Na Górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Osobiście jestem zawsze gotowy się uczyć, choć nie zawsze lubię być nauczanym. (Sir Winston Churchill)

Miejski Zespół Szkół

Świeradów-Zdrój

Tradycyjnie w ostatni weekend września odbywa się Jeleniogórski Rajd Dzieci i Młodzieży popularnie nazywany „Kuratorką”. Podczas tegorocznej XL jubileuszowej imprezy, organizowanej przez Zarząd PTSM i LOP w Jeleniej Górze, nie zabrakło członków SKKT PTTK „Świeradowskie Orły”. Trzy wielopoziomowe drużyny w dniach 26-28.09.2014r. wędrowały i poznawały atrakcje Gór i Pogórza Izerskiego oraz uczestniczyły w Astronomicznym Dniu w Izerskim Parku Ciemnego Nieba i koncercie finałowym 49. Konkursu Muzyków Kameralistów Wojska Polskiego.
Zakończenie rajdu, w którym uczestniczyły ważne osobistości naszego województwa i byłego powiatu jeleniogórskiego, odbyło się w Piechowicach, gdzie wszystko się zaczęło. Komandor Rajdu, Zdzisław Gasz, podsumował czterdziestolecie nagradzając zwycięzców tegorocznej imprezy wśród, których znaleźli się uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju. Najlepszą drużyną na trasie nr 3 był zespół A pod opieką Aleksandry Kuklik, II miejsce zespół B opiekun Adam Palbow i III miejsce różnicą 2 pkt wywalczył zespół C.

 

 

Czytaj więcej: SKKT PTTK „Świeradowskie Orły” na szlaku

Świetlica Środowiskowa „UL”, 13.04.2013r., była bazą Ogólnopolskich Marszy na Orientację „W Poszukiwaniu Żabki Kwisi” II Rundy Pucharu Dolnego Śląska w MnO 2013r., w których wzięło udział 180 zawodników, z różnych zakątków naszego Kraju. 

Piękna słoneczna pogoda zachęcała do wędrowania po trasach przygotowanych przez Pana Adama Palbowa, który jest przodownikiem Imprez na Orientacje. Wśród obecnych była grupa członków SKKT PTTK „Świeradowskie Orły”, która wędrując z mapą poszukiwała ukrytych lampionów, ale także pomagała w organizacji Imprezy. 

Serdecznie dziękuję: Izabeli, Marii i Katarzynie Salawie, Izabeli Fidze, Patrykowi Olkowskiemu, Aleksandrowi Sergiejczukowi, Danielowi Olkowskiemu, Kacprowi Roskowińskiemu, Sarze Kotlarek, Kamilowi Zarębińskiemu, Paulinie Łojko, Joannie Chwaszcz za nieoceniona pomoc dzięki czemu nasza Impreza została wysoko oceniona przez uczestników. 

 

Podczas etapu międzypowiatowego XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego Dolnego Śląska, zorganizowanego przez Oddział PTTK „Ziemi Lwóweckiej” w dniu 06.04.2013r. w Lubomierzu, SKKT PTTK „Świeradowskie Orły” reprezentowało pięć drużyn wyłonionych podczas eliminacji szkolnych 13.02.2013r.. Uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test krajoznawczy i turystyczno-topograficzny + mapa oraz test z zasad udzielania pierwszej pomocy. Zespoły otrzymywały także punkty za posiadane odznaki turystyczne i krajoznawcze PTTK i PTSM oraz uprawniania PTTK. 

Cztery z pięciu naszych drużyn stanęły na podium, zajmując miejsca: drugie (drużyna B z SP: Figa Izabela. Olkowski Patryk, Sergiejczuk Aleksander) i trzecie (drużyna a z SP Jurczak Dawid, Kotlarek Sara, Salawa Katarzyna i z Gim. drużyna B z Gim. w składzie: Mandziej Katarzyna, Salawa Maria, Rymaszewska Wiktoria). Poza podium znalazła się drużyna A z Gim. Kamiński Mikołaj, Rostkowska Sara, Zubek Carlos, której brakowało niewielu punktów aby znaleźć się w finałowej czołówce. 

Czytaj więcej: XLI Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy Dolnego Śląska

Poznajemy Ojcowiznę to cykliczny konkurs organizowany nieprzerwanie od 1994r. przez  Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i redakcję miesięcznika turystyczno-krajoznawczego „Poznaj swój kraj”. 

Głównym celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania Ziemi Ojczystej, promowanie Małych Ojczyzn, dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć czasów współczesnych poprzez: pogłębianie wiedzy o miejscu zamieszkania, walorach krajoznawczo-turystycznych kraju poznawanych indywidualnie lub zespołowo podczas wędrówek, nauka dokumentowania poznawanych obiektów przy pomocy fotografii, rysunku, nagrań dźwiękowych, filmowych, kontynuowanie i upowszechnianie krajoznawczych tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych, wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz budowanie poczucia dumy narodowej z bycia Polakiem.

Czytaj więcej: Jestem częścią Was

Gala laureatów X edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszy Szkolny Klub Krajoznawczo Turystyczny, w którym  „Świeradowskie Orły” zostały laureatem w kategorii szkół podstawowych, odbyła się 19 grudnia  w Warszawie w siedzibie Zarządu Głównego PTTK. Wśród obecnych byli delegacje wyróżnionych kół wraz z opiekunami  („Orły” reprezentowała Izabela Figa i Patryk Olkowski), Prezes Zarządu Głównego PTTK Lech Drożdżyński, sekretarza generalnego ZG PTTK Roman Bargieła, główny specjalista do spraw programowych ZG PTTK Paweł Zań oraz główny specjalista Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej Katarzyna Tyczka.  

Wręczenie dyplomów i nagród zostało poprzedzone przemówieniami osób zaproszonych, którzy gratulowali zwycięzcom i dziękowali opiekunom za prace na rzecz młodzieży. Prezes ZG zachęcał do odwiedzania strony http://mlodziez.pttk.pl i śledzenia wydarzeń turystycznych, do których należy m.in. przystąpienie PTTK do koalicji na rzecz bezpieczeństwa w szkołach, zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

 

Czytaj więcej: Świeradowskie Orły

Rajd Andrzejkowy organizowany jest od siedmiu lat przez SKKT PTTK „Świeradowskie Orły” na podsumowanie roku turystycznego, a udział  w nim wliczany jest do VI Rundy Pucharu „Złotego Flinsa”. Tradycyjnie bazą noclegową jest Schronisko Młodzieżowe „Halny” w Kamieniu, gdzie są bardzo dobre warunki noclegowe oraz duża jadalnia, w której można zorganizować zabawy integracyjne, wróżby i dyskotekę. Ważnym elementem naszej Imprezy jest przyjęcie nowych Członków w szeregi SKKT, konkurs wiedzy turystyczno-krajoznawczej, program ogniskowy, wieczór legend autorstwa pani Grażyny Kasprzak, zdobywanie punktów do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej „Przyjaciel Powiatu Lwóweckiego”. 

Czytaj więcej: Orły na andrzejkowym szlaku

Dzień Stowarzyszeń to czesko-polski Projekt „Współpraca Ugrupowań i Stowarzyszeń Nove Mesto pod Smrkem – Świeradów-Zdrój” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionu oraz środków państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa, którego podsumowanie odbyło się 18.06.2011r. w Novym Mesto pod Smrkem.

Stowarzyszenia hobbystów, użyteczności publicznej, obywatelskie, sportowe i kulturalne prezentowały swój dorobek, osiągnięcia na przygotowanych przez organizatorów stoiskach oraz popisywały się na scenie tańcem, piosenką, grą aktorską czy instrumentalną. Wśród grup reprezentujących Świeradów-Zdrój, które zgłosiły swój udział w Imprezie, było do południa: Stowarzyszenie „Godne Społeczeństwo” i Fundacja na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej Świeradów-Czerniawa, a po godz. 13.30 SKKT „Świeradowskie Orły” i Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Świeradów-Zdrój.

Stoisko przygotowane przez nasz Klub Turystyczny prezentowało: kroniki, „Legendy Izerskie”, plakietki z rajdów, MnO, wycieczek, totemy, materiały promocyjne miasta, a dla dzieci prezenty niespodzianki. Organizatorzy w bloku kulturalnym zaplanowali o godz. 14.45 występ SKKT „Świeradowskie Orły” na scenie głównej. Półgodzinny program artystyczny w wykonaniu trzydziestoosobowej grupy dzieci i młodzieży składał się z piosenek, zabaw i pląsów, które tradycyjnie prezentowany jest na rajdach jako program ogniskowy. Dzięki tłumaczowi do wspólnej zabawy włączyły się także dzieci czeskie dla których „Orły” przygotowały piosenkę i pląs w ich ojczystym języku udowadniając, że dla chcącego nic trudnego i czeskiego można się nauczyć. Podczas Imprezy uczestnicy oglądali wystawy innych Stowarzyszeń, słuchali i oglądali występy grup projektowych, ale także obejrzeli popisy straży pożarnej, zwiedzili Muzeum i wspinali się na ściankę wspinaczkową, która znajduje się na sali gimnastycznej (szkoda, że takiej ścianki, lin do wspinaczki i innych atrakcji nie ma w naszej sali). 

Wszyscy uczestnicy Dnia Stowarzyszeń otrzymali książki „Almanach stowarzyszeń Nove  Mesto pod Smrkem Świeradów-Zdrój Mirsk”, w którym znajdują się opisane Związki z trzech miastach biorących udział w Projekcie, a wśród nich SKKT „Świeradowskie Orły”. Zainteresowanych odsyłamy do biblioteki szkolnej i MBP gdzie dostarczyliśmy po 5 egzemplarzy w/w pozycji. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta Referat Promocji Gminy, Turystyki, Kultury i Sportu - ICWP pani Monice Hajny-Daszko za nieodpłatne zorganizowanie transportu dzięki czemu mogliśmy zaprezentować się na scenie i poznać inne organizacje, które pomagają aktywnie spędzić wolny czas z pożytkiem dla środowiska lokalnego i miło spędzić wolny czas oraz rodzicom dzieci, którzy jako widzowie towarzyszyli nam podczas występu bijąc gorące brawa. Teresa Fierkowicz i Grażyna Kasprzak

Coraz bliżej do Centralnego Finału XL Edycji OMTTK PTTK, który odbędzie się w Świeradowie Zdroju. Trwają przygotowania organizacyjne, nad którymi czuwa Prezes Oddziału PTTK „Ziemi Lwóweckiej” kolega Wojciech Król. Na co dzień rozmawiając z Wojtkiem słyszy się ile pozostało dni do Turnieju. Jak widać coraz mniej ale ludzie, którzy pomagają coraz bardziej żyją tym wydarzeniem. Ale zastanówmy się co tak naprawdę mieszkańcy mogą się spodziewać w Świeradowie Zdroju. Tak więc przybliżymy czytelnikom troszkę informacji o tym wydarzeniu. W dniach 31 maja – 3 czerwca br. rozegrana zostanie największa impreza turystyczno-krajoznawcza kierowana do dzieci i młodzieży przez PTTK. Zatem możemy spodziewać się dużego ruch młodych turystów, którzy będą zakwaterowani w Uzdrowisku Świeradów Zdrój. Miasto będzie z jednej strony nowym miejscem, które poznają a z drugiej strony miejscem bitwy o cenne punkty w jedenastu konkurencjach turniejowych. Wśród nich rozegrany będzie turystyczny marsz na orientację, który znany jest mieszkańcom z dwóch imprez czyli Rodzinnych i Mikołajkowych marszy na orientację. Ta konkurencja jest szczególna bo przeprowadzimy ją na terenie miasta. Ciekawostką będzie edukacyjno-dydaktyczna baza Nadleśnictwa Świeradów Zdrój gdzie przyjdzie zmierzyć się pod okiem leśniczych z wiedzą o roślinach i zwierzętach, a jest to kolejna z konkurencji turnieju. Pozostałe konkursy przeprowadzimy na terenie Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie Zdroju. Wspierać nas będzie wiele ludzi i instytucji ale bez ich pomocy przeprowadzenie tej imprezy byłoby nie możliwe. Nad całością czuwa Rada Programowa d/s Młodzieży Szkolnej ZG PTTK, która gościła 17 marca 2012 w Świeradowie Zdroju i obserwowała przygotowania do Finału. A tak napisali po powrocie: ”Poczuliśmy niezwykle serdeczną atmosferę wśród osób z którymi miło nam się było spotkać. Nie brak tu również licznych atrakcji turystycznych. Świeradów Zdrój jako miasto, jego mieszkańcy i władze są bardzo przyjaźni turystom. Mamy nadzieje że na przełomie maja i czerwca 2012 roku przekonają się o tym uczestnicy finału centralnego XL OMTTK PTTK.” Dotychczas poczynione działania jak i przedstawione plany na najbliższe miesiące pozwalają nam bez obaw myśleć o jubileuszowym finale. Dopinamy wszystko na ostatni guzik ale poszukujemy jeszcze sponsorów by móc sprawić by tan turniej zapadł głęboko w pamięć uczestników i organizatorów. Pokażemy to co najpiękniejsze, wywieziemy w Góry Izerskie, gdzie poszukają Świeradowskie Żabki. Poczują smak i klimat Doliny Młodości, doznają dużo radości i sprowadzą wielu gości.

Nasze województwo będą reprezentować zeszłoroczni finaliści etapu wojewódzkiego (w kat. Szkół Podstawowych Szkoła nr 19 w Legnicy, Gimnazjów Gimnazjum nr 2 z Bogatyni, Szkół Ponadgimnazjalnych I LO z Jeleniej Góry) i dwie drużyny  SKKT PTTK „Świeradowskie Orły” – SP:  Izabela Figa, Patryk Olkowski i Kacper Reiman oraz Szkoła Średnia: Kamila Fierkowicz, Arkadiusz Lewandowski i Dariusz Wilczacki. Już dzisiaj uczestnicy ćwiczą rozbijanie namiotu, jazdę na rowerze, pakowanie plecaka, rozpoznawanie roślin chronionych oraz bogacą swoją wiedzę na temat województwa dolnośląskiego i Polski.

Paweł Idzik