Miejski Zespół Szkół

Szkoła podstawowa Nr 1

Zdrowo, wesoło, aktywnie … tak w skrócie można opisać wycieczkę do parku linowego klasy V c. Park linowy w Szklarskiej Porębie to system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach. Sprytnie i zwinnie niczym zawodowi wspinacze z zadaniem poradziliśmy sobie i my. Nie zabrakło nam siły, sprawności ani odwagi, a zespół klasowy wykazał się pełną odpowiedzialnością w trakcie wykonywania zadań. „Trollinkowo”  to miejsce niezapomnianej przygody i na pewno kiedyś tam jeszcze wrócimy.
Opiekunami wycieczki byli:
Wychowawca klasy p. J. Simiński
Opiekun P.Mokrzycki

Z racji tego, że Międzynarodowy Dzień Dziecka przypadł w tym roku w sobotę, w naszej szkole obchodziliśmy go w piątek. 😉 Przygotowania do tego dnia trwały na długo przed tym świętem. Jednak to co zobaczyliśmy i co przeżyliśmy wraz z dziećmi przerosło nasze (moje 😉) oczekiwania...


Już od wczesnych godzin porannych, bo zaraz po godzinie 7:00 wszystkie dzieci witały Panie Dyrektorki, ze słonecznym napisem, życzeniami, słodyczami oraz promiennym uśmiechem na twarzy. Nie zabrakło uścisków...
Dzień rozpoczęliśmy zawodami sportowymi. Pięć drużyn składających się z uczniów każdej z klas, reprezentujących różne kontynenty, wzięło udział w wyścigu rzędów. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale jednocześnie, wyrównana!
Po zawodach, dzieci w klasach przebrały się w przygotowane wcześniej wraz z rodzicami, charakterystyczne stroje ludności zamieszkującej poszczególne kontynenty:


Klasa I a - Ameryka Południowa
Klasa I b - Azja
Klasa II a - Ameryka Północna
Klasa II b - Europa
Klasa III a - Afryka


W czasie spotkania, dzieci, oprócz życzeń, usłyszały w prezencie "100 lat" oraz interpretowane przez nauczycieli wesołe wierszyki typu: "Lis i kruk", "Samochwała", "Łamańce językowe", "Skarżypyta" czy "Lokomotywa".
Następnie klasy zaprezentowały życie i kulturę poszczególnych kontynentów. Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentacje, śpiewy i tańce z różnych zakątków całego świata. Emocji było co niemiara...!! Śpiewaliśmy, tańczyliśmy i śmialiśmy się do rozpuku!! Ale o to wszystko właśnie chodziło!!


Dodatkowo przeprowadziliśmy wśród dzieci klas I - III akcję: "Dzieci - dzieciom..." Dochód ze sprzedaży babeczek przygotowanych przez rodziców i uczniów klasy I a, postanowiliśmy przekazać dzieciom z Tanzanii i Boliwii. Uzbierano ponad 200 zł. a to jeszcze nie koniec, bo w poniedziałek kwota ma się wyklarować ostatecznie. 😊


Dziękuję wszystkim za włączenie się w akcję, a szczególnie klasie I b, która przekazała na ten cel pieniążki uzbierane do wspólnej skarbonki. 😍
Dziękuję wszystkim Paniom Wychowawczyniom: Lidii Guzińskiej, Danucie Wiatr, Izabeli Salawie, Teresie Fierkowicz oraz Paniom Dyrektorkom: Renacie Simińskiej oraz Małgorzacie Dzik za czynny udział oraz wszelką pomoc!! ❤
Nie może się obyć bez podziękowań Siostrze Monice Nowickiej pracującej na Misji w Tanzanii, oraz Ojcu Mario Roberto Godek z Misji w Boliwii, za pozdrowienia dla dzieci ze Świeradowa-Zdroju. Wy myślicie o nas, my myślimy i Was... ❤❤


Dzień był piękny, dzięki cudownej postawie zaangażowania nauczycieli, rodziców i dzieci. Bardzo, bardzo serdecznie za to dziękuję!
Pamiętajmy: wszystkie dzieci są nasze, bez względu na wszystko!!

Koordynator Dnia Dziecka w klasach I - III: Beata Bielak

„Przyjaciel to Ten, który zostaje, gdy inni wychodzą” tak postąpiła grupa uczniów Szkoły Podstawowej Nina Markowska i Arek Kluczyński z klasy 8a, Kacper Matwiejczuk i Brunon Ryżak z klasy 7b, Maksymilian Kobusiński z klasy 7a i Zofia Salawa i Nadia Mularczyk z klasy 5c, którzy w piątek 05 kwietnia kwestowali na rzecz rodziny ucznia z naszej szkoły, dotkniętej chorobą nowotworową. Przedmiotami, które kwestujący oferowali w zamian za datki, wśród pracowników Miejskiego Zespołu Szkół i Urzędu Miasta, były własnoręcznie wykonane próbki „Ekologicznego Proszku do Prania”. Rezultat finansowy akcji przerósł nasze oczekiwania, za który chcielibyśmy jeszcze raz wszystkim darczyńcom serdecznie podziękować. Akcja ta była tylko preludium, której finał będzie miał miejsce na stoisku Miejskiego Zespołu Szkół na okoliczność Biegu organizowanego przez Interferie w maju przy Hotelu Malachit. Na stoisku tym do kupienia będą przepyszne ciasta jak również „Ekologiczny proszek do prania”, „Ekologiczny proszek do zmywarek”, „Ekologiczny płyn do płukania” ,wszystko wykonane rękami naszych uczniów. Cel zbiórki środków finansowych to „Pomoc dla rodziny Barejów”. Serdecznie już teraz zapraszamy!
Można też dokonać wpłat przez: https://zrzutka.pl/mzmx5n


Uczniowie SP i opiekun Jacek Simiński

Strajk został zawieszony.
Dziękujemy za okazane wsparcie, zrozumienie i cierpliwość. Było to bardzo ważne dla nauczycieli i na długo zostanie w ich sercach i pamięci.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczną się 6 maja 2019 r.
Osoby, które zgłosiły potrzebę opieki nad dzieckiem w terminie 29-30.04 oraz 2.05.2019 r. będą miały ją zapewnioną w godzinach 8:00-15:00

Dyrekcja
R. Simińska
M.Dzik

Egzamin ósmoklasisty trwa. Nastroje jak widać dobre. Trzymamy kciuki. Dajcie z siebie wszystko! 

nauczyciele wraz z pozostałymi pracownikami.

Drodzy Rodzice!

W ostatnich dniach wykazaliście szczególną cierpliwość i zrozumienie wobec akcji protestacyjnej, która trwa w naszym przedszkolu i szkole. Zdajemy sobie sprawę, że jesteście zmuszeni przeorganizować codzienne życie, angażować rodzinę lub inne osoby do opieki nad dziećmi a to nastręcza spore niedogodności.
W imieniu nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz własnym dziękujemy, że pomagacie nam przejść przez ten trudny czas.

Mimo trwającego strajku udaje nam się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Przygotowujemy się do egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się w dniach 15 – 17.04.2019 r. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z rządem, możliwe jest, że strajk będzie trwał nadal, a wtedy nie będziemy w stanie zapewnić dzieciom należytej opieki. Prosimy więc, aby Wasze pociechy, jeśli to możliwe, zostały w domu.

Jeżeli, któreś z dzieci nie będzie miało opieki, proszę o informację za pomocą e-dziennika.

W przypadku jakiejkolwiek zmiany, będziemy na bieżąco Państwa informować.
W sekretariacie można otrzymać zaświadczenie o strajku, jeśli jest taka potrzeba.

Dyrekcja MZS Renata Simińska Małgorzata Dzik

Drodzy Gimnazjaliści !
Szanowni Rodzice !

Informuję, że jutrzejszy (11.04.2019 r.- czwartek) egzamin z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych odbędzie się.
W przerwie uczniowie będą mieli zapewnione przekąski i napoje.

Wszystkim uczniom życzę powodzenia podczas egzaminu!

 


Rozkład jazdy autobusu dla uczniów dojeżdżających:
11.04.2019r.( czwartek) –odjazd autobusu szkolnego 8.05 ze Świecia i 8.00 z Kotliny, ze szkoły po egzaminie 13 00-13.15

Drodzy Gimnazjaliści !

Szanowni Rodzice !

Informuję, że jutrzejszy (10.04.2019r.-środa) egzamin z przedmiotów humanistycznych odbędzie się. W przerwie uczniowie będą mieli zapewnione przekąski i napoje. Wszystkim uczniom życzę powodzenia podczas egzaminu.

 

Renata Simińska

Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju

 

Rozkład jazdy autobusu dla uczniów dojeżdżających:

10.04.2019r.( środa) –odjazd autobusu szkolnego 805 ze Świecia i 800 z Kotliny, ze szkoły po egzaminie 13 00-13 15

Zaczynamy w poniedziałek 8 kwietnia o 16 na TEWIE (pomimo strajku nauczycieli zajęcia prowadzone przez POMBA odbędą się zgodnie z planem)

Wymagana wcześniej podpisana zgoda rodziców do pobrania od wychowawców klas lub w sekretariacie szkoły

- zajęcia będą organizowane w poniedziałki o godzinie 16:00,
- zaczynamy na tzw. Tewie,
- na koniec zajęć odstawiamy uczestników pod szkołę w Świeradowie lub Czerniawie (zawsze jeden instruktor zjeżdża z grupą pod jedną szkołę, a drugi do drugiej),
- jeśli rodzice wyrażą zgodę, istnieje możliwość odłączenia się od grupy wcześniej (taka była sugestia ze strony rodziców),
- czas trwania 2:00-2:15 h,
- zajęcia odbywają się niezależnie od pogody,
- w przypadku złej pogody zajęcia mogą być krótsze o czym poinformujemy na początku zajęć,
- uczestnicy muszą mieć na każde zajęcia:
- dobrze dopasowany kask,
- wodę,
- coś małego do jedzenia (kanapka, owoc, jakiś batonik itp.),
- ubranie dopasowane do warunków pogodowych,
- sprawny rower,
- nie wymagane, ale mocno zalecane wyposażenie uczestników:
- ochraniacze na kolana,
- rękawiczki,
- dętkę pasującą do swojego roweru,
- telefon komórkowy,
- obecność na zajęciach nie jest obowiązkowa.

 

28.03.2019 r w czwartek, 17 uczniów klasy V c, czyli prawie komplet, pojechało ze swoim wychowawcą Jackiem Simińskim oraz pod opieką pani Joanny Szaniawskiej i pana Tomasza Mitkiewicza na Polanę Jakuszycką, by doświadczyć po raz pierwszy lub kolejny, jazdy na nartach biegowych. Po podziale na dwie grupy, ze względu na swoje doświadczenie narciarskie, przeprowadzeniu rozgrzewki, uczniowie zostali zaproszeni do rywalizacji w wyścigach na trzyosobowych nartach biegowych. Było to wielkie zaskoczenie i obawa, jak to możliwe?

Po chwili wszystko stało się jasne, a śmiechu i radości było bez liku. Po tej zabawowej części nadszedł czas na „poważny trening”. Grupa „zaawansowana” udała się na trasy biegowe kompleksu Polany Jakuszyckiej z panią Joanną Szaniawską, a grupa „początkująca” zaczęła swoją przygodę pod okiem wychowawcy. Grupa pana Jacka wykazała się dużym zdyscyplinowaniem, zaangażowaniem i determinacją, bo pomimo nienajlepszych już warunków atmosferycznych, przez prawie dwie godziny z krótką przerwą na małe „co nieco” wytrwale ćwiczyli. Efekty można uznać za więcej niż zadowalające, ponieważ wszyscy nabyli umiejętność samodzielnego wpinania i wypinania się z nart, poruszania się krokiem zwykłym, podchodzenia i zjazdu z niewielkich wzniesień, kontroli prędkości. Po zakończonym treningu, wszyscy udali się do restauracji, by zjeść i napić się czegoś ciepłego i podzielić się swoimi wrażeniami.

Na marginesie trzeba wspomnieć, że tego samego dnia zaczęła się rywalizacja w Mistrzostwach Polski w narciarstwie biegowym, której to rywalizacji nie uczestnicy nie mogli śledzić ze zrozumiałych powodów. Wyjazd był bardzo udany i warty powtórzenia, a wśród dzielnej siedemnastki być może narodził się następca wielkiej Justyny Kowalczyk? Zapraszamy do fotorelacji.

Klasa V c z wychowawcą
Jackiem Simińskim

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, powołana przez OSP w Świeradowie-Zdroju, ogłasza nabór nowych członków do Grupy I „Iskierki” (7-11 lat) i „Płomyki” (12-17 lat). Zapisy w MZS sala nr 12. Jedyny warunek jaki trzeba spełniać to: Zgoda opiekuna prawnego Oferujemy rozwojowy szereg szkoleń i treningów w zakresie pierwszej pomocy i szeroko pojętej wiedzy pożarniczej. Zapewniamy udział w różnego rodzaju zawodach pożarniczych i turniejach sportowych. Pragniemy podkreślić, że przede wszystkim stawiamy na dobrą zabawę przy rozwijaniu bardzo pożytecznego hobby.
Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w środy o 17.00.

Zapraszam

Tradycyjnie 21 marca, ubrani na „zielono”, przywitaliśmy Wiosnę. Tym razem przybyła w asyście kolorowej i wesołej Matematyki. Uczniowie klas I-III prześcigali się w rozwiązywaniu zadań, które ukryły dla nich w szkole. Trzeba było chodzić według zaszyfrowanych informacji, przeliczać schody, szukać zagubionych drzwi, czy rozkodować obrazki. Było gwarnie i wesoło. Każdy mógł się przekonać, że matematyka to nie tylko słupki, zadania tekstowe czy tabliczka mnożenia i wcale nie musi być trudna czy nudna. Wszystkie klasy świetnie sobie poradziły ze swoimi zestawami. Pracę zakończyły pięknymi portretami Pani Wiosny, które tak się Jej spodobały, że obiecała już pozostać z nami do lata. Bogatą galerię dzieł młodych artystów możemy podziwiać na szkolnym korytarzu do czego bardzo zachęcam.
Lidia Guzińska

Naszą szkołę odwiedziła wokalistka AgataHylinska i śpiawając w raz z młodzieżą przywitała wiosnę. A już dziś możecie zobaczyć jej premierowy teledysk klikając w link Agata Hylińska - W kłamstwie [Official Music Video]. Poniżej kilka spontaniczne wykonanych utworów dla naszej społeczności.

 

Uczniowie klasy 8a realizują na lekcjach informatyki tematy związane z montażem i produkcją filmów.
Kamil Pudło i Arkadiusz Kluczyński przygotowali materiał, który można obejrzeć poniżej lub po kliknięciu w link https://youtu.be/6q9CavranBs

 


Ósmoklasiści są przed wyborem swojej dalszej drogi kształcenia. Kto wie: może widzimy przyszłych dziennikarzy, montażystów, przewodników…. Mam nadzieję, że materiał zainspiruje innych do coraz ciekawszych pomysłów. Myślę, że bohaterka tego filmu jest doskonale znana w szkole i poza nią.
Kim jest??? Zapraszam do obejrzenia.
Sylwia Śliwińska

Druga „b” znowu w teatrze. W piątek pojechaliśmy do Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu na przedstawienie „ Afryka dzika”. Aktorzy w bardzo zabawny sposób przedstawili nam życie ludzi oraz zwierząt żyjących w Afryce. Poczucie humoru, śmieszne sytuacje oraz wspaniałe efekty świetlne zachwyciły nas.
Ucieszyliśmy się również z autografów, które złożyli aktorzy na własnoręcznie wykonanych przez nas plakatach.

„Być kobieta, być kobietą!
Marzę ciągle będąc dzieckiem..”

           zaśpiewały Tosia Wasilewska i Julia Tomaszewska , podczas  gdy chłopcy z 4c towarzyszyli im w cudownej choreografii.  Następnie Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim małym i dużym, uczącym się i pracującym w szkole paniom.  I tak z wielką gracją rozpoczął się w naszej szkole 8 marca - dzień dedykowany dziewczynkom i kobietom oraz zabawom językowym.

   „Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą  i dokąd zmierzają”, powiedziała Rita Mae Brown. Podążając za powyższą myślą zadania z okazji Dnia Języków Obcych dobrane zostały tak, aby pokazać, że znajomość języków  jest kluczem, którego posiadanie zapewnia nie tylko wiedzę ale i świetną zabawę, możliwość porozumienia się z innymi, a w konsekwencji poznania tego, co nowe i nieznane.

Zabawy, do których uczniowie zostali zaproszeni tego dnia wywodzą się z trzech odmiennych  kręgów kulturowych oraz metodyk nauczania języka obcego: New Approaches to Literacy- metody, którą znamy ze Szwecji , Dialogic Learning- podejścia, które zaszczepili w nas partnerzy z Ceclavin w Hiszpanii oraz zadań przygotowywanych przez autorów współpracującej ze szkołą platformy edukacyjnej Edunect. I po raz kolejny okazało się, że siła tkwi właśnie w wielości i różnorodności. W tym miejscu sama ciśnie się na usta myśl  kolejnej wybitnej kobiety, że: „Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach” (Flora Lewis).

       Społeczność szkolna oraz Rodzice mieli również okazję obejrzeć wystawę prezentującą fotorelację z międzynarodowego, warsztatowego spotkania nauczycieli, w ramach obecnego w naszej szkole projektu unijnego Dialogic Revolution, realizowanego w ramach europejskiego programu Erasmus+ oraz zapoznać się z rezultatami niektórych spośród zadań projektowych.

     Podsumowaniem Dnia Języków Obcych był pokaz mody “ Zamiana ról” przygotowany przez uczennice klasy 8a i chłopców z klas gimnazjalnych.

       Dodatkową atrakcją tego dnia była Kawiarenka zdrowych pyszności, którą udało się przygotować dzięki zaangażowaniu chłopców i ich rodziców. Na stołach pojawiły się koreczki owocowe, koktajle , zdrowe kanapki, ciasta, sałatka owocowa i inne pyszności, które niczym bomba witaminowa wyzwoliły pokłady energii przy wykonywaniu kolejnych zadań.

      Idąc tropem myśli znanych kobiet Maya Angelou powiedziała kiedyś, że „Ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś, ludzie zapomną o tym, czego dokonałeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak dzięki tobie się czuli”- zatem mamy nadzieję, że czuliście się tego dnia naprawdę dobrze, bo – my – organizatorki – tak i duma w nas rosła jak widziałyśmy Was pochylonych nad zadaniami, które z wypiekami i uśmiechem rozwiązywaliście w przyjaznej komitywie.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Wam – drodzy uczniowie za zaangażowanie w zaproponowane przez nas działania, Waszym Rodzicom za towarzyszenie i Wam, i nam w tej marcowej przygodzie oraz za przygotowanie smakowitych przekąsek, a także  wszystkim Nauczycielom za wielką wyrozumiałość.

  Nauczycielki języków obcych i opiekunki Samorządu Uczniowskiego- kobiety

Poniżej prezentujemy najciekawsze Wasze wypowiedzi, dotyczące tego, dlaczego warto uczyć się języków obcych:

G3b „Język angielski to cały świat. Warto się uczyć i poznawać świat.”

4c „Podróżując za granicę, nie zgubisz się.”

5c „ Można pracować za granicą i mieszkać za granicą.”

5a „Warto uczyć się języków wtedy łatwiej się porozumieć.”

8a „Dzięki nim możemy zdobyć lepszą pracę.”

G3c „Nabywać nowe znajomości spoza kraju.”

6a „Można porozumiewać się z obcokrajowcami i poznać kultury innych krajów.”

7b „Żeby zrobić zakup.”

4a „Gdy będziemy uczyć się języków obcych, wzbogacimy swoje słownictwo.”

4b „ Aby wyjechać do pracy do innego kraju.”

G3a „Znajomość języków obcych ułatwia komunikację.”

6b „Aby zrozumieć niektóre historie i legendy innych krajów.”

7a „Znajomość języka otwiera wszystkie granice.”