Na Górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Osobiście jestem zawsze gotowy się uczyć, choć nie zawsze lubię być nauczanym. (Sir Winston Churchill)

Miejski Zespół Szkół

Świeradów-Zdrój

Jagoda Śnieżek tworzy historię Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju. 

XV Dolnośląski Konkurs dla Uczniów Szkół Podstawowych "zDolny Ślązaczek" realizowany jest w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień, a organizatorami konkursów są: Dolnośląski Kurator Oświaty, Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Laureaci otrzymują szczególne uprawnienia przy naborze do szkół  ponadgimnazjalnych. W ramach konkursów "zDolnego Ślązaczka"  odbył się także III Dolnośląski Konkurs Języka Angielskiego, na który składały się etapy: szkolny, powiatowy oraz etap finałowy obejmujący część pisemną oraz ustną.

W szranki konkursowe ramię w ramię z uczniami z innych szkół dolnośląskich stanęła Jagoda Śnieżek, uczennica klasy 7a. Przez kolejne etapy przechodziła jak burza, by w efekcie zdobyć zaszczytne miano laureatki III Dolnośląskiego Konkursu Języka Angielskiego „zDolny Ślązaczek 2017/18”. 

Jagoda to pierwsza uczennica MZS w historii, która zdobyła zaszczytne miano laureatki „zDolnego Ślązaczka”

Gratulujemy serdecznie!

W tym miejscu pragniemy  szczególnie podziękować za okazaną pomoc Rodzicom Jagody -Państwu Natalii i Piotrowi Śnieżkom. 

Gala Laureatów odbędzie się dnia 5 kwietnia br. we Wrocławiu.         

 Monika Różalska 

Dziś w naszej szkole tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Kobiet. Było hucznie, wesoło i z humorem. Program wspólnie przygotowały kl. VI i chłopcy z kl. II gimnazjum. Dużo uśmiechu wywołała prezentacja, na którą złożyły się zdjęcia naszych dziewcząt: koleżanek i nauczycielek, zrobione spontanicznie na szkolnych korytarzach w czasie przerw. Wiele prawd o kobietach mogliśmy poznać z sentencji wygłoszonych przez uczniów, a klasy VI zatańczyły Belgijkę. Jednak prawdziwym hitem okazał się występ 8 chłopców z klas II gimnazjum. Przedstawili oni układ choreograficzny do znanych melodii, wcielając się w baletnice z „Jeziora Łabędziego”, tańcząc „Makarenę”, „Kaczuchy” czy słynną scenę z Titanica. Zachwycili wszystkich przebraniem, wykonaniem i pomysłowością, a przede wszystkim odwagą i dystansem do siebie, dzięki któremu ich występ okazał się przysłowiową „wisienką na torcie” dopełniając całą uroczystość. Cała szkoła świetnie się bawiła.

Klasy edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyły w apelu przygotowanym przez uczniów klasy Ib, pod opieką pani Danuty Wiatr. Wiersze, piosenki, zagadki, wybory Najmilszej Dziewczynki i życzenia od chłopców wprowadziły wszystkich w radosny klimat Dnia Kobiet. 

Czytaj więcej...

Dnia 28.02.2018r. odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph. "Młodzież Zapobiega Pożarom". Uczniowie z poziomu szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rozwiązywała test i odpowiadali na pytania. Jury w składzie: Anna Baka, Dorota Marek i Tadeusz Baka podsumowało punkty i do etapu powiatowego zakwalifikowali się: klasy IV-VI Jacek Szaniawski klasy VII-II gimnazjum Kamil Pudło, a klasy III i ponadgimnazjalne Antonia Lita. Gratulujemy i dziękujemy za aktywny udział życząc kolejnych sukcesów.
Osoby zainteresowane pogłębianiem wiedzy pożarniczej zapraszamy do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która będzie działała przy OSP w Świeradowie-Zdroju. Zapisy i zgody w sali nr 12.

Teresa Fierkowicz 

Czytaj więcej...

Szkolne Koło Wolontariatu "Pomocna Dłoń" zorganizowało 14.02.2018r. Dzień Dobrych Uczynków, podczas którego zostało przedstawione półroczne sprawozdanie z działalności Koła. Wręczono także podziękowania dla Wolontariuszy 26. Finału WOŚP (podczas którego zebraliśmy łącznie 42004,54 zł), dyplomy dla klas za aktywny udział w akcji SZLACHETNA PACZKA oraz Certyfikaty "POMOCNA DŁOŃ" dla Osób zaangażowanych w akcje charytatywne na rzecz drugiego człowieka! 

Za dotychczasowa pracę serdecznie dziękują Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi, Rodzicom opiekunowie Koła Teresa Fierkowicz i Katarzyna Luto-Przybylska.

Czytaj więcej...

Policjanci z Komendy Powiatowej w Lubaniu i Rewiru Dzielnicowego Policji w Świeradowie-Zdroju 06.02.2018r. w Nadleśnictwie Świeradów zorganizowali, dla uczniów MZS, zajęcia edukacyjne pt. "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Pogadanki, konkursy z nagrodami, burza mózgów, drama, dobre rady Komisarza Lwa - maskotki Policji - to niektóre z elementów dwugodzinnej przygody z bezpieczeństwem w domu, szkole, na drodze i na stoku narciarskim. 
Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Harbul i Policjantom za doskonałą naukę poprzez zabawę, a otrzymane odblaski będą wspaniała ozdobą plecaków szkolnych i gwarancją, że uczniowie będą widoczni dla kierowców w drodze do i ze szkoły.

Czytaj więcej...

Rada Rodziców Miejskiego Zespołu Szkół serdecznie zaprasza do udziału w Balach Karnawałowych, które odbędą się w Rezydencji "Basieńka" w godz. 16.00-18.00.  

Uczniowie klas I-III  7 lutego 2018r. (środa)

Uczniowie klas IV - IIIG 8 lutego 2018r. (czwartek).

Mile widziane stroje karawałowe.

Świeradowski Sztab WOŚP dokonał 17.01.2018r. wpłaty do mBanku w Jeleniej Górze  pieniędzy i precjozów zebranych podczas 26 Finału.  Zostały wysłane także dokumenty do Fundacji WOŚP w Warszawie i Sztab zakończył swoją działalność i serdecznie dziękuje za pyszne ciasta: Alicji Bigus, Katarzynie Luto-Przybylskiej, Małgorzacie Osińskiej, Annie Tkaczyk, Piotrowi Bigusowi, Marcie Cieleckiej, Izabeli Salawie, Małgorzacie Tetich, Wiesławie Stasik, Małgorzacie Osińskiej, Annie Jezierskiej, Elżbiecie Mitkiewicz, za wspieranie działań: Kacprowi, Jakubowi, Robertowi i Katarzynie Gruszeckim, Mariuszowi Kaszyńskiemu, Magdalenie Olszewskiej, Irenie Marciniak, Danucie Bartosiewicz, Gabrieli Dragun, Krystynie Gaul, Janinie Czaplińskiej, Marcinowi Różalskiemu, Mariannie Kralewskiej, Ewelinie Wasilewskiej, Monice Polok, Izabela Janiak, Iwonie Boruszewskiej, Aleksandrze i Grzegorzowi Kasprzak, Annie i Robertowi Krawczuk, Grażynie Kasprzak,  Reginie i Frankowi Ulbrich, Małgorzacie Sokołowskiej, Katarzynie Harbul-Bała, Jackowi Jaworskiemu, Adrianowi Mleczek, Dorocie Marek, Katarzynie i Czesławowi Kaczmarczyk, Katarzynie i Rafałowi Matelskim, Kamilowi Brzostowskiemu, Janowi Kobiałko, Mateuszowi Podkomorzemu, Kindze Miakienko z „Czarciego Młyna”,  Sylwii Bień, Ireneuszowi Łojek, Irenie, Kamili i Januszowi Tasiulis, Barbarze Steiner, Lucynie Siedlanowskiej, Justynie Golanowskiej, Monice Różalskiej,  Marcie Korzeniowskiej, Magdalenie Harbul, Iwonie Korzeniowskiej-Wojsie, Arlecie Wolanin, Krystynie Liber, Sylwii Sokolak, Lucynie Smaroń,   Barbarze Krakowskiej, Annie Sokół, Zuzannie Białkowskiej, Piotrowi Salawie, Stanisławowi Fierkowiczowi, Sebastianowi Łozińskiemu, Mirosławie Stachurze, Teresie Dragunowicz, Jarosławowi Marciniakowi, Teresie Paciejewskiej, Zespołom: „SMOLNICZANIE” ze Smolnika, „KWISOWIANIE” z Gibułtowa, „TNT” z Gryfowa Śląskiego, „SYNTONIA”, „KARART” Karolinie Cierlik i Zumbastycznym Dziewczynom, Justynie Wądołowskiej i Uczennicom z klasy IVb, Annie Żołnierek, Agnieszce Fehring-Dworak i Grupie Przedszkolnej, Trenerów i Zawodników Klubu Sportowego Samuraj w Lubaniu,  „Naturalnie i Dobrze” Nicolety Dzierżęgi, Rafałowi Mitkiewiczowi, Policjantom z Rewiru Dzielnicowego w Świeradowie-Zdroju, Lubomirowi Leszczyńskiemu i Pracownikom Nadleśnictwa „Świeradów”, Interferie Aquapark Sport Hotel, Właścicieli Hotelu „Alt Görlitz”, Hotel&Medi Spa Biały Kamień, Hotelu**** Medical SPA Malinowy Dwór w Świeradowie-Zdroju, Kierownikowi i Pracownikom MBP „IZERKA” w Świeradowie-Zdroju Tomaszowi Mitkiewiczowi TOM SPORT, Cottonina Villa & Mineral SPA Resort, Hotel Buczyński Medical&SPA, Barbarze Rymaszewskiej i LKP „Sudety Zachodnie”, OSP w Świeradowie-Zdroju w składzie: Tadeusz Baka, Mariusz Knet, Paweł Mikołajczak, Łukasz Gładzik, Jakub Płodzień, Ireneusz Bigus, Tomasz Pręczewski, Krzysztof Płodzień, Paweł Supel, Maciej Borys, Bogdan Piliński, Dominik Komisarczyk, Paweł Żołopa, Agnieszka Łabiszak, Alicja Bigus, Florian Bigus, Rafał Nowak. 

Uwaga, Uwaga!! Świeradowski Sztab WOSP 14.01.2018r. ustanowił Nowy REKORD, który wyniósł 39731,84 zł i 341,87 euro i 2306 koron czeskich, złota zawieszka i pierscionek. Szok i wielka radość!!!!! Dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna Szef Sztabu WOŚP Teresa Fierkowicz.

Czytaj więcej...

2.01.2018r. w szkole gościliśmy Kierownika Referatu Promocji, Sportu i Turystyki, która przybyła z dyplomami i statuetkami celem podsumowania XX Otwartego Przeglądu Kapel Kolędniczych. Pani Dorota Marek ogłosiła wyniki, które przedstawiają się następująco:

Kategoria grupy młodsze:

I. miejsce - „Pierwszaki Śpiewaki”, op. Izabela Salawa:

wyróżnienie: Patryk Kozioł - Turoń, Mieszko Palbow - Diabełek

II. miejsce – Grupa przedszkolna „Czorty”, op. Anna Żołnierek:

wyróżnienie: Nina Sokołowska – Diabełek, Zuzanna Mróz - Diabełek

III. Miejsce – Grupa przedszkolna „Mali Kolędnicy”, op. Agnieszka Fehring-Dworak

Kategoria grupy starsze:

I miejsce – Drużyna Harcerska „Leśni”, op. Patrycja Ościak

II miejsce - „Świeradowscy Kolędnicy”, op. Teresa Fierkowicz,

wyróżnienie: Szymon Półtorak - za strój króla

III miejsce - „Izerscy Kolędnicy”, op. Grażyna Kasprzak:

wyróżnienie: Marcel Sokołowski – Herod, Borys Mularczyk - Śmierć

Specjalne wyróżnienie dla grupy gimnazjalnej (j.niemiecki)

„Gimnazjalni Kolędnicy”, op. Magdalena Olszewska.

 

Serdecznie dziękujemy Przewodniczącej Jury Przeglądu za odwiedziny, niespodzianki dla Grup i Aktorów oraz  podsumowanie Konkursu.

Czytaj więcej...

Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej, podczas apelu podsumowującego I semestr, uczyli się pierwszej pomocy, utrwalali zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zabaw zimowych na stoku narciarskim, lodowisku, podwórku i w domu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zostanie wykorzystana podczas ferii zimowych i wszyscy wrócą do szkoły wypoczęci, pełni energii i zapału do nauki w II semestrze.

 

Na zakończenie wręczono dyplomy i nagrody dla zwycięzców V Konkursu plastyczno-technicznego „Podaruj bliskiemu Aniołka” i IX edycji Konkursu „Każdy może zrobić SZOPKĘ zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną „IZERKA”. 

Czytaj więcej...

Świeradowski Sztab WOŚP serdecznie dziękuje paniom: Katarzynie Harbul- Bała, Justynie Wądołowskiej, Małgorzacie Sokołowskiej, Sylwii Sokolak panu Sebastianowi Łozińskiemu, wolontariuszom: Mai Piotrowiak, Justynie Lonycz, Wiktorii Mackiewicz, Antoni Licie, Dorocie Gładysz, Aleksandrowi Hryńko, Dominikowi Pacynie, Zofii Salawie, Krystianowi Pacynie i Sebastianowi Sokolakowi za zorganizowanie 12 BIEGU WOŚP. Grupie „Zabiegani z Leśnej” za liczny udział w biegu, Nadleśnictwu Świeradów za wypożyczenie namiotów, Paniom Kucharkom z Interferie Aquapark Sport Hotel Malachit za pyszne pasta party, panu Rafałowi Mitkiewiczowi za logistykę, panu Jarosławowi Marciniakowi za transport uczestników biegu na start, Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa za nieodpłatne udostępnienie hali spacerowej, pani Wiolettcie Urbańczyk za pomoc w organizacji zarówno biegu, jak i atrakcji popołudniowych, pani Karolinie Cierlik i ZUMBASTYCZNYM Dziewczynom, Adrianowi Mleczek  i dwudziestosześcioosobowej Grupie ze Szkoły Tańca Dream Dance Academy, Natalii Orłowskiej i Andrzejowi Mickiewiczowi za pokazy taneczne, Uczniom i Rodzicom klasy Ia, pod opieką pani Izabeli Salawy za przedstawienie kolędnicze, pani Kamili Urbańczyk za wykład, Włodzimierzowi Zdzienickiemu za wspólne kolędowanie i Zespołowi SMOLNICZANIE za uświetnienie Imprezy swoim koncertem. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom: Paulinie Michno, Ewelinie Prusiewicz, Magdalenie Polańskiej, Katarzynie Salawie, Wiktorii Puchali, Dorocie Gładysz, Joannie Michalak, Antoni Licie, Sebastianowi Sokolakowi i Zofii Salawie za pomoc organizacji bloku popołudniowego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w 26 Finale WOŚP, który odbędzie się 14.01.2018r. Na terenie miasta będzie kwestować 50. Wolontariuszy. Osoby, które nie będą mogły wesprzeć akcji w dniu Finału zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie znajduje się puszka stacjonarna, do której można wrzucać datki „DLA WYRÓWNANIA SZANS W LECZENIU NOWORODKÓW”.

 Zeszłoroczny rekord wyniósł 26.345,59 zł i 101,10 euro, a tegoroczny???? Dowiemy się w dniu finału w późnych godzinach wieczornych.

Czytaj więcej...

Eliminacje międzypowiatowe XLV Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Lubańskiego, zostały rozegrane 25.03.2017r. w Miejskim Zespole Szkół. W Imprezie wzięły udział dwadzieścia cztery drużyny, w tym pięć z poziomu szkół podstawowych, sześć z klas gimnazjalnych i cztery z ponadgimnazjalnych.

Uczestnicy rozwiązywali test wiedzy, rozpoznawali rośliny, zabytki, wykazywali się znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy, odszukiwali punkty kontrolne podczas Marszów na Orientację oraz prezentowali posiadane odznaki i uprawnienia turystyczne.

Podsumowania poszczególnych konkurencji dokonał sędzia główny Wojciech Król i ogłosił w obecności gości zaproszonych: Konrada Rowińskiego Członka Zarządu Starostwa Powiatowego w Lubaniu, Iwony Korzeniowskiej-Wojsy Przewodniczącej Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu w Lubańskiego, Wiesława Stasik Dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju, Magdaleny Olszewskiej Przewodniczącej Komisji ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny i Spraw Socjalnych Rady Miasta w Świeradowie-Zdroju. 

Wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych przedstawiają się następująco: Szkoły Podstawowe I miejsce Zespół ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świeradowie-Zdroju opiekun Waldemar Mazurkiewicz II i III miejsce zajęły zespoły A i B ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lwówku Śląskim opiekun Krzysztof  Marecki Szkoły Gimnazjalne I miejsce zajęła Drużyna A z Gimnazjum im Jana Pawła II z Lwówka Śląskiego opiekun Maciej Szczerepa II i III miejsce zajęły Drużyny A i B z Gimnazjum Nr 1 im. Ratowników Górskich w Świeradowie-Zdroju Szkoły Ponadgimnazjalne I i II miejsce zajęli Członkowie SKKT PTTK „Świeradowskie Orły” działającego w Świetlicy Środowiskowej „UL” opiekun Oliwer Stelmaszczyk III miejsce zajęła Grupa B reprezentująca Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II opiekun Jan Harbul.

Dodatkowo przyznano puchary w Indywidualnym Konkursie Wiedzy, które otrzymali: Wojciech Kłosowicz SP, Honorata Król Gim., Patryk Olkowski SPGim.. Kije trekkingowe,  za największą ilości odznak i uprawnień, wręczono: Agacie Stonik SP, Katarzynie Salawie Gim. i Aleksandrowi Sergiejczukowi SPGim.. Dyplomami wyróżniono także mistrzów samarytanki, Marszów na Orientację, specjalistów od zabytków Dolnego Śląska i rozpoznawania roślin.

Dodatkowym punktem podsumowania finału było wręczenie Przyjaciołom MZS wyjątkowej odznaki „Pomocna Dłoń” i statuetek laureatom Całorocznego Konkursu „Puchar  Złotego Flinsa 2016”.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują Staroście Powiatu Lubańskiego panu Waleremu Czarneckiemu za ufundowanie pucharów, pani Iwonie Korzeniowskiej-Wojsie za wspieranie działań „Świeradowskich Orłów”,  Konradowi Rowińskiemu za obecność podczas finału, Wojciechowi Królowi, Pawłowi Idzikowi, Mieczysławowi Józefowiczowi, Władysławowi Kaczubie, Stanisławowi Łojce, Lucynie Smaroń za przeprowadzenie poszczególnych konkurencji, Bogusławie Franckiewicz, Grażynie Dering, Elżbiecie Mitkiewicz, Annie Żołnierek, Monice Różalskiej za pomoc Organizatorowi, którym była Świetlica Środowiskowa „UL” w Świeradowie-Zdroju. 

31.03.2016r. w Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka” odbyły się Eliminacje Powiatowe XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". w kategorii klas gimnazjalnych I miejsce w zajął Damian Chomiak II miejsce Izabela Figa III miejsce Aleksander Sergiejczuk, a w kategorii klas ponadgimnazjalnych Jakub Płodzień. Wymienieni zwycięzcy grup, tj. zajmujący pierwsze miejsca w grupach są jednocześnie przedstawicielami powiatu lubańskiego w eliminacjach wojewódzkich które odbędą się 26 kwietnia 2016r. w Strzelinie.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach.

Szczególne podziękowania kierujemy do Prezesa OSP w Świeradowie-Zdroju Pana Tadeusza Baki, który zorganizowała eliminacje, nagrody, a na zakończenie poczęstunek w "Czarcim Młynie" oraz Strażakom Ochotnikom Mariuszowi Knetowi i Marcinowi Stachurskiemu za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu eliminacji.

Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 16.09.2011r. ustanowiono Rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka: lekarza, pedagoga, pisarza, publicysty i działacza społecznego, pioniera działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego i opieki nad dzieckiem trudnym.

 

Autor książek: „Król Maciuś Pierwszy", „Dzieci ulicy", „Dziecko salonu", „Mośki, Joski i Srule", „Sława", „Bobo", „Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie", „Król Maciuś na wyspie bezludnej", „Bankructwo małego Dżeka", „Kiedy znów będę mały", „Kajtuś czarodziej" i innych.

W roku 2012 przypada: 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince, gdzie dobrowolnie towarzyszył swoim podopiecznym w drodze na śmierć i setna rocznica założenia przez niego Domu Sierot w Warszawie.

W ramach obchodów zaplanowano wiele inicjatyw związanych z Januszem Korczakiem i promujących jego idee, a w działanie Roku aktywnie włączyło się Ministerstwo Edukacji Narodowej, a szczegółowy wykaz działań znajduje się na stronie internetowej www.2012korczak.pl, do której odwiedzenia serdecznie zapraszamy.

Copyright © 2018 Miejski Zespół Szkół w Świeradowie-Zdroju Rights Reserved.