Na Górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Osobiście jestem zawsze gotowy się uczyć, choć nie zawsze lubię być nauczanym. (Sir Winston Churchill)

Miejski Zespół Szkół

Świeradów-Zdrój

Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” dnia 25.02.2018r. w Bukowcu zorganizował podsumowanie etapu wojewódzkiego XXV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. 
Członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczego PTTK „Świeradowskie Orły” przygotowali prace pisemne w kategorii szkół podstawowych: Zofia Salawa praca pt. „Rodzinny album”, Zoja, Nadia i Borys Mularczyk praca pt. „Ciocia Karolina”, a w kategorii klas gimnazjalnych Karolina Salawa praca pt. „Tak wielu umarło, a tak niewielu przeżyło” oraz Katarzyna Salawa, której praca pt. „Niby zwyczajny, a jednak…” zajęła I miejsce i awansowała do etapu centralnego. 
Serdecznie dziękuję za udział w konkursie i ogrom pracy włożony w ich przygotowanie.

Opiekun Teresa Fierkowicz

Czytaj więcej: Moja Ojcowizna 2018

Świeradowski Sztab WOŚP zaprasza 06.01.2018r.do udziału w 12 BIEG WOŚP pod hasłem "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy" parking przy ul. Strażackiej (powyżej kolei gondolowej) - strat na trasy Single Track i Run Track

Program Imprezy:
9.30-9.45 zapisy do udziału w biegu (uczniowie MZS zapisują się w sali nr 12 i dostarczają zgodę Rodzica) 
9.45-9.55 rozgrzewka 
10.00 strat trasy 5 km – dorośli 
10.10 start 1 km dzieci 
10.15 – start 5 km Nordic Walking

10.40 pasta party przygotowane przez Interferie Aquapark Sport Hotel Malachit
11.45 zakończenie 12 Biegu WOŚP pod hasłem "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy"

"Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy" – hala spacerowa Domu Zdrojowego 
15.00 -17.50 – występy taneczne dzieci ze Szkoły Tańca Dream Dance Academy, Zumba Karolina Cierlik, Występy wokalne dzieci, pokazy pierwszej pomocy, dekoracja zwycięzców 12 Biegu WOŚP, prelekcje na temat zdrowego stylu życia, odżywiania i cukrzycy, występy wokalne i instrumentalne, a o godz. 17.00 zaśpiewa Zespół SMOLNICZANIE.

Zapraszamy do udziału w imprezie "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy", którą organizują: Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, Katarzyna Bała, Interferie Aquapark Sport Hotel Malachit, Nadleśnictwo Świeradów, Sztab WOŚP, Referat Promocji Gminy, Turystyki, Kultury i Sportu, OSP i Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna Dłoń” w Świeradowie-Zdroju.
Patronat medialny Telewizja Świeradów, LKP „Sudety Zachodnie” Katarzyna Męcina i Notatnik

Czytaj więcej: 12 Bieg WOŚP

Świetlica Środowiskowa „UL”, dzięki wsparciu finansowemu Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeradowie-Zdroju, zorganizowała w dniach 01/02.12.2017r. X Mikołajkowe Marsze na Orientację, w których wzięło udział łącznie 167 osób ze Świeradowa, Świdnicy, Wrocławia, Lubania, Bolkowa i Lwówka Śląskiego.

Budowniczymi tras  byli przodownicy InO Adam Palbow i Paweł Idzik, a sędzią honorowy przodownik InO Wojciech Król.

Dzieci, młodzież oraz dorośli doskonale poradzili sobie w terenie zarówno w etapie nocnym, jak w dwóch etapach dziennych osiągając wysokie wyniki.

Świeradowscy liderami zostali: kategoria TD I miejsce Iga Jurczak i Szymon Półtorak II miejsce Filip Marcinkowski, kategoria TM II miejsce Dawid Jurczak i Wojciech Półtorak III miejsce Julia Skoczylas i Aleksander Hryńko w kategorii TO III miejsce przypadło Marzenie i Ewelinie Prusiewicz.

Organizator serdecznie dziękuje paniom: Elżbiecie Mitkiewicz i Grażynie Dering oraz panom: Adamowi Palbowowi, Pawłowi Idzikowi, Wojciechowi Królowi, Stanisławowi Łojce, Stanisławowi Fierkowiczowi, Rafałowi Mate3lskiemu za pomoc w organizacji Imprezy i podsumowaniu ogólnopolskiej kampanii społecznej pt. „ABC bezpiecznego wędrowania” 2017 realizowanej przez podopiecznych Świetlicy Środowiskowej UL”.

Czytaj więcej: Jubileuszowe MnO 2017

Tradycyjnie w ostatni weekend września odbywa się Jeleniogórski Rajd Dzieci i Młodzieży popularnie nazywany „Kuratorką”. Podczas tegorocznej XL jubileuszowej imprezy, organizowanej przez Zarząd PTSM i LOP w Jeleniej Górze, nie zabrakło członków SKKT PTTK „Świeradowskie Orły”. Trzy wielopoziomowe drużyny w dniach 26-28.09.2014r. wędrowały i poznawały atrakcje Gór i Pogórza Izerskiego oraz uczestniczyły w Astronomicznym Dniu w Izerskim Parku Ciemnego Nieba i koncercie finałowym 49. Konkursu Muzyków Kameralistów Wojska Polskiego.
Zakończenie rajdu, w którym uczestniczyły ważne osobistości naszego województwa i byłego powiatu jeleniogórskiego, odbyło się w Piechowicach, gdzie wszystko się zaczęło. Komandor Rajdu, Zdzisław Gasz, podsumował czterdziestolecie nagradzając zwycięzców tegorocznej imprezy wśród, których znaleźli się uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju. Najlepszą drużyną na trasie nr 3 był zespół A pod opieką Aleksandry Kuklik, II miejsce zespół B opiekun Adam Palbow i III miejsce różnicą 2 pkt wywalczył zespół C.

 

 

Czytaj więcej: SKKT PTTK „Świeradowskie Orły” na szlaku

Świetlica Środowiskowa „UL”, 13.04.2013r., była bazą Ogólnopolskich Marszy na Orientację „W Poszukiwaniu Żabki Kwisi” II Rundy Pucharu Dolnego Śląska w MnO 2013r., w których wzięło udział 180 zawodników, z różnych zakątków naszego Kraju. 

Piękna słoneczna pogoda zachęcała do wędrowania po trasach przygotowanych przez Pana Adama Palbowa, który jest przodownikiem Imprez na Orientacje. Wśród obecnych była grupa członków SKKT PTTK „Świeradowskie Orły”, która wędrując z mapą poszukiwała ukrytych lampionów, ale także pomagała w organizacji Imprezy. 

Serdecznie dziękuję: Izabeli, Marii i Katarzynie Salawie, Izabeli Fidze, Patrykowi Olkowskiemu, Aleksandrowi Sergiejczukowi, Danielowi Olkowskiemu, Kacprowi Roskowińskiemu, Sarze Kotlarek, Kamilowi Zarębińskiemu, Paulinie Łojko, Joannie Chwaszcz za nieoceniona pomoc dzięki czemu nasza Impreza została wysoko oceniona przez uczestników. 

 

Podczas etapu międzypowiatowego XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego Dolnego Śląska, zorganizowanego przez Oddział PTTK „Ziemi Lwóweckiej” w dniu 06.04.2013r. w Lubomierzu, SKKT PTTK „Świeradowskie Orły” reprezentowało pięć drużyn wyłonionych podczas eliminacji szkolnych 13.02.2013r.. Uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test krajoznawczy i turystyczno-topograficzny + mapa oraz test z zasad udzielania pierwszej pomocy. Zespoły otrzymywały także punkty za posiadane odznaki turystyczne i krajoznawcze PTTK i PTSM oraz uprawniania PTTK. 

Cztery z pięciu naszych drużyn stanęły na podium, zajmując miejsca: drugie (drużyna B z SP: Figa Izabela. Olkowski Patryk, Sergiejczuk Aleksander) i trzecie (drużyna a z SP Jurczak Dawid, Kotlarek Sara, Salawa Katarzyna i z Gim. drużyna B z Gim. w składzie: Mandziej Katarzyna, Salawa Maria, Rymaszewska Wiktoria). Poza podium znalazła się drużyna A z Gim. Kamiński Mikołaj, Rostkowska Sara, Zubek Carlos, której brakowało niewielu punktów aby znaleźć się w finałowej czołówce. 

Czytaj więcej: XLI Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy Dolnego Śląska

Gala laureatów X edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszy Szkolny Klub Krajoznawczo Turystyczny, w którym  „Świeradowskie Orły” zostały laureatem w kategorii szkół podstawowych, odbyła się 19 grudnia  w Warszawie w siedzibie Zarządu Głównego PTTK. Wśród obecnych byli delegacje wyróżnionych kół wraz z opiekunami  („Orły” reprezentowała Izabela Figa i Patryk Olkowski), Prezes Zarządu Głównego PTTK Lech Drożdżyński, sekretarza generalnego ZG PTTK Roman Bargieła, główny specjalista do spraw programowych ZG PTTK Paweł Zań oraz główny specjalista Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej Katarzyna Tyczka.  

Wręczenie dyplomów i nagród zostało poprzedzone przemówieniami osób zaproszonych, którzy gratulowali zwycięzcom i dziękowali opiekunom za prace na rzecz młodzieży. Prezes ZG zachęcał do odwiedzania strony http://mlodziez.pttk.pl i śledzenia wydarzeń turystycznych, do których należy m.in. przystąpienie PTTK do koalicji na rzecz bezpieczeństwa w szkołach, zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

 

Czytaj więcej: Świeradowskie Orły

Poznajemy Ojcowiznę to cykliczny konkurs organizowany nieprzerwanie od 1994r. przez  Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i redakcję miesięcznika turystyczno-krajoznawczego „Poznaj swój kraj”. 

Głównym celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania Ziemi Ojczystej, promowanie Małych Ojczyzn, dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć czasów współczesnych poprzez: pogłębianie wiedzy o miejscu zamieszkania, walorach krajoznawczo-turystycznych kraju poznawanych indywidualnie lub zespołowo podczas wędrówek, nauka dokumentowania poznawanych obiektów przy pomocy fotografii, rysunku, nagrań dźwiękowych, filmowych, kontynuowanie i upowszechnianie krajoznawczych tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych, wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz budowanie poczucia dumy narodowej z bycia Polakiem.

Czytaj więcej: Jestem częścią Was

Rajd Andrzejkowy organizowany jest od siedmiu lat przez SKKT PTTK „Świeradowskie Orły” na podsumowanie roku turystycznego, a udział  w nim wliczany jest do VI Rundy Pucharu „Złotego Flinsa”. Tradycyjnie bazą noclegową jest Schronisko Młodzieżowe „Halny” w Kamieniu, gdzie są bardzo dobre warunki noclegowe oraz duża jadalnia, w której można zorganizować zabawy integracyjne, wróżby i dyskotekę. Ważnym elementem naszej Imprezy jest przyjęcie nowych Członków w szeregi SKKT, konkurs wiedzy turystyczno-krajoznawczej, program ogniskowy, wieczór legend autorstwa pani Grażyny Kasprzak, zdobywanie punktów do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej „Przyjaciel Powiatu Lwóweckiego”. 

Czytaj więcej: Orły na andrzejkowym szlaku