Na Górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Osobiście jestem zawsze gotowy się uczyć, choć nie zawsze lubię być nauczanym. (Sir Winston Churchill)

Miejski Zespół Szkół

Świeradów-Zdrój

Świetlica Środowiskowa działająca w Miejskim Zespole Szkół finansowana ze środków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeradowie-Zdroju swoją działalność rozpoczęła 21.01.2002r., a uroczyste otwarcie nastąpiło 12.03.2002r. wśród zaproszonych gości byli: Eugenia Kudera – Dyrektor SP Nr 1, Wiesława Stasik Dyrektor Gimnazjum nr 1,  Anna Abramczyk – Burmistrz Miasta, Sylwia Błaszczyk reprezentująca Urząd Miasta, Teresa Diagiel MOPS, Michał Kaliszczak – Przedstawiciel Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Barbara Polańska – opiekun Świetlicy Środowiskowej „Mrowisko” działającej w SP nr 2 wraz z podopiecznymi Anitą Malesz, Jagodą Polańska, Krzysztofem Wróblem, Krystianem Maleszą, Krystyna Piotrowska – Kierownik MBP, Dorota Marek-Miakienko Kierownik Referatu Promocji Gminy, Turystyki, Kultury i Sportu, Beata Siodłak, Kazimierz Sarzyński.

 


Logo i nazwa, wg projektu Agaty Kasprzak, zostały wybrane spośród wielu propozycji nadesłanych na szkolny konkurs i funkcjonują do dzisiaj oddając w pełni atmosferę panującą w świetlicy. 
Pierwszymi wychowawcami byli: Kinga Gordon, Iwona Tetich oraz Waldemar Mazurkiewicz, a Samorząd stanowili: przewodnicząca Dagmara Lipnicka, zastępca Anna Żołnierek, kronikarze Natalia Żołnierek i Sandra Szumlas. 
Od początku swojej działalności odbywały się w Świetlicy liczne turnieje, konkursy, wycieczki, dyskoteki, spotkania Mikołajkowe, festyny. W okresie ferii odbywały się zajęcia dla dzieci pozostających w mieście. Bardzo dobrze układała i układa się współpraca z Kołami Łowieckim „Wieniec” i „Głuszec” dzięki czemu funkcjonowała Sala Łowiecka, a dzieci zbierały w lesie wnyki, i uczestniczyły w Wielkiej Gonitwie Myśliwskiej pod nazwą „Tropami wnyków, kłusowników i dzikich zwierząt”. Do 2008r. prowadzona była Szkółka Pływacka pod opieką ratownika Daniela Mendelewskiego, która z powodu przebudowy basenu, szatni i przebieralni w Hotelu „Magnolia” została rozwiązana.  
Osiem lat po utworzeniu świetlicy Kierownikiem jest Wiesława Stasik, a pracują w niej: Beata Bielak, Teresa Fierkowicz, Halina Gadecka, Grażyna Kasprzak, Mirosław Kijewski, Tomasz Lizak, Katarzyna Luto-Przybylska i „weteran” Waldemar Mazurkiewicz. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 14.45-18.45, a w soboty od 9.00-14.00 (w przypadku wyjazdów na rajdy, MnO, wycieczki godziny ulęgają zmianie). Działa sekcja muzyczna, sportowa, prowadzone są zajęcia plastyczne, techniczne, językowe, turystyczne, komputerowe, terapii pedagogicznej. Dzięki gospodarności w świetlicy są gitary, sprzęt sportowy, gry planszowe, sala terapii pedagogicznej, kinowa, nowe meble, ławki i wieszaki na ubrania, dywan, łazienka z prysznicem. Wychowawcy pomagają w odrabianiu zadań domowych, a psycholog służy pomocą zarówno dzieciom jak i rodzicom. W okresie ferii i wakacji organizowane są zajęcia w całości finansowane ze środków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeradowie-Zdroju. W strukturach świetlicy działa Szkole Koło Turystyczno Krajoznawcze „Świeradowskie Orły”, którego członkowie nadal dokarmiają zwierzęta, spotykają się z myśliwymi, zbierają kasztany i żołędzie, uczestniczą w rajdach i wycieczkach pieszych i autokarowych. Podopieczni odnosza sukcesy zarówno w szkole jak i poza nią, pomagają w organizacji imprez, z których najważniejsza to „Dobra Sprawa – Sport i Zabawa”, współorganizują z Oddziałem PTTK „Ziemi Lwóweckiej” w Lwówku Śląskim, Marsze na Orientację, opiekują się Zbiorową Mogiłą Ofiar Faszyzmu i zaniedbanymi grobami na miejskim cmentarzu oraz głazem pamiątkowym poświęconym dla Juliusa Carla Pintscha. 

Copyright © 2018 Miejski Zespół Szkół w Świeradowie-Zdroju Rights Reserved.