwości komfortowego rozprostowania kości i rozciągania mięśni. To świetne miejsce do spotkań, rozmów, wspólnego spędzania czasu. Są i tacy, którzy zostają po lekcjach, by powylegiwać się. I oto chodzi.

Inicjatywa Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju zdobyła uznanie w oczach dziennikarzy Dzień Dobry TVN. Nasza akcja związana z nieużywaniem telefonów komórkowych podczas występów dzieci wzbudziła duże zainteresowanie. Dziękujemy rodzicom za wsparcie  inicjatywy i udział w Nie Filmuj Tylko Patrz.

 A tu materiał video Dzień dobry TVN

A oto krótka fotorelacja z pobytu dziennikarzy w naszym przedszkolu.

 

Boże Narodzenie to czas niezwykły, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. W magię świąteczną wprowadziły nas 20 grudnia szkolne jasełka przygotowane przez uczniów klas: 2b i 3b pod opieką pań: Danuty Wiatr i Lidii Guzińskiej, a także pana Piotra Mokrzyckiego. Przepięknie udekorowana sala gimnastyczna stała się na chwilę odległym Betlejem, a uczniowie królami, aniołami, pastuszkami i zwierzętami. Młodzi artyści wspaniale się zaprezentowali i spotkali z aplauzem publiczności: koleżanek i kolegów, nauczycieli, rodziców, gości. Wszystkich zachwyciła cudowna dekoracja sceny wykonana przez rodziców uczniów klasy 2b.

  

Idziesz na szkolną uroczystość ? Zostaw telefon w kieszeni. Szkoła udostępni zapis video lub zdjęca na swoich stronach. Ciesz się przedstawieniem. 

Klasy IIa, IIb i IIIb rozpoczęły w tym roku przygodę z Mikołajem już 4 grudnia. Pojechaliśmy na wycieczkę do kłodzkiego Minieurolandu, gdzie po obejrzeniu Parku Miniatur zaczęliśmy naszą przygodę. Wędrując po Krainie Świętego Mikołaja spotkaliśmy się z jego reniferami, obejrzeliśmy przedstawienie marionetkowe przejechaliśmy się Expressem Polarnym, a następnie każdy miał możliwość powożenia saniami samego Świętego. Wszystko to odbywało się w bajkowym otoczeniu pełnym choinek, pozytywek, elfów, prezentów i śniegu iskrzącego się srebrem. Dzieci, pełne cudownych wrażeń, nie chciały wracać do domu i prosiły pana kierowcę autokaru, aby zawracał czym prędzej... W czwartek własnoręcznie wykonywaliśmy i pisaliśmy listy oraz kartki świąteczne dla najbliższych.


W dzień Świętego Mikołaja klasy te poszukiwały go w rodzinnej miejscowości. IIa na szlakach leśnych, odwiedzając powstałą nową ścieżkę dydaktyczną pod nazwą: "Przygoda w górach", IIb postanowiła pomóc i przy okazji obdarować zwierzęta leśne warzywnymi smakołykami, a IIIb odwiedziła Izerską Łąkę.
Mikołaja spotkaliśmy przy samej szkole i chętnie pozował nam do zdjęcia wraz ze Śnieżynką.
Te trzy dni były niezapomniane, pełne wrażeń i długo pozostające w pamięci.


B. Bielak, L. Guzińska i D. Wiatr

6 grudnia uczniowie klasy III b  spotkali się z Mikołajem w „Izerskiej Łące”. Na miejscu ozdobili choinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Spotkanie z Mikołajem i Śnieżynką dostarczyło dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.

Raport rady rodziców ze spotkania z dnia 2 grudnia wraz ze sprawozdaniem finansowym 2017/2018 oraz 2018/2019 do pobrana poniżej.

Serdeczne gratulacje i podziękowania dla osób biorących udział w rozwikłaniu zagadki WĘŻYMORDA, który okazał się być nie żadną dziką bestią lecz przebogatą w rozmaite witaminy i minerały rośliną, uznawaną przez medycynę ludową za lek na ukąszenie węzy i żmij.

W odkrywaniu tajemnicy najliczniej wzięli uczniowie klasy 3a, przedstawicielka klasy 6c oraz nasze pasjonatki przyrody i wybitnej kuchni- panie Beata Bielak i Teresa Fierkowicz. Tym razem Fortuna okazała się łaskawa dla trójki uczniów z klasy 3a: Nadii Misiak, Floriana Bigusa i Michała Plitta. Losowanie nagród odbyło się pod bacznym okiem pani pedagog Lidii Guzińskiej , a szczęśliwych losowań dokonał Maksym Lewandowski.

Kolejne zagadki wkrótce, a tym razem zapraszamy do lektury informacji przygotowanych przez uczestników poszukiwania WĘŻYMORDA, które znaleźć można na tablicach informacyjnych przy wejściu głównym.