Miejski Zespół Szkół

Szkoła podstawowa Nr 1REKRUTACJA

REKRUTACJA 2021

Czytaj więcej

Poradniki

Dla wszystkich użytkowników dziennika elektronicznego pomocne wideo poradniki.

Czytaj więcej

Dziennik

Nasz dziennik elektroniczny

ZALOGUJ SIĘ

Poczta

Poczta służbowa naszych pracowników

ZALOGUJ SIĘ

Łącząc piękne z pożytecznym  grupa „Kasztanowa” i klasa 3b Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie- Zdroju włączyły się do akcji zakładania kwietnych łąk.

Wszędzie jest dobre miejsce na łąkę: park miejski, pasy zieleni i pobocza, a tym bardziej teren szkolny czy przedszkolny. Zakładanie kwietnej łąki, obserwacja efektów, wzrostu roślin, dbanie o estetykę świetnie wpasowuje się w cele i zadania realizowane w przedszkolu czy szkole. Dzieci od najmłodszych lat uczą się  jak zachować równowagę w środowisku i mądrze korzystać z dobrodziejstw natury. Łąka to miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów. Można na niej spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt, pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane. 
 
To także  przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy. W przeciwieństwie do traw, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar, dają też przestrzeń do życia i rozmnażania się a zimą schronienie. Rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawnikowe i dzięki temu ich zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze co ogranicza podlewanie. Łąka wchłania też dwa razy więcej wody niż trawnik a to ochrona przed podtopieniami i ratunek w czasie suszy. Łąki kosimy zdecydowanie rzadziej niż trawniki, a pięknie wyglądają nawet bez nawożenia i stosowania środków ochrony roślin. Pielęgnacja łąki jest mniej kosztowna i znacznie bardziej przyjazna dla środowiska.
 
 Nasze kwietne łąki  niewątpliwie upiększą okolicę poprzez wzbogacenie  estetyki terenu i urozmaicenie  krajobrazu oraz dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Obcowanie z  nimi może również wpływać kojąco na emocje dzięki aromaterapii i grze kolorów. Zakładanie kwietnej łąki jest doskonałą, praktyczną lekcją wyrabiania ekologicznych postaw już u najmłodszych dzieci.
 
 
.
Pin It