Miejski Zespół Szkół

Szkoła podstawowa Nr 1

Filtr
 • Celinka Kozioł 

  Temperament, stanowczość, cierpliwość, wytrwałość, wyrozumiałość, lojalność, odpowiedzialność – to tylko niektóre synonimy Celinki…  Te cechy określały Jej zaangażowanie w pracę, którą niewątpliwie kochała. Gdy sobie wspomnę ostatni dzień roku szkolnego, gdy żegnała się z nami odchodząc na emeryturę, to przed oczami mam przede wszystkim obejmujące Ją, szlochające uczennice. Właściwie co roku, gdy ze szkoły odchodzili absolwenci, to niezmiennie płynęły łzy, gdy Celinka żegnała swoje „dziewczynki” (jak zwykła mawiać o swoich sportsmenkach). Właśnie w czasie tych uroczystości było najlepiej widać, jakie więzi wytwarzały się pomiędzy Trenerką a jej podopiecznymi. To wtedy stały na środku sali gimnastycznej i nie mogły się rozstać. Wzruszający był szloch szesnastolatek i pocieszający, ciepły głos Celiny. To wówczas najlepiej widać było, jakim ogromnym autorytetem cieszyła się Celinka. 

  Spotykałam Ją w czasie przerw i wtedy poznawałam ją też z innej strony. Opowiadała o swoich panieńskich podróżach, o swojej pracy w szkole mistrzostwa sportowego, o etapach budowy swojego wymarzonego domu, o tym co ją  zdenerwowało i co ją wprawiło w dobry nastrój, o planach…. Nie zapomnę, z jakim entuzjazmem opowiadała o różnych pysznych potrawach, które przygotowywała, o Jej przepisach na przetwory, które szykowała swoim ukochanym córkom i mężowi.  Zawsze ciepło i z miłością mówiła o Mariuszu, Beci i Judytce.

  Spotykałam Ją w czasie choroby – zawsze w ruchu, „Kawka czy herbata? Może soczek? Mam świetne lody!” Miała wielką siłę, także w tych trudnych dniach.

  Gdy zamykam oczy, widzę uśmiechniętą, zgrabną Kobietę w koczku, poruszającą się energicznym krokiem po korytarzach naszej szkoły i słyszę „Ruszaj się, będziesz szczęśliwym człowiekiem!”

  Sylwia

  Pin It
 • „Doceniaj tych, którzy Cię kochają

  Pomagaj tym, którzy Cię potrzebują

  Przebaczaj tym, którzy Cię skrzywdzili …”

  Tymi wartościami kierowała się w życiu i pragnęła zaszczepić w innych nasza droga koleżanka, wspaniały pedagog i wychowawca ś.p. Celina Kozioł.

  W  latach 1990--2007  pani Celina Kozioł uczyła w naszej szkole wychowania fizycznego. Ci, którzy mieli szczęście dorastać pod jej skrzydłami, zawsze mogli znaleźć w niej wsparcie, ponieważ pracę z dziećmi i młodzieżą traktowała jako misję - często niełatwą, ale dającą ogromną satysfakcję, bo nie ma piękniejszej zapłaty jak zaufanie i wdzięczność młodego człowieka, który w w swym nauczycielu widzi przyjaciela. Pani Celina Kozioł pozostanie w naszej pamięci jako doskonały pedagog, nauczyciel, a przede wszystkim wspaniały człowiek. Mieliśmy szczęście spotkać ją na swojej drodze.

  Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej koleżanki Pani Celiny Kozioł.

  Rodzinie i bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają:

  Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju. 

   

  Pin It
 • „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości  i nie ma prawa do przyszłości” 

  Józef Piłsudski

  10 listopada w Miejskim Zespole Szkół w Świeradowie-Zdroju odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas 3a i 3b gimnazjum pod kierunkiem pani Zuzanny Białkowskiej i Ewy Kapszewicz przygotowali montaż słowno - muzyczny „Pociąg do wolności”, który  w ciekawy sposób poprowadził widza po kartach historii 123 lat niewoli narodu polskiego. Uroczystość wzbudziła w społeczności szkolnej  refleksje nad postawami patriotycznymi i  uzmysłowiła, jak ważna dla budowania przyszłości  jest znajomość własnej historii. 

  Ewa Kapszewicz

  Pin It
 • 16 listopada 2017r w Lubaniu odbyły się Powiatowe Zawody Pływackie. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w konkurencjach indywidualnych oraz w sztafecie 8x25m stylem dowolnym. Dziewczyny zajęły III miejsce. W sztafecie popłynęły: Nadia Mularczyk, Natalia Smoleń, Julia Hryńko, Katarzyna Marcinkowska, Nikola Malec, Zoja Mularczyk, Agata Szaniawska, Aleksandra Marcinkowska. 

  Wyniki w  konkurencjach indywidualnych na 50 m:

  Aleksandra Marcinkowska  II miejsce  50 m stylem  dowolnym

  Agata Szaniawska  III miejsce stylem motylkowym

  Zoja Mularczyk III miejsce stylem grzbietowym

  Dominika Tarach III miejsce stylem klasycznym

  Julia Hryńko III miejsce stylem klasycznym

  Nadia Mularczyk III miejsce stylem dowolnym

  Katarzyna Marcinkowska IV miejsce stylem grzbietowym.

   

  Zawody pływackie fot. Joanna Szaniawska

   

  Pin It
 • To motto przewodnie akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Joanny Szaniawskiej i Arlety Wolanin. Dnia 20 listopada przedstawiciele SU wraz z  rodzicami: p. Kamilą Felińską oraz p. Małgorzatą Malec, przy wsparciu p. Sebastiana Łozińskiego  przygotowali pyszne i zdrowe kanapki oraz świeżo wyciskane soki. Śniadanie sprzedawane było za ”symboliczną złotówkę”, a dochód ze sprzedaży zasilił budżet Samorządu Uczniowskiego. Nasza akcja nie zakończyłaby się takim sukcesem, gdyby nie zaangażowała się w to nasza społeczność uczniowska wraz z Rodzicami. Dziękujemy wszystkim, którzy zakupili produkty oraz tym, którzy upiekli ciasta. Dziękujemy Państwu Buczyńskim, którzy również przekazali owoce na soki. Jeżeli nie zabraknie chętnych do wspierania naszych przedsięwzięć, powtórzymy „ Zdrowe Śniadanie” w naszej szkole.

  Zdrowe śniadanie fot. Joanna Szaniawska

   

  Pin It
 • „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” M. Skłodowska-Curie 

  Święto Patrona, Nauki i Szkoły to hasło przewodnie uroczystych obchodów 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Pierwszym punktem dnia były apele przygotowane przez uczniów klasy VIIa. Podopieczni pani Moniki Różalskiej w ciekawej inscenizacji przedstawili najważniejsze informacje z życia i dokonań dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, która jest patronką Szkoły Podstawowej Nr 1 w Świeradowie-Zdroju. 

  Kolejnym działaniem było Święto Nauki przygotowane zarówno przez dzieci, młodzież i nauczycieli. 

  Uczniowie podzieleni na trzy grupy uczestniczyli w godzinnych pokazach chemicznych przygotowanych przez pana Jacka Simińskiego wraz z Jagodą Śnieżek i Nina Markowską. Wulkany, unoszące się nad głowami bańki mydlane, różnobarwne ciecze, dymy, bąbelki, iskry i inne eksperymenty bardzo podobały się zarówno małym, jak i gimnazjalistom, którzy gromkimi brawami nagradzali kolejne doświadczenia. 

  Dodatkowe stanowiska przygotowali uczniowie: Grzelak Łukasz, Sebastian Syrewicz (doświadczenia fizyczne), Wiktoria Ołowska (camera obscura), Marcel Jurkiewicz, Aleksander Pal (preparaty i mikroskopowanie), Natalia Chmielowiec, Oliwia Olkowska, Brunon Ryżak, Kacper Matwiejczuk, Gabriela i Joanna Jachimowskie, Wiktoria Paluch, Dominik Adam, Aleksandra Meyer, Martyna Kępińska, Krzysztof Andziulewicz, Julia Hryńko, Katarzyna Marcinkowska (doświadczenia chemiczne), Oskar Śliwiński, Filip Marcinkowski, Nikola Malec, Julia Skrzyszewska, Mikołaj Adamski, Tomasz Sadocha (robotyka), Paulina Michno, Sylwia Mikulska (gry i łamigłówki matematyczne) pod opieką nauczycieli: Agnieszki Kurec, Beaty Bielak, Zuzanny Białkowskiej i Kazimierza Barańskiego.

  Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację Święta Patrona, Nauki i Szkoły, podzielili się swoją wiedzą, pomysłami i uatrakcyjnili obchody 150. Rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Teresa Fierkowicz

   

   

  Pin It
 •  

   

  Pin It
 • 07.11.2017r. przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie patrona Szkoły Podstawowej. Obchody Rocznicowe zaplanowane są na 06-08.11.2017r., w ramach których  klasa VIIa, pod opieką pani Moniki Różalskiej, przygotowuje uroczysty apel, nauczyciele zaplanowali pogadanki, 08.11.2018r. Świetlica Środowiskowa "UL" zaprasza na Dyskotekę, a 08.11.2017r. dla wszystkich klas SP Szkolny Konkurs Wiedzy o Marii.

  Dodatkowym działaniem będzie Święto Nauki zaplanowane na 07.11.2017r., do przygotowania którego zapraszamy wszystkich Młodych Naukowców z naszej szkoły. Jeżeli NAUKA JEST TWOJA PASJĄ, PROWADZISZ DOŚWIADCZENIA, BADANIA PRZYRODNICZE, OBSERWACJE lub inne działania, którymi chcesz się podzielić z innymi zapraszamy do współpracy.

  Więcej informacji u wychowawców lub w sali nr 12.

  Pin It
 • Dnia 25.11.2016r ustanawiamy rekord – na miarę Guinessa, a przede wszystkim musimy pobić wynik z poprzednich lat  Liczenie odbędzie się w Szkole, Przedszkolu... 
  Nie wstydźmy się, że kochamy Misie!

  Pin It
 • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

  Dlatego klasy edukacji wczesnoszkolnej biorą udział w programach edukacyjnych: Śniadanie Daje Moc i Zdrowo Jem - Więcej Wiem. Podczas zajęć uczniowie poznają cenne informacje dotyczące zdrowego odżywiania oparte na 12 zasadach opracowanych przez Instytutu Matki i Dziecka:

  1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

  2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.

  3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

  4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

  5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

  6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.

  7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.

  8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.

  9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.

  10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

  11. Dobrą wodą gaś pragnienie.

  12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

   

  Klasy biorące udział w projekcie8 listopada, organizują w swoich szkołach dzień pt. Śniadanie Daje Moc. Uczniowie będą wspólnie przygotować i jeść najważniejszy posiłek dnia, a przy okazji uczyć się dzielenia się z innymi, próbować nowych smaków, dowiedzą się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia.

   

  Dodatkowo odwiedzi naszą szkołę Pani Nikoleta Dzierżęga, która będzie głównym koordynatorem akcji oraz wygłosi prelekcję na temat przygotowania właściwego i pełnowartościowego posiłku bogatego w niezbędne składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania w szkole, domu czy pracy.  

  Pin It