Na Górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Osobiście jestem zawsze gotowy się uczyć, choć nie zawsze lubię być nauczanym. (Sir Winston Churchill)

Miejski Zespół Szkół

Świeradów-Zdrój

W dniach 20- 25 lutego 2018 r. w Kaliszu miał miejsce 40 Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM KALISZ 2018. Tegoroczna edycja festiwalu była szczególna bo po pierwsze jubileuszowa, po drugie zaś przypadła w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości i została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

          W przesłuchaniach festiwalowych wzięło udział 26 zespołów z 11 województw, wśród nich znalazły się zespoły instrumentalne, wokalne, chóry kameralne, zespoły wokalno- instrumentalne oraz formacja  kameralna prezentująca muzykę w powiązaniu z innymi sztukami. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że jurorami byli najwybitniejsi polscy muzycy specjalizujący się w muzyce dawnej, pracujący pod przewodnictwem pani dr hab. Agaty Sapiechy.

           Świeradów-Zdrój oraz Mirsk reprezentowany był przez dwa zespoły pracujące pod kierownictwem pana Ryszarda Dominika Dembińskiego- wielokrotnie nagradzany już „Tiboryus” (Sara Kotlarek, Katarzyna Kudyba, Katarzyna Salawa, Jakub Stroński), a także jego młodsi uczniowie- tworzący zespół „Gregoły” (Hanna Jezierska, Zoja Mularczyk , Nadia Mularczyk, Borys Mularczyk, Lena Mazurkiewicz i Wiktor Karoń). Oba składy wypadły wyśmienicie prezentując doskonale dobrany repertuar, wykonywany na instrumentach – replikach instrumentów z epoki, które zbudował pan Dembiński. Tak „Tiboryus” jak i „Gregoły” powróciły z Kalisza z nagrodami. Młodzież wywalczyła srebrną „Harfę Eola”, dzieci zaś przywiozły brązową statuetkę.

          Wyrazy uznania i podziękowania za trud włożony w przygotowanie młodych muzyków należą się panu Ryszardowi Dominikowi Dembińskiemu oraz panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Mirsk- panu Andrzejowi Jasińskiemu, który od początku istnienia finansuje wyjazdy „Gregołów”.

Copyright © 2018 Miejski Zespół Szkół w Świeradowie-Zdroju Rights Reserved.