Na Górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Osobiście jestem zawsze gotowy się uczyć, choć nie zawsze lubię być nauczanym. (Sir Winston Churchill)

Miejski Zespół Szkół

Świeradów-Zdrój

Miejski Zespół Szkół 20.04.2012r. gościł uczestników etapu finałowego VIII Regionalnego  Konkursu  Przyrodniczo  –  Krajoznawczego Nauczania  Zintegrowanego pod hasłem: „Bądźmy  Przyjaciółmi  Przyrody”, którego organizatorem był Zarząd Okręgu Ligii Ochrony Przyrody w Jeleniej Górze obejmujący zasięgiem działania całe byłe województwo jeleniogórskie. 

Dwudziestu czterech finalistów etapów rejonowych, wśród których był reprezentant naszej szkoły Dawid Jurczak, wraz z opiekunami, rodzicami oraz przedstawicielami Zarządu LOP, zawitało w gościnne progi naszej szkoły. Finaliści rozwiązywali test, rozpoznawali rośliny i zwierzęta chronione w Polsce, a po zakończeniu części konkursowej wyjechali na wycieczkę autokarową do Liberca, w którym zwiedzali zoo. 

W drodze powrotnej odwiedzili trójstyk w Porajowie, który należy do jednego z sześciu miejsc w Polsce, gdzie stykają się trzy państwa: Polska - Czechy – Niemcy. Punkt został udostępniony 1 maja 2004r. podczas uroczystości związanych z wejściem Polski do grupy państw Schengen. 

Będąc w Worku Turoszowskim zwiedzili w Bogatyni jedną z największych w Polsce odkrywkowych kopalni węgla brunatnego i elektrownię zatrudniająca łącznie ok. 7 tysięcy osób, a po kolejnym przekroczeniu granicy pełen zabytków Frydland, nad którym góruje zamek. 

Podsumowanie dnia i wyników części pisemnej Konkursu nastąpiło w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Halny” w Kamieniu, gdzie uczestnicy i opiekunowie mieli zorganizowany nocleg i wyżywienie. 

21.04.2012r. dziesięciu zawodników z najwyższą ilością punktów rozpoznawało chronione  rośliny, zwierzęta, muzykę i stroje ludowe. Kluczowym zadaniem była  prezentacja atrakcjach przyrodniczych i krajoznawczych swojego regionu.

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody książkowe, a opiekunowie plakaty o tematyce przyrodniczej, które ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – Oddział w Jeleniej Górze, Nadleśnictwo „Świeradów”, Karkonoski Park Narodowy. 

Serdecznie dziękuję Dawidowi Jurczakowi, który popisał się bogatą wiedzą przyrodniczo- turystyczną, ale przy silnej konkurencji nie zakwalifikował się do ścisłego finału i zajął 15 miejsce. 

   

Copyright © 2018 Miejski Zespół Szkół w Świeradowie-Zdroju Rights Reserved.