Miejski Zespół Szkół

Szkoła podstawowa Nr 1

Społeczność szkolna i przedszkolna bierze się do pracy. Uzbierajmy dla Pana Adama fundusze, by jak najszybciej wrócił do nas i dzielił się tym co najlepsze. Uśmiechem, pogodą ducha, wiedzą o przyrodzie, pięknymi zdjęciami, harcerskimi zasadami …wymieniać można długo.


Poniżej przekopiowana z profilu Rady Rodziców deklaracja.

"Niektóre sprawy w naszym życiu wolelibyśmy zachować dla siebie. Nie łatwo jest o nich pisać, mówić, prosić o pomoc" - to początek wiadomości jaką wczoraj na grupie @Pomoc dla Adama Palbow napisała Ela Palbow -żona.

Potem pisze dalej. "O kruchości życia, często przekonujemy się w najmniej spodziewanym momencie.
Tak też było w naszej sytuacji. Życie, które do tej pory toczyło się wokół rodziny, pracy, turystyki, harcerstwa…odmieniło się w kilka chwil. Jadący z naprzeciwka samochód uderzył w jelenia, który z odbicia wpadł na dach naszego auta…. W jednej sekundzie miażdżąc kręgosłup szyjny Adama na odcinku C6 i C7, powodując uszkodzenie rdzenia, paraliż od klatki piersiowej w dół, ostrą niewydolność oddechową…
Wszystko to sprawiło, że Adam od nowa uczy się oddychać, mówić, jeść…a marzeniem jest usiąść na wózku inwalidzkim, może nawet chodzić".

Adam Palbow jest częścią naszej świeradowskiej społeczności. Zawsze aktywny, pozytywnie nastawiony, uśmiechnięty. W zamian za jego serce, obecność, gotowość i zaangażowanie przy organizacji imprez dla miasta, dla naszych dzieciaków i tych już całkiem dorosłych Rada Rodziców MZS w Świeradowie Zdroju postanowiła, że 50% z tego co uda nam się zebrać podczas XIX Bal Charytatywny Rady Rodziców MZS w Świeradowie-Zdroju przeznaczymy na rehabilitację Adama.
Razem możemy więcej‼️ Do boju

Rocal Fuza to formacja grająca muzykę średniowiecza i renesansu z wykorzystaniem kopii epokowych instrumentów wykonanych w większości w warsztacie założyciela i prowadzącego zespół - Ryszarda Dembińskiego. Całkiem niedawno wystąpili na wieczorze kawalerskim samego Eda Sheerana. Grupę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o ich fascynację muzyką dawną i spotkanie z brytyjską gwiazdą.

Rocal Fuza. Polski zespół na wieczorze kawalerskim Eda Sheerana

Na zdjęciu wraz z Edem Sheeranen i jego znajomymi nasza obecna uczennica Katarzyna Salawa członkini zespołu muzyki dawnej Rocal Fuza. Jak sama wspomina zabawa była wspaniała a wokalista zachwycony występem jak i ręcznie wykonanymi instrumentami. 

7. stycznia klasa VI B obchodziła 100.lekcję języka polskiego. Uczniowie podzieleni na grupy przygotowali pytania – po jednym do każdego tematu lekcji. Nikola Malec dokończyła to, czego nie zdążyliśmy zrobić na lekcji i przepisała pytania. Potem je wydrukowaliśmy. Następnie zostały zalaminowane, aby można było ich używać wielokrotnie. Przygotowaliśmy naszą planszę do chińczyka i w skarpetkach ruszyliśmy do boju. Każdy miał okazję zaprezentować swoją wiedzę. Przypomnieliśmy sobie, gdzie żyli wikingowie, co to jest ciżemka, czym jest weksel. Okazało się, że uczniowie sporo przeczytali i wiele szczegółów zostało w tych młodych głowach. Ożyły na nowo postacie poetów (Wisława Szymborska), artystów (Wit Stwosz), bohateroiwe lektur – Ania Sirley, Zenek Wójcik. Tym razem nie było zmiłuj się i zbijaliśmy przeciwników, aż huczało! Mieliśmy nawet publiczność – tato jednej z uczennic z klas młodszych przysłuchiwał się naszej lekcji i robił nam zdjęcia. W czasie przerwy poczęstowaliśmy się wspaniałym ciastem upieczonym przez jedną z uczennic. Świetnie się bawiliśmy na tej lekcji! Na koniec dzieci otrzymały wykonane przeze mnie pamiątkowe zakładki z 100. lekcji. Może teraz już będą pamięteć, że po liczebnikach porządkowych stawiamy kropkę? Żyję tą nadzieją... Oceny za udział w zajęciach były naprawdę wysokie. Uczniowie sami proponowali oceny dla kolegów i nie sposób się było z nimi nie zgodzić. Wszyscy brali w niej udział i udowodnili - przede wszystkim sobie - że powtarzanie jest matką nauki.

 AGNIESZKA CAŁKO

Druga „b” postanowiła włączyć się w coroczną akcję ,,I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM’’. Uczniowie w kolejnych dniach gromadzili przyniesione przez siebie artykuły żywnościowe oraz środki chemiczne. Dzieci dokonały podziału i zrobiły przez jedenaście paczek. W ten sposób udowodniły, że nie są obojętne na potrzeby innych. Wykazały się wielką empatią i życzliwością dla potrzebujących. Tą drogą składamy ogromne podziękowanie Rodzicom za włączenie się w akcję.

Uczennice z grupy kulinarnej, utworzonej w ramach realizowanego w szkole programu Erasmus+ wraz z przedstawicielkami SU, pod okiem p. I. Korzeniowskiej- Wojsy oraz A. Wolanin doskonaliły swoje umiejętności przygotowując słodkie wypieki świąteczne.
W kuchni i na korytarzach szkolnych zapachniało ciasteczkami i przyprawami korzennymi, dodanymi do piernika.
Smakołyki wraz z bożonarodzeniowymi życzeniami trafiły przed świętami do Domu Seniora w Czerniawie, sprawiając radość pensjonariuszom.

Dnia 27.12.2018r. w MBP "Izerka" odbyło się podsumowanie całorocznego konkursu "Puchar Złotego Flinsa". Liderzy 2018: I miejsce Michał i pani Grażyna II miejsce Oliwia, Tymon i pani Bogusława III miejsce Natalia, sześcioletni Jakub i pani Gabriela IV miejsce Zuzanna, Sebastian i pani Sylwia. Gratuluje aktywności i formy oraz dziękuję za aktywny udział w wycieczkach, rajdach i imprezach turystycznych, a paniom: Grażynie i Bogusławie za pomoc, opiekę nad uczestnikami i opracowywanie tras.
Puchary ufundował Urząd Miasta w Świeradowie-Zdroju, książki pt. "O wycieczkach wierszem i prozą" ofiarował pan Tomasz Kowalik, a nagrody rzeczowe i odznaki okolicznościowe Zarząd Główny PTTK.

Podczas spotkania w MBP "Izerka" w dniu 27.12.2018r. został opracowany harmonogram na rok 2019 i ustalono, że pierwsza wycieczka odbędzie się 05.01.2019r.. pt.
13. BIEG WOŚP POLICZ SIĘ Z CUKRZYCĄ – STAWIAJ NA SPORT
Parking przy ul. Strażackiej (powyżej kolei gondolowej) – start na trasy Single Track i Run Track
9.15-9.45 odbiór pakietów startowych
9.45-9.55 rozgrzewka
10.00 start na trasę 5 km – dorośli
10.10 start na trasę 1 km – dzieci
10.15 start na trasę 5 km – Nordic Walking
10.40 ognisko z kiełbaskami przygotowane przez Nadleśnictwo Świeradów
11.45 zakończenie 13. BIEGU POLICZ SIĘ Z CUKRZYCĄ STAWIAJ NA SPORT.
Zapisy w MBP "Izerka" lub pod nr tel. 665733443. Zapraszamy do udziału zarówno dzieci i młodzież oraz dorosłych do aktywnego spędzenia czasu oraz zbierania punktów do kolejnego konkursu "Puchar Złotego Flinsa".

 

Pięknie spędziliśmy tegoroczną klasową Wigilię. Na ostatnie nasze opłatkowe spotkanie pojechaliśmy do Wolimierza. Tam nasi niezwykle mili gospodarze Pani Hana Snela wraz z mężem ugościli nas tradycyjnymi potrawami. Stoły wyglądały przepięknie! Magicznie i kolorowo prezentowała się sala. Atmosferę stworzyły również płynące z głośników świąteczne melodie i kolędy. Zaś uczniowie klas 3A-G I 3C-G okazali się dojrzali, zachowali sie godnie, jak na gimnazjalistów przystało. Opiekunki Agnieszka Całko I Anna Jezierska były z nich dumne! Była okazja do rozmów na przeróżne tematy. Bardzo miło spędziliśmy czas, poznając się nawzajem, integrując w cudownej świątecznej już atmosferze.
Bardzo dziękujemy Państwu Hannie i Maciejowi Snelom za ciepłe przyjęcie i rodzinną atmosferę. Życzymy pięknego Bożego Narodzenia!

 

Szkolne Koło Wolontariatu "Pomocna Dłoń" zorganizowało w grudniu akcję "I Ty możesz zostać Mikołajem", w którą zaangażowali się uczniowie, nauczyciele i rodzice przygotowując w klasach paczki z produktami spożywczymi, chemicznymi, słodyczami i niespodziankami dla potrzebujących Osób. Świąteczne prezenty trafiły pod wskazane adresy, a reakcja Obdarowanych utwierdzała nas w przekonaniu o słuszności tego, co zrobiliśmy. Na pewno warto pomagać i wierzyć, że każde DOBRO – wraca.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w bożonarodzeniową akcję POMAGANIA i zapraszamy do współpracy przy organizacji 27. Finału WOŚP, który odbędzie się 13.01.2019r.

 

Na naszym wigilijnym stole królują m. in. barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami oraz karp. Czesi również spożywają karpia, ale poza nim sałatkę ziemniaczaną, a u Niemców nie może zabraknąć Kartoffelsalat ( sałatki ziemniaczanej) i Bratwurst (smażonej białej kiełbasy).

Różnimy się tradycjami związanymi z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Ale dla wszystkich to jedne z najważniejszych świąt w roku kalendarzowym.
Jak spędzają ten czas nasi Sąsiedzi? To pytanie, na które szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów międzynarodowych zorganizowanych w MZS w Świeradowie- Zdroju. 11 grudnia spotkali się uczniowie trzech szkół partnerskich wraz z opiekunami, by wspólnie poznawać tradycje świąteczne, wykonywać ozdoby, śpiewać kolędy i w ten sposób zacieśniać więzi łączące szkoły w Rumburku ( Czechy), Seifhennersdorf ( Niemcy) oraz Szkołę Podstawową Numer 1 w Świeradowie- Zdroju. Te zajęcia, to doskonała okazja, aby uczniowie sprawdzili swoją znajomość języka niemieckiego i w praktyce doskonalili swoje umiejętności językowe. Piękna zimowa aura, dźwięk płynących w tle świątecznych melodii, pyszne potrawy ( w tym pierogi przygotowane przez p. M. Lonycz) sprawiły, że gościom żal było od nas wyjeżdżać.
Dziękuję Nauczycielom oraz Rodzicom uczniów biorących udział w projekcie za przygotowanie poczęstunku, Radzie Rodziców za wsparcie finansowe imprezy. Dziękuję Pani Ewie Pachocie za przygotowanie materiałów na warsztaty plastyczne, a uczennicom naszej szkoły za pomoc w organizacji spotkania. Podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu zajęć składam również na ręce dwóch absolwentek naszej szkoły: Gabrieli Wojsie oraz Magdalenie Filip ( Simińskiej). Cieszy fakt, że nasi byli uczniowie wracają do nas, dzieląc się wiedzą i umiejętnościami.

Na Mikołaja czekaliśmy przez cały rok. Kiedy dostaliśmy od Niego wiadomość, że już jest w Hali Spacerowej, to natychmiast tam się udaliśmy. Spotkanie było super. Mikołaj wręczył nam piękne paczki. W dowód wdzięczności zaśpiewaliśmy piosenkę i życzyliśmy Mu wszystkiego najlepszego. W drodze powrotnej ,, przywitaliśmy się ‘’ z pięknie przystrojoną choinką, która przypomniała nam, że święta tuż, tuż.

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Czwartego grudnia naszą szkołę odwiedzili wspaniali goście z Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa pani Teresa Dragunowicz, pan Zbigniew Maroń i pan Artur Tkaczyk. Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej i przedszkola popisywali się przed Górnikami śpiewając piosenki, tańcząc i recytując wierszyki, a w nagrodę były gromkie brawa, słodkości i opowieści o codziennej pracy górniczej w Uzdrowisku. Uczestnicy mogli też zobaczyć mundury galowe z przyciągającym wzrok kordzikiem i czako z białym pióropuszem, na którym widnieje godło górnicze składające się z perlika (młot) i żelazka (krótki kilof). Narzędzia te służyły kiedyś gwarkom do rozbijania, urabiania rud węgla i drążenia szybów. Miotełka do czyszczenia otworów strzałkowych, którą górnik trzymał zatkniętą za taśmę na kapeluszu, zamieniła się w zamocowany z lewej strony pióropusz.
Zakończeniem uroczystości były życzenia i wspólnie wykonana pamiątkowa fotografia, która będzie przypominać miło spędzone chwile i uroczyste obchody Barbórki w naszej szkole.

 

 

W ubiegły piątek (30. listopada) byliśmy w lubańskim MDK na edukacyjnym przedstawieniu pod tytułem „Detektyw Pozytywka” w wykonaniu aktorów teatralnych z Krakowa. Przedstawienie powstało na podstawie bestselerowej książki Grzegorza Kasdebke, laureata Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Przedstawienie bardzo nam się podobało, a dekoracje robiły wrażenie. Aktorzy świetnie i przekonująco wcielili się w swoje role, dostarczając nam wielu pozytywnych wrażeń. Skutecznie uświadomili nam, że nie zdajemy sprawy, jak szybko upływa czas. Czas, który powinniśmy poświęcić najbliższym. Nasza satysfakcja była tym większa, że na koniec udało nam się zrobić wspólne zdjęcie z aktorami.

 

„Psi Rajd” tak została nazwana dzisiejsza (28.11.2018r.) wyprawa ochotników z Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocna Dłoń” do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Przylasku. Spacer z czworonogami po Psim Lasku to jeden ze sposobów pomocy porzuconym zwierzętom, które znalazły schronienie, ale nadal szukają domu i miłości człowieka. Zachęcamy do odwiedzin Schroniska jako wolontariusz lub w celu adopcji pieska lub kotka.
Dziękuję Wolontariuszem za dzisiejsze zajęcia i wspólne siedmiokilometrowe wędrowanie, a wielkim Serduszkom z naszej szkoły za przyniesioną karmę, koce, ręczniki, zabawki, które pozostawiliśmy w Schronisku.
Kolejny wyjazd w lutym 2019r., ale nadal działamy i zbieramy w szkole zbieramy smakołyki dla piesków i kotów, ręczniki, koce, zabawki, smycze i inne rzeczy, które są dostarczane systematycznie do Przylaska.

 

 

 

 

   

Wróżki, czarodzieje i inne magiczne postacie pojawiły się na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej 27.11.2018r. przez Mały Samorząd. Dzieci przygotowały wróżby, ciasteczka z niespodzianką, Rady Klasowe zadbały o pełne brzuszki swoich pociech, a uczestnicy zachwycali ciekawymi przebraniami i makijażami.

Dodatkową atrakcją był popis taneczny w wykonaniu grupy tanecznej Dream Dance Academy.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc i zaangażowanie Rodzicom, Członkom Małego Samorządu, Opiekunom  dzięki czemu dwie godzimy zabawy minęły bardzo szybko.

Czy wiecie, że żeby wyprodukować 1 kg drobiu trzeba zużyć i zanieczyścić 4325 litrów wody! A na wyprodukowanie 1 komputera trzeba jej aż 160000 litrów! My już to wiemy i oszczędzamy ją! W dniach 21-23.11.2018r., my uczniowie klas siódmych mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach ph. „Nie lej wody!”. Zostały one przygotowane i przeprowadzone przez organizację pozarządową z Wrocławia, którą tworzyli studenci, a obecnie absolwenci studiów humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim. W ostatni dzień zajęć dołączyli do nas uczniowie klasy 5c. Dyskutowaliśmy, słuchaliśmy, uczyliśmy się i oczywiście świetnie się bawiliśmy. Wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji dotyczącej zasobów wody w Świeradowie-Zdroju, wygłoszonej przez pana Arkadiusza Lipina.
Cały projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Sam pomysł na temat projektu wziął się stąd, że tematyka dostępu do wody jest jednym z głównych tematów edukacji globalnej. Świeradów Zdrój - to miejsce, gdzie woda jest szczególnie ważna.
Bardzo dziękujemy Panu Tadeuszowi Mincer oraz Pani Annie Cwynar za przeprowadzenie zajęć, cierpliwość i uśmiech.

Zapraszamy klasy 4-5 na dyskotekę andrzejkową, która odbędzie się 29.11.2018r. w godz. 16.00 do 18.00.

 

Klasy 6-8 i gimnazjum zapraszamy na andrzejkowy wieczór z dobrą muzyką w godz. 18.00 do 20.00 (również 29.11.2018r.). Szczegóły wkrótce na plakatach.

Opiekunowie SU

My, uczniowie klasy II b już od dawna uczyliśmy się w szkole, co to jest wolność i niepodległość. Wiedzieliśmy, komu tę wolność zawdzięczamy, dzięki komu jesteśmy, możemy się uczyć, bawić i cieszyć. W dowód wdzięczności wykonaliśmy na zajęciach technicznych symboliczne kwiaty, które dziewiątego listopada złożyliśmy na obelisku. Przed obeliskiem zapaliliśmy znicze i oddaliśmy Powstańcom hołd i cześć. Za rok też tam pójdziemy ….
 

Przez 3 tygodnie przygotowywaliśmy sie do tego dnia. Czytaliśmy książkę “Jeszcze Polska nie zginęła’. Zadawaliśmy pytania, odpowiadaliśmy na nie. Spotykaliśmy się z mieszkańcami naszego miasteczka, którzy w ciekawy sposób przedstwaili nam historię odzyskania niepodległosci po 123 latach niewoli. I wreszcie nadszedł ten dzień! Mogliśmy sprawdzić swoja wiedzę. Nad wszystkim czuwało jury: p. Jolanta Puchala z Rady Rodziców, p. Eugeniusz Grabas jako przedstawiciel Urzędu Miasta i przyjaciel szkoły oraz p. Ewa Kapszewicz - nauczycielka historii.


8.11.18r. o godzinie 11. 00 ropzoczęła się II potyczka historyczna pt. “NIEPODLEGŁA W GRZE”, tym razem bawiły się klasy IV-V. Emocje były ogromne! Nie wierzycie? Obejrzyjcie zdjęcia...
Na korytarzu pojawiła się plansza o wymiarach 4,5m x 4,5m. Kolorowa i wesoła. Uczniowie podzieleni dwa dni wcześniej w drodze losowania na 4 oddziały utworzyli: Pierwszą Kompanię, Błękitną Armię, Drugą Brygadę, Kompanię Kadrową stanęli na planszy. Ogromne kolorowe kostki też wywołały emocje, zarówno zawodników, jak i publiczności. Marcel Jurkiewicz z kl. 3C-G i Antonina Marchel z kl.8A prowadzili nas ku niepodległości – od roku 1918 do 2018. Jeden z uczniów losował pytanie, jeden rzucał kostką, a czterech przesuwało się po planszy, jeśli drużyna dobrze odpowiedziała na pytanie. Pytania były trudne, bo diabeł tkwi w szczegółach. A nasze młode głowy chłoną wiedzę jak gąbka!


Po wielu emocjach okazało się, że najwięcej zapamiętali… żołnierze Błękitnej Armii i zajęli I m. Otrzymali pamiątkowe złote medale z okolicznościowym napisem NIEPODLEGŁA W GRZE 1918-2018. Radość z wygranej widoczna jest na ich buziach! Srebro zdobyła zielona Kompania Kadrowa. Trzecie miejsce i brązowe medale wywalczyła Druga Brygada. Dzielnie walczyła też Pierwsza Brygada I otrzymała okolicznościowe przypinki. Pani Ewa Kapszewicz pochwaliła gorąco wiedzę historyczną naszych uczniów, którzy naprawdę przygotowali się do rywalizacji. Najwięcej punktów dla swojej Kompanii Kadrowej zdobył Wojciech Lonycz z klasy 5c. Jego wiedza okazała się imponująca!
Niektórzy bardzo przeżywali naszą niepodległościową przygodę. Towarzyszyły nam krzyki, śmiechy, czasem złość… Wdzięczne dla obiektywu! Najważniejsze były współpraca i wspólna radość z sukcesu. Prawie nikomu nie przeszkadzało, że zespoły składały się z dzieci z rożnych klas. Sprzyjało to integracji w zabawie. Przyjaźń jest najważniejsza!
Błękitna Armia z wypiekami na twarzy czekała na ogłoszenie wyników. I to chyba nie była niespodzianka. Byli obkuci na cztery nogi. Nie było trudnych pytań. Pani Ewa Kapszewicz była z nich dumna jak paw! Publiczność też się bawiła. W przerwach śpiewaliśmy razem z klasą 2a SP i wychowawczynią Izabelą Salawą polskie pieśni patriotyczne, klaskaliśmy i dopingowaliśmy nasze koleżanki i kolegów. Podziwialiśmy ich wiedzę. Gdy się nudziliśmy, skandowalismy hasła, zagrzewając do walki zawodników. Było wesoło i odświętnie. Galowe stroje podkreśliły wagę tego swięta. Historia okazała się nauką łatwą i ciekawą! Chcemy takich lekcji. Jedno pytanie na zakończenie: Dlaczego Józef Piłsudski nosił sumiaste wąsy? Kto wie? :))

Organizatorki szkolnych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Agnieszka Całko i Izabela Salawa bardzo dziękują za pomoc: Zuzannie Białkowskiej, Krzysztofowi Burzawie, Józefowi Drużga, Magdalenie Lonycz, Ewie Pachocie, Agnieszce Kurec, Teresie Fierkowicz, Grażynie Kasprzak, Danucie Wiatr, Ewie Kapszewicz, Iwonie Korzeniowskiej-Wojsa, Małgorzacie Dzik, Sylwii Śliwińskiej oraz naszym uczniom prowadzącym: Antoninie Marchel ucz. kl.VIIIA, Marcelowi Jurkiewiczowi kl.3A-G; akustykowi Kacprowi Baudurowi kl.3C-G. Podziękowania również należy skierować do Rady Rodziców, ze środków której zakupiłyśmy: 2 plansze do gry, medale, przypinki oraz 3 bony podarunkowe EMPiK jako nagrody indywidualne dla wyróżniających się uczniów.


cdn… :) Miejcie uszy i oczy szeroko otwarte!

Przez 99 lat były akademie. 100. Rocznica wyglądała zupełnie inaczej. To była prawdziwa lekcja historii! Od rana rozpoczęliśmy III edycję GRY DLA NIEPODLEGŁEJ. Przygotowania do tego święta trwały kilka tygodni.
W nastrój wprowadzili nasi recytatorzy: Zuzia Wolanin z kl. 4a. Recytacją fragmentu „Marcina Kozery” Marii Dąbrowskiej wywalczyła laury w Konkursie „Kiedy myślę Ojczyzna...” i zdobyła główna nagrodę: pióro burmistrza miasta. Marcel Jurkiewicz skierował do nas „Przesłanie Pan Cogito” Zbigniewa Herberta - to był moment na refleksję.

Czytaj więcej: TEST Z HISTORII ZDALIŚMY ŚPIEWAJĄCO! 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI (KLASY VI-IIIG)


Na początku był chaos… Potem z niego narodził się pomysł. Miało być inaczej niż zwykle – kolorowo, wesoło, mądrze. Czy tak było, sami oceńcie.
Zaczęło się od wspólnego czytania książeczki J.J.Szarków “Jeszcze Polska nie zginęła...”. Przez dwa tygodnie gościliśmy znamienitych mieszkańców miasteczka: Eugenię Kuderę, Helenę Mandziej, ks. Franciszka Molskiego, Kierownika MBP Krystynę Piotrowską, Przewodniczącą Rady Rodziców Katarzynę Bałę, Monikę Hajny-Daszko, Alicję Bigus, Ewę Hoffman, które przepięknie odczytały dzieciom tę publikację., istna skarbnica wiadomości dla małego Patrioty! Zaś ks. Franciszek Molski spotkał się z uczniami klas starszych na czytaniu poezji patriotycznej. Na tych, którzy uważnie słuchali, czekały drobne suweniry, które przekazali nam nieodpłatnie właściciele sklepu papierniczego KLEKS Państwo A.M. Kaszyńscy. Do niej były pytania i odpowiedzi, które rozwiesiłyśmy z Izą Salawą na korytarzach szkolnych. Nawet późnym wieczorem do szkoły przychodzili uczniowie, by napić się ze źródła wiedzy! Kto nie wierzy, niech uwierzy. Monitoring wszystko wypatrzy!  8.11.18r. godzinie 8.00 odbyła się pierwsza potyczka historyczna pt. “NIEPODLEGŁA W GRZE”. Emocje były ogromne!

Czytaj więcej: OBCHODY 100.ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 8. 11. 2018r. NIEPODLEGŁA W GRZE,...