Szukaj
Close this search box.
kronika

Ależ się działo….

Udostępnij

„Być kobieta, być kobietą!
Marzę ciągle będąc dzieckiem..”

           zaśpiewały Tosia Wasilewska i Julia Tomaszewska , podczas  gdy chłopcy z 4c towarzyszyli im w cudownej choreografii.  Następnie Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim małym i dużym, uczącym się i pracującym w szkole paniom.  I tak z wielką gracją rozpoczął się w naszej szkole 8 marca – dzień dedykowany dziewczynkom i kobietom oraz zabawom językowym.

   „Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą  i dokąd zmierzają”, powiedziała Rita Mae Brown. Podążając za powyższą myślą zadania z okazji Dnia Języków Obcych dobrane zostały tak, aby pokazać, że znajomość języków  jest kluczem, którego posiadanie zapewnia nie tylko wiedzę ale i świetną zabawę, możliwość porozumienia się z innymi, a w konsekwencji poznania tego, co nowe i nieznane.

Zabawy, do których uczniowie zostali zaproszeni tego dnia wywodzą się z trzech odmiennych  kręgów kulturowych oraz metodyk nauczania języka obcego: New Approaches to Literacy- metody, którą znamy ze Szwecji , Dialogic Learning- podejścia, które zaszczepili w nas partnerzy z Ceclavin w Hiszpanii oraz zadań przygotowywanych przez autorów współpracującej ze szkołą platformy edukacyjnej Edunect. I po raz kolejny okazało się, że siła tkwi właśnie w wielości i różnorodności. W tym miejscu sama ciśnie się na usta myśl  kolejnej wybitnej kobiety, że: „Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach” (Flora Lewis).

       Społeczność szkolna oraz Rodzice mieli również okazję obejrzeć wystawę prezentującą fotorelację z międzynarodowego, warsztatowego spotkania nauczycieli, w ramach obecnego w naszej szkole projektu unijnego Dialogic Revolution, realizowanego w ramach europejskiego programu Erasmus+ oraz zapoznać się z rezultatami niektórych spośród zadań projektowych.

     Podsumowaniem Dnia Języków Obcych był pokaz mody “ Zamiana ról” przygotowany przez uczennice klasy 8a i chłopców z klas gimnazjalnych.

       Dodatkową atrakcją tego dnia była Kawiarenka zdrowych pyszności, którą udało się przygotować dzięki zaangażowaniu chłopców i ich rodziców. Na stołach pojawiły się koreczki owocowe, koktajle , zdrowe kanapki, ciasta, sałatka owocowa i inne pyszności, które niczym bomba witaminowa wyzwoliły pokłady energii przy wykonywaniu kolejnych zadań.

      Idąc tropem myśli znanych kobiet Maya Angelou powiedziała kiedyś, że „Ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś, ludzie zapomną o tym, czego dokonałeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak dzięki tobie się czuli”- zatem mamy nadzieję, że czuliście się tego dnia naprawdę dobrze, bo – my – organizatorki – tak i duma w nas rosła jak widziałyśmy Was pochylonych nad zadaniami, które z wypiekami i uśmiechem rozwiązywaliście w przyjaznej komitywie.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Wam – drodzy uczniowie za zaangażowanie w zaproponowane przez nas działania, Waszym Rodzicom za towarzyszenie i Wam, i nam w tej marcowej przygodzie oraz za przygotowanie smakowitych przekąsek, a także  wszystkim Nauczycielom za wielką wyrozumiałość.

  Nauczycielki języków obcych i opiekunki Samorządu Uczniowskiego- kobiety

Poniżej prezentujemy najciekawsze Wasze wypowiedzi, dotyczące tego, dlaczego warto uczyć się języków obcych:

G3b „Język angielski to cały świat. Warto się uczyć i poznawać świat.”

4c „Podróżując za granicę, nie zgubisz się.”

5c „ Można pracować za granicą i mieszkać za granicą.”

5a „Warto uczyć się języków wtedy łatwiej się porozumieć.”

8a „Dzięki nim możemy zdobyć lepszą pracę.”

G3c „Nabywać nowe znajomości spoza kraju.”

6a „Można porozumiewać się z obcokrajowcami i poznać kultury innych krajów.”

7b „Żeby zrobić zakup.”

4a „Gdy będziemy uczyć się języków obcych, wzbogacimy swoje słownictwo.”

4b „ Aby wyjechać do pracy do innego kraju.”

G3a „Znajomość języków obcych ułatwia komunikację.”

6b „Aby zrozumieć niektóre historie i legendy innych krajów.”

7a „Znajomość języka otwiera wszystkie granice.”

 {pgslideshow id=28||pgslink=1|width=1024|height=577|delay=500|image=O}

{pgslideshow id=29||pgslink=1|width=1024|height=1542|delay=500|image=O}

Skip to content