Na Górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Osobiście jestem zawsze gotowy się uczyć, choć nie zawsze lubię być nauczanym. (Sir Winston Churchill)

Miejski Zespół Szkół

Świeradów-Zdrój

Świetlica Środowiskowa „UL”, która jest finansowana ze środków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeradowie-Zdroju, działa w MZS od 21.01.2002r.  Głównym celem działalności jest wspieranie rodziny w procesie przygotowywania dzieci i młodzieży do samodzielnego życia, kształtowania właściwych postaw społecznych poprzez objęcie ich w czasie wolnym od zajęć szkolnych opieką oraz zajęciami edukacyjnymi i profilaktycznymi.

Podopieczni „Ula” są aktywni zarówno w szkole, jak i środowisku lokalnym, uczestniczą w projektach edukacyjnych (w 2017r. w ogólnopolskiej akcji „Zanim Wyruszysz na Szlak – ABC Bezpiecznego Wędrowania”, „Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna” oraz autorskich projektach opracowanych przez panie: Teresę Fierkowicz i Grażynę Kasprzak „Wędruj z Nami Izerskimi Szlakami” i „InO, Turystyka w Przyszłości Zawód PRZEWODNIKA”) rozwijając swoje zainteresowania i uzdolnienia.  Wycieczki, rajdy, biwaki, MnO, konkursy wiedzy, zajęcia turystyczne i działania praktyczne poszerzają wiedzę o regionie, pomagają nabyć umiejętności przydatne w życiu codziennym i w przyszłości zostać przewodnikiem górskim, pieszym lub miejski.

Jednym z głównych punktów działań są zajęcia praktyczne polegające na prowadzeniu (pod opieką wychowawców) przez młodzież wycieczek, dbanie o bezpieczeństwo uczestników i przekazywanie ważnych informacji o zwiedzanych obiektach czy miejscach. Podczas wycieczki na Stóg Izerski, która się odbyła 18.11.2017r., czternastoosobowa grupa gimnazjalistów oprowadzała rówieśników z Rui, która odwiedziła nasze miasto w ramach projektu: „InO, Turystyka w Przyszłości Zawód PRZEWODNIKA”. Cały zespół wykonał zadanie bardzo dobrze, a nasi goście: podróżowali koleją gondolową, wędrowali na Stóg Izerski, zwiedzali „Czarci Młyn” oraz nasze piękne miasto obiecując, że wrócą ponownie, aby wyruszyć niebieskim szlakiem na Sępią Górę.

Kolejne zajęcia projektowe już 01/02.12.2017r. – zapraszamy do udziału w Mikołajkowych Marszach na Orientację  z bazą w Miejskim Zespole Szkół. Regulamin znajduje się na stronie: http://swieradowzdroj.pl/.

Serdecznie dziękuję Młodzieży za wzorową postawę, pani Elżbiecie Mitkiewicz za dodatkową opiekę oraz Grupie z Rui, pod opieką księdza Wiesława Złotka za udział w projekcie i nawiązanie współpracy pomiędzy Świetlicami Środowiskowymi.

 

Czytaj więcej: Aktualności z ULa

Podopieczni ze Świetlicy Środowiskowej „UL”, pod opieką pań: Arlety Wolanin i Teresy Fierkowicz, 10.11.2017r. pojechali do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Przylasku. Celem akcji było przekazanie smakołyków, koców, zabawek i innych przydatnych rzeczy zebranych przez Uczniów naszej szkoły oraz spacer z pieskami. Wolontariusze wędrowali po pobliskim lesie, głaskali swoich podopiecznych dzięki czemu mogły się wyhasać i pobyć w innej przestrzeni niż kojec.

Zakończeniem pobytu była rozmowa z panią Opiekunką o zasadach adopcji zwierząt, ich codziennym pobycie w Schronisku i tęsknocie za domem, w którym będą otoczone miłością i troską człowieka.

Kolejny wyjazd wolontariuszy już wkrótce, a my nadal zbieramy w szkole: karmę, makaron, kaszę, ryż, mleko dla zwierząt, koce, ręczniki, worki, zabawki. Więcej informacji o adopcji psów lub kotów na stronach: http://przylasek.eschronisko.pl/ i https://www.facebook.com/schroniskoprzylasek/.  

Czytaj więcej: Pełna Miska dla Schoniska II

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci." Wisława Szymborska

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, Samorządów Szkolnych 30/31.10.2017r. wzięli udział w sprzątaniu zaniedbanych grobów na cmentarzu oraz obelisku przy "Goplanie". Zapalili znicze na zapomnianych mogiłach i chwilą zadumy uczcili pamięć Tych, których już nie ma wśród nas. Natomiast Podopieczni Świetlicy Środowiskowej "Ul" 02.11.2017r. wybrali się na spacer po starym i nowym cmentarzu, aby wysłuchać opowieści o Mieszkańcach, którzy mieli swój wkład w życie kulturalne, sportowe, edukacyjne, turystyczne, społeczne Świeradowa-Zdroju i Bad Flinsberg.

Czytaj więcej: Pamiętamy o Tych, którzy odeszli....

Wychowawcy Świetlicy Środowiskowej „UL”

 serdecznie zapraszają na dyskotekę

w dniu 08.11.2017r.w godz. 16.00-18.00

do MZS w Świeradowie-Zdroju.

W programie dobra muzyka, konkursy, zumba 

oraz inne niespodzianki.

 

Świetlica Środowiskowa "UL" 18.10.2017r. była organizatorem Dyskoteki Ziemniaczanej. Dobra muzyka, konkursy sportowe, ziemniaczane smakołyki przygotowane przez Rodziców i zumba prowadzona przez panią Karolinę Cierlik to niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. 

Kolejna zabawa już 08.10.2017r. do udziału w której seredcznie zapraszamy WSZYSTKICH UCZNIÓW naszej szkoły. 

Czytaj więcej: Święto ziemniaka w ULu

30.09.2017r. Świetlica Środowiskowa „UL” była organizatorem XX Miejskiego Święta Latawca „Żabie Loty” (X Rodzinnego Konkursu Latawca 2017), w którym wzięło udział trzydzieści dziewięć aeroplanów (4 skrzynkowe i 35 płaskich).  

Jury w składzie: panie: Grażyna Kasprzak, Anna Żołnierek, Teresa Fierkowicz i pan Waldemar Mazukiewicz ponad godzinę oceniało loty konstrukcji przygotowanych i lotowanych przez całe Rodziny, które wykazały się niezwykłą pomysłowością i zdolnościami artystycznymi i znajomością techniki konstruowania latawców.

Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez Gminę Świeradów-Zdrój, a liderami zostali: Krzysztof Pasierb, Amelia i Kacper Gruszeccy, Zofia Salawa, Emilia Gładzik (I-IV miejsca otrzymali puchary), Aurelia Wasilczenko, Sebastian Sokolak,. Lilianna i Filip Zglińscy, Tobiasz Rudnicki, Maria Mitkiewicz, Patryk Kozioł i Grupa Przedszkolna "Leśne Ludki". 

Organizatorzy serdecznie dziękują: Oliwerowi Piotrowiakowi, Kacprowi Baudurowi, Michałowi Jabłonowskiemu, Agacie Szaniawskiej za organizację nagłośnienia i pomoc, panu Sebastianowi, paniom Kasi i Asi za przeprowadzenie zawodów sportowych, rodzicom i dzieciom za wspólnie i aktywnie spędzony czas, a Gminie Świeradów za wspieranie działań na rzecz społeczności lokalnej i sfinansowanie nagród

.  

Czytaj więcej: Latawce 2017

Siedem drużyn ze Świetlicy Środowiskowej „UL” 22-24.09.2017r.uczestniczyło w XLIII Rajdzie Młodzieży „Mysłakowice 2017”. Wędrówka szlakami Gór Izerskich, Wzgórz Łomnickich przebiegała pod hasłem Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „ABC Bezpiecznego Wędrowania”.

Uczestnicy w piątek jeździli rowerami, pokonywali rowerowy tor przeszkód, w sobotę wraz z mieszkańcami Świeradowa-Zdroju wzięli udział w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej oraz finale Konkursu Orkiestr Wojska Polskiego. Rano w niedzielę wszyscy autokarem wyruszyli do Staniszowa, aby pokonać ostatni odcinek trasy rajdowej i dotrzeć do Mysłakowic na zakończenie.

Podsumowanie wyników i wręczenie nagród odbyło się w Zespole Szkół, który ma swoją siedzibę w neogotyckim pałacu będącym w XIX wieku letnią rezydencją pruskiej rodziny królewskiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się podopieczni pani Justyny Wądołowskiej i pań: Anny Żołnierek i Elżbiety Mitkiewicz.

Gratulujemy Uczestnikom kondycji, pokonania własnych słabości, umiejętności współpracy w zespole. Dziękujemy panom: Tomaszowi Mitkiewiczowi, Bartoszowi Kijewskiemu, Michałowi Palbowowi, Stanisławowi Łojce za przeprowadzenie konkurencji rowerowych, pani Izabeli Salawie organizatorce konkursu pierwszej pomocy, paniom: Aleksandrze Kuklik, Grażynie Dering, Bogusławie Franckiewicz, Elżbiecie Mitkiewicz za wolontariat i opiekę nad Drużynami, pani Grażynie Kasprzak i pani Rafałowi Rybczyńskiemu za czuwaniem nad prawidłowym przebiegiem konkursów, paniom: Monice Różalskiej i Magdalenie Lonycz za pomoc Opiekunom: Annie Żołnierek, Justynie Wądołowskiej  i Jackowi Simińskiemu. Podziękowania kierujemy także do Referatu Promocji Gminy, Turystyki i Sportu za zorganizowanie nieodpłatnego transportu do Rozdroża Izerskiego Uczestnikom Ogólnopolskiej Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej.

 

 

Czytaj więcej: BEZPIECZNIE NA SZLAKU

Organizatorzy XX Miejskiego Święta Latawca „Żabie Loty” (X Rodzinny Konkurs Latawca 2017) serdecznie zapraszają 30.09.2017r. do wspólnej zabawy i rodzinnego spędzania wolnego czasu. Latawce przynosimy do Miejskiego Zespołu Szkół od godz. 9.00, a już o 9.30 czekają na uczestników zabawy z Animatorami. Loty zaczynają się od 11.30, a zakończenie Imprezy i wręczenie pucharów i nagród nastąpi po podsumowaniu punktów i zakończeniu zabaw sportowych.

 "ABC Bezpiecznego Wędrowania" to hasło przewodnie zajęć opiekuńczo-wychowawczych organizowanych w Świetlicy Środowiskowej "UL" w Świeradowie-Zdroju. Bezpieczeństwo na szlaku, w wodzie, na placu zabaw, w lesie, w górach, na drodze, w środkach komunikacji, w domu, w miejscach użyteczności publicznej, w kontaktach z obcymi zarówno w życiu codziennym oraz sieci to priorytet zajęć, które odbywają się od poniedziałku do piątku, a czasami nawet i soboty w Miejskim Zespole Szkół. 

 

 

Czytaj więcej: Wakacyjne zajęcia w ULu