Szukaj
Close this search box.
kronika

Christkindelmarkt w hollywoodzkiej scenerii

Udostępnij

Czy znajdują się wśród Was pasjonaci architektury? A może marzycie o aktorskiej karierze ? Jeśli tak, to mamy dla Was wspaniałe wiadomości. Otóż obie dyscypliny sztuki można doskonale poznawać , tuż za przysłowiowym rogiem- w Goerlitz. Jednym z najpiękniejszych  niemieckich miast, szczycącym się największą liczbą odrestaurowanych zabytków, posiadającym  niezaburzony układ przestrzenny i zabytki  wszystkich epok historycznych  

Piękno i czar zabytkowego miasta doceniają także filmowcy z Hollywood. Kręcono tutaj sceny m.in. do „Bękartów wojny” Quentina Tarantino, „Lektora” Stephena Daldry’ego, „Złodziejki książek” Briana Percivala, a ostatnio „Obrońców skarbów” George’a Clooney’a i „The Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona.
A skoro tak, my także odwiedziliśmy to urocze, europejskie miasto. Uczniowie klas : 7a, 7b, 8b wraz z paniami A. Wolanin, K. Luto- Przybylską i M. Różalską wybrali się z wizytą do Goerlitz przy okazji organizowanego tam corocznie Christkindelmarkt-u czyli Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Stragany, sklepiki wypełnione kolorowymi drobiazgami, przypominającymi o nadchodzących świętach oraz unoszące się wokół zapachy licznych specjałów towarzyszyły nam podczas zwiedzania miasta, przez które poprowadził nas przesympatyczny przewodnik – pan Przemysław Lachowicz. W czasie tak krótkiej wizyty mogliśmy pozwolić sobie tylko na odwiedzenie jednego muzeum,  wybraliśmy zatem- Muzeum Przyrodnicze.
 
Za krótko, zbyt  mało- zdecydowanie…lecz haczyk został połknięty – z pewnością wrócimy do miasta 4000 zabytków jeszcze nie jeden raz. 
 
Autorka: Zoja Mularczyk
 

 
Skip to content